Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o unijní agentury jde do finále. V Bruselu se rozhodne i o Praze

Boj o unijní agentury jde do finále. V Bruselu se rozhodne i o Praze

V centrále EU se dnes hlasuje o nových adresách Evropského bankovního úřadu a Evropské lékové agentury po odchodu Británie z osmadvacítky. Zájem o ně mají i Praha – v případě první instituce – a Bratislava v případě té druhé. Dneškem vyvrcholí týdny intenzivního vyjednávání a lobbingu. 

 

Sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA), o které se uchází i Praha, by měl mít v kapse německý Frankfurt nad Mohanem. Vyplývá to alespoň z odhadů některých sázkařů, o nichž informuje deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Například londýnská kancelář Ladbrokes vypsala na výhru hesenského finančního centra kurz 6:4, dalšími adepty na přidělení agentury jsou Vídeň (2:1), Dublin (5:1) a Paříž (8:1). O dalších uchazečích, konkrétně Praze (16:1), Varšavě (16:1), Bruselu (20:1) a Lucemburku (20:1), mluví deník jako o outsiderech.

Výsledek, který má být znám dnes večer, nemá přesto Frankfurt jistý. O tom, kde nakonec EBA s dosavadní londýnskou adresou po případném brexitu skončí, rozhoduje Rada ministrů pro evropské záležitosti procedurou, kterou je možné diplomaticky označit za složitou. Není vyloučené závěrečné překvapení.

O EBA, stejně jako Evropské lékové agentuře (EMA), rokovaly členské země EU v pátek na Sociálním summitu v Göteborgu. Ovšem bez účasti kancléřky Angely Merkelové, což může být podle pozorovatelů pro Frankfurt hendikep.

Česko se uchází o EBA oficiálně od konce července, kdy přihlášku schválila vláda. Zmocněncem pro tuzemskou kandidaturu je Karel Dobeš, který pomohl přivést do Prahy agenturu pro evropský družicový navigační systém Galileo GSA.

„Pro každou členskou zemi představuje velkou výhodu, pokud v ní působí nějaký unijní úřad. Je to záležitost prestiže a image a je to důležité také pro turismus a reklamu, protože ve všech materiálech agentury bude uvedena Praha jako její sídlo. Významné je i finanční hledisko. Zaměstnanci agentury, kterých je kolem dvou set, tu budou žít a budou tu utrácet peníze,“ vysvětloval Dobeš v létě v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ.

Za výhodu hlavního města považuje Dobeš především jeho bezpečnost a dobrou dostupnost. Česko už má navíc jasno v tom, kde bude sídlo agentury. Připravena je budova na Pankráci, která bude dostavěna začátkem roku 2019. Mezi další hodnotící kritéria, k nimž se bude dnes večer přihlížet, patří například přístup na trh práce, k sociálnímu zabezpečení a zdravotní péči pro děti a partnery zaměstnanců.

Z hodnotících posudků, které Evropská komise zveřejnila na konci září, vyplynulo, že Brusel na české kandidatuře oceňuje zejména dostatečné prostory nebo dopravní dosažitelnost, naopak ale postrádal podrobnosti o dostupnosti školek či lékařské péče pro rodiny zaměstnanců agentury. „Uvidíme,” naznačuje před finišem Dobeš.

Jako první padne dnes verdikt o EMA, o níž se zajímá i Slovensko a Bonn. Pokud by vyhrála někdejší německá metropole, vypadl by Frankfurt v soutěži o EBA ze hry. Pravidla totiž nepřipouští, aby v jedné zemi sídlila více než jedna agentura. Český premiér Bohuslav Sobotka už dříve potvrdil, že Praha v klání o EMA podpoří Bratislavu a stejně tak Slováci budou hlasovat pro to, aby EBA byl přesunut do Prahy. O agentuře EMA se bude hlasovat dříve, a pokud Bratislava uspěje, bude v zásadě jisté, že unijní úřad pro bankovnictví Praha nezíská.

EBA byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi. Působí jako regulátor bankovního sektoru v EU, jeho úkolem je mimo jiné formulovat a koordinovat bankovní pravidla. O sídlo EBA se Praha uchází společně s Vídní, Bruselem, Paříží, Frankfurtem nad Mohanem, Dublinem, Lucemburkem a Varšavou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744