Babiš uklidňoval čínského velvyslance. Kál se za „unáhlené“ varování proti Huawei | info.cz

Články odjinud

Babiš uklidňoval čínského velvyslance. Kál se za „unáhlené“ varování proti Huawei

Varování před telekomunikačními společnostmi Huawei a ZTE nepředstavuje stanovisko české vlády. Na předvánočním setkání o tom čínského velvyslance v Praze ujistil premiér Andrej Babiš. Vyplývá to z prohlášení čínského velvyslanectví na jeho oficiálním facebookovém profilu. Rozhodnutí o stahování produktů Huawei ve veřejné správě označuje úřad za unáhlené.

Babiš se s čínským velvyslancem Zhangem Jianminem setkal 23. prosince. Podle čínské strany si vyměnili názory na čínsko-české vztahy a otázky společného zájmu. Babiš měl ambasadorovi oznámit, že si Česko váží strategického partnerství obou zemí a je ochotno dále posilovat ekonomickou a obchodní výměnu a praktickou spolupráci s Čínou.

Premiér s velvyslancem se dotkli i kauzy kolem čínských telekomunikačních firem a výrobců mobilních telefonů Huawei a ZTE. Před používáním jejich technologií varoval český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Babiš pro Deník N potvrdil, že Huawei a ZTE skutečně byly předmětem jednání.

V odpovědi konstatoval, že stanovisko NÚKIB není stanoviskem vlády. To samé stojí i v komuniké, které vydalo čínské velvyslanectví. „Unáhlené rozhodnutí o stahování produktů Huawei ve veřejné správě bylo způsobeno zavádějícím varováním a Bezpečnostní rada státu již vydala prohlášení poskytující objasnění této situace. Česká republika vítá zahraniční firmy včetně čínských, aby v Česku investovaly a působily, a bude jim vytvářet dobré podnikatelské prostředí,“ napsala ambsáda.

Babišův vstřícný tón kontrastuje s jeho dřívějšími vyjádřením o Huawei. Když NÚKIB upozornil, že Huawei a ZTE mohou představovat riziko pro národní bezpečnost, Babiš prohlásil, že nařídil, aby se Úřad vlády zbavil telefonů od Huawei. To bylo 17. prosince, o čtyři dny později však zasedla Bezpečnostní rada státu, které je Babiš spolu s dalšími osmi ministry součástí, a rozhodnutí zrušila.

„Jelikož NÚKIB svoje varování zpočátku nedostatečně vysvětlil a konkretizoval, bylo rozhodnutí o stahování mobilních telefonů Huawei ve veřejné správě unáhlené. Po vysvětlení ze strany NÚKIB je jasné, že jeho varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek. Koncoví uživatelé ani jejich koncová zařízení, např. mobilní telefony, tablety nebo modemy, nejsou a nebyli nijak ohroženi,“ uvedl po jednání Babiš. 

Huawei a ZTE považují za riziko pro národní bezpečnost například Spojené státy. Huawei se dostal do centra pozornosti po zadržení dědičky technologického gigantu Meng Wan-čou (známé jako Cathy Mengová). Huawei je výrobcem nejen telefonů, ale také dodává technologie pro sítě 5. generace (tzv. 5G sítě). Ty mohou sloužit například pro tzv. internet věcí.

Huawei je čínskými zákony zavázaný ke spolupráci s čínskou rozvědkou a dalšími úřady. Riziko tedy spočívá v možné špionáži, ale vzhledem ke zmíněným 5G sítím také v případné možnosti vyřadit na dálku z provozu důležité součásti infrastruktury. Zatím však neexistují důkazy, že by k němčemu takovému chtěla Čína přistoupit.

K omezení pro Huawei přistoupily i některé další země. Austrálie firmě zakázala dodávat technologie pro stavbu 5G sítí, k podobnému kroku přistoupil i Nový Zéland a zvažují jej Velká Británie nebo Kanada. V posledních dvou jmenovaných zemích Huawei testuje své technologie ve spolupráci s místními velkými moderními operátory. 

Je otázkou, nakolik do zmíněného uvažování promlouvají obchodní zájmy. Huawei je špičkou v technologiích pro 5G sítě a představuje přímou konkurenci pro americké firmy. Má daleko lepší výchozí pozici. Je největším světovým držitelem patentů, které se týkají 5G sítí, z čehož mu plynou výnosy. 

V Česku Huawei obchoduje například s firmou Vodafone a vyhrála zakázku na dostavbu nového datového centra společnosti ČEZ. Na rizika spojená s čínskou firmou upozorňují i někteří poslanci. Koncem listopadu vyzval vládu například lidovecký poslanec Jan Bartošek, jenž chce, by kabinet připravil změnu zákona o veřejných zakázkách, která by ochránila důležitou infrastrukturu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud