Babiš s Hamáčkem budou ladit koaliční smlouvu. Otevřou cestu ke klíčovému referendu o vládě v ČSSD? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš s Hamáčkem budou ladit koaliční smlouvu. Otevřou cestu ke klíčovému referendu o vládě v ČSSD?

Babiš s Hamáčkem budou ladit koaliční smlouvu. Otevřou cestu ke klíčovému referendu o vládě v ČSSD?

Další schůzka předsedů ANO a ČSSD Andreje Babiše a Jana Hamáčka by dnes mohla posunout vyjednávání o vládě. Diskutovat by měli zejména o koaliční smlouvě, kam chce sociální demokracie prosadit několik pojistek, které ANO odmítá.

Hamáček minulý týden řekl, že pokud dnes nenastane nějaký zásadní problém, ČSSD by mohla v pátek vyhlásit vnitrostranické referendum. V něm by členové definitivně rozhodli, zda má strana do koalice s ANO vstoupit, nebo ne.

K jednání se podobně jako koncem dubna připojí také předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté by podle dosavadních plánů měli případný menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerovat.

Minulý týden finišovaly práce na programovém prohlášení, v něm podle vyjádření politiků zásadní problém není. Do koaliční smlouvy ale chce ČSSD prosadit například ustanovení, aby premiér po demisi všech ministrů sociální demokracie musel také skončit.

Opustit kabinet by měl podle představ ČSSD i prvoinstančně odsouzený politik. ANO podmínky směřující na Babiše, který je trestně stíhán v kauze kolem padesátimilionové dotace EU na stavbu farmy Čapí hnízdo, odmítá.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.