Babiš „vyhodil“ vlastního ministra, Kremlík kvůli zakázce za 400 milionů končí | info.cz

Články odjinud

Babiš „vyhodil“ vlastního ministra, Kremlík kvůli zakázce za 400 milionů končí

Babiš „vyhodil“ vlastního ministra, Kremlík kvůli zakázce za 400 milionů končí
 

Premiér Andrej Babiš rozhodl o konci ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, který je v resortu jako nestraník za hnutí ANO. Odpoledne navrhl prezidentu Miloši Zemanovi jeho odvolání. Důvodem je sporná zakázka na systém pro elektronické dálniční známky za 400 milionů korun, která je podle kritiků předražená. Kremlík uvedl, že rozhodnutí respektuje a že věřil Státnímu fondu dopravní infrastruktury, že má zakázku pod kontrolou.

Babiš uvedl, že o zakázce nevěděl, a řekl, že už minulou středu vyzval Kremlíka, aby ji „intenzivně řešil“. Kremlík mu v otázce zrušení zakázky oponoval. Dnes po poledni Babiš poslal na Hrad návrh na ministrovo odvolání a prezident Zeman s ním souhlasí.

„Nastalo tam plno pochybení,“ řekl Babiš, podle kterého je absurdní, že ministerstvo zakázku obhajuje. „Je pro mě nepřijatelné, že když jsem založil protikorupční hnutí, aby se tu realizoval takový případ,” citují Babiše Novinky.cz.

„On si tu chybu nepřipouští. Je pracovitý, má tah na branku, ale toto manažersky nezvládl,” dodal Babiš.

Kremlík je v úřadu od loňského jara, kdy vystřídal ministra Dana Ťoka z ANO. Ten odešel po nezvládnuté údržbě dálnic během zimních měsíců. Kremlík je dalším z dlouhé řady ministrů, kteří v čele resortu dopravy vydrželi jen krátce.

Kremlíka má podle Babiše nahradit ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ovšem nikoli jen dočasně. Premiér to považuje za možný základ fúze těchto dvou ministerstev.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud