Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bankovní agentura v Praze nebude. Česká metropole vypadla hned v prvním kole

Bankovní agentura v Praze nebude. Česká metropole vypadla hned v prvním kole

Evropský úřad pro bankovnictví (EBA) se po brexitu přestěhuje do Paříže. V dnešním hlasování o tom rozhodla Rada ministrů pro všeobecné záležitosti, která zasedala v Bruselu. Pro českou diplomacii to představuje velké zklamání, do poslední chvíle totiž věřila, že se jí podařilo přesvědčit dostatek států, aby ve finále podpořily právě českou kandidaturu. To se ale nepovedlo, protože česká nabídka nepostoupila ani do druhého kola.

Podobnou situaci navíc zažilo i Slovensko, které usilovalo o zisk Evropské agentury pro léčivé příspěvky (EMA). Stejně jako Češi i Bratislava zůstala na čtvrtém, tedy prvním nepostupovém místě. EMA nakonec poputuje z Londýna do Amsterdamu.

„Mrzí nás, že se novým členským státům, zejména ze střední a východní Evropy, nepodařilo více a lépe lobovat za své jednotlivé kandidáty, protože náš by uspokojilo prakticky jakékoliv řešení, které by bylo vyvážené,“ řekl českým novinářům při odchodu z místa jednání státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař s odkazem na princip zeměpisné vyváženosti, na který obě země při dnešním hlasování spoléhaly.

Pokud by na něj došlo, jedna agentura by putovala na západ Evropy, druhá do střední a východní Evropy. Chmelař novinářům potvrdil, že pro Česko v prvním kole hlasovaly všechny státy, které mu svůj hlas slíbily.

„Ukázalo se, že středně silné státy byly o něco slabší, než jsme si mysleli. Vyrýsovali se tu větší favorité,“ nabízí vysvětlení Chmelař. „Mysleli jsme si, že všechny body, které jsme si vyjednali a také jsme je dostali, nám budou stačit do druhé kola. Vzhledem k distribuci bodů to nestačilo,“ dodal.

Podle zdrojů nakonec o vítězi v obou případech rozhodlo při rovnosti hlasů ve druhém kole losování – tedy náhoda.

Česká republika se o Evropský bankovní úřad ucházela oficiálně od konce července. Zmocněncem pro tuzemskou kandidaturu byl Karel Dobeš, který pomohl přivést do Prahy agenturu pro evropský družicový navigační systém Galileo GSA.

„Pro každou členskou zemi představuje velkou výhodu, pokud v ní působí nějaký unijní úřad. Je to záležitost prestiže a image a je to důležité také pro turismus a reklamu, protože ve všech materiálech agentury bude uvedena Praha jako její sídlo,“ vysvětloval Dobeš v létě přínosy sídla unijní agentury pro INFO.CZ.

O sídlo EBA se Praha ucházela společně s Vídní, Bruselem, Paříží, Frankfurtem nad Mohanem, Dublinem, Lucemburkem a Varšavou.

EBA byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi. Působí jako regulátor bankovního sektoru v EU, jeho úkolem je mimo jiné formulovat a koordinovat bankovní pravidla.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744