BIS rozbila síť ruských zpravodajců v Česku. Zeman o tom musel vědět, přesto rozvědku kritizoval | info.cz

Články odjinud

BIS rozbila síť ruských zpravodajců v Česku. Zeman o tom musel vědět, přesto rozvědku kritizoval

Bezpečnostní informační službě se podařilo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na území České republiky a ochromit její činnost. O akci informovala BIS zákonné adresáty počátkem letošního roku. Uvedl to ředitel BIS Michal Koudelka v reakci na čtvrteční kritiku rozvědky prezidentem Milošem Zemanem, který jí ve svém televizním pořadu na TV Barrandov vyčítal neschopnost. Prezident republiky mezi zákonné adresáty patří spolu s předsedou vlády a ministry. „Pan prezident si samozřejmě za svými slovy stojí,“ řekl v reakci pro INFO.CZ mluvčí hlavy státu.

„Máme za sebou mimořádně úspěšné období spolupráce s bezpečnostními složkami v České republice i řadu úspěchů ve spolupráci se zahraničními partnery,“ sdělil Koudelka.

Zmínil, že za posledních pět let zamezila BIS desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti, buď nedoporučením udělení akreditace, nebo jejich odchodem tzv. tichou cestou.

„Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost,“ uvedl Koudelka.

Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov zkritizoval výroční zprávu za rok 2017, v níž BIS varuje před ruskými a čínskými špiony. Označil ji za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. Zmínil, že čte i neveřejnou část těchto zpráv, v níž by očekával konkrétní důkazy. „Doufám, že neprozrazuji žádné jiné státní tajemství, než je tajemství o neschopnosti BIS, když vám řeknu, že za těch šest let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného, ať už ruského nebo čínského, špiona,“ řekl prezident.

Infografika: Tajné služby USA a Ruska

Podle Zemana BIS navíc selhává v odhalování islámských teroristů na českém území. Šéf BIS Koudelka ovšem rozporuje i tuto kritiku – služba je podle něj úspěšná i na poli boje proti terorismu. „Byla to právě BIS, která po několik let monitorovala působení imáma Samera Shehadeha v České republice i jeho postupnou radikalizaci a následně v součinnosti s NCOZ přispěla k jeho zadržení,“ píše Koudelka s dodatkem, že je nešťastné vyvolávat neopodstatněné obavy z tuzemské muslimské komunity, která je klidná a neradikalizovaná.

Příběh bývalého imáma Shehadeha a jeho cestu k radikalizaci INFO.CZ popsalo v sérii investigativních textů.

Koudelka je u Zemana dlouhodobě v nemilosti. Prezident se s ním dostal do nepřímého sporu, když svévolně interpretoval zprávu BIS ohledně novičoku. Hrad také nedávno bez bližšího vysvětlení odmítl návrh povýšit Koudelku na generála. Ministr vnitra Jan Hamáček teď uvedl, že Koudelka má jeho podporu a že ho na povýšení navrhne znovu.

Hamáček nemá signály, že by ve vládě s BIS panovala nespokojenost nebo že by mohla připravovat změny ve vedení této tajné služby. „Jako ministr vnitra jsem byl vždy spokojen s prací BIS a pana plukovníka Koudelku pokládám za profesionála. Má mou plnou podporu,“ uvedl.

Koudelku a práci BIS podpořili i další ministři stejně jako zástupci sněmovní opozice. „BIS odvádí profesionální práci a mám se službou jen dobré zkušenosti. Vláda ani výbory Sněmovny neměly za uplynulé období k její práci žádné výhrady,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud