Babiš v Izraeli. Jednal o obraně a doufá v nákup tamních radarů | info.cz

Články odjinud

Babiš v Izraeli. Jednal o obraně a doufá v nákup tamních radarů

Andrej Babiš v Jeruzalémě jednal se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem mimo jino o spolupráci v obraně, bezpečnosti či zdravotnictví. Český premiér to řekl po schůzce novinářům. K diplomatickému sporu Izraele s Polskem ohledně holokaustu Babiš poznamenal, že si je jistý, že se tato otázka brzy vysvětlí a že obě země budou pokračovat ve spolupraci.

Netanjahu i Babiš vyjádřili přesvědčení, že ještě letos se v Česku uskuteční další česko-izraelská mezivládní konference; ta předchozí se konala v roce 2016 v Jeruzalémě. V Izraeli se v dubnu konají parlamentní volby, v nichž má podle průzkumů zatím největší šance na vítězství vládní strana Likud.

Babiš po jednání s Netanjahuem prohlásil, že ČR má velký zájem na pokračování mezivládních konzultací, protože Izrael považuje za strategického partnera. "Obchod si vede dobře, my tu prodáváme škodovky a tatrovky," uvedl český premiér. Dodal, že doufá v dokončení nákupu izraelských radarů.

Jako další oblasti spolupráce vidí Babiš například hospodaření s vodou či zdravotnictví, například při využití konopí pro léčebné účely. Rovněž ocenil izraelské výsledky ve vědě a výzkumu, mimo jiné v bezpečnosti autonomních vozů. Ráno se totiž setkal se zástupci firmy Mobileye, která se zabývá systémy pro automatizaci řízení automobilů.

V Jeruzalémě se dnes měl původně konat summit takzvané visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) s Izraelem, Varšava ale na poslední chvíli polskou účast zrušila kvůli údajně protipolským výrokům izraelských představitelů. Netanjahu i nový izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac minulý týden hovořili o podílu Poláků na holokaustu. Do Jeruzaléma tak v pondělí přiletěli jen premiéři Česka, Slovenska a Maďarska a summit V4 s Izraelem se změnil v sérii bilaterálních schůzek.

Ještě dnes Babiš v Jeruzalémě navštíví Český dům a Staré město. Ve středu má na programu prohlídku jeruzalémské rozhledny Ester, jejímž autorem je český architekt Martin Rajniš. Ve středu dopoledne Babiš uctí oběti holokaustu u památníku Jad vašem v Jeruzalémě, odpoledne se v Tel Avivu setká s podnikateli a vědci a večer odletí do Prahy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud