Brněnský dům hrůzy. Za malý byt platí lidé tisíce měsíčně, jsou bez elektřiny, topení i teplé vody | info.cz

Články odjinud

Brněnský dům hrůzy. Za malý byt platí lidé tisíce měsíčně, jsou bez elektřiny, topení i teplé vody

Skoro tomu nelze věřit, přitom je to nejspíš běžná praxe obchodu s chudobou. V Brně na něj tento týden upozornili nájemníci a nájemnice jednoho domu, když se vzepřeli vyděračským praktikám jeho majitele a podali na něj trestní oznámení. Případ mezitím řeší policie, informují o něm média a situací se začínají zabývat také magistrátní politici. V domě žije okolo dvou set padesáti lidí, z toho asi 120 dětí. Dům je zanedbaný a v dezolátním stavu, kromě boje s majitelem jeho obyvatele vyčerpává také boj s plísní nebo hmyzem, pronajímatel jim ale odmítá proplatit peníze vynaložené na opravy nebo deratizace. Sám se o stav budovy už roky nestará.

„Dům na ulici Markéty Kuncové je roky symbolem brněnského obchodu s chudobou,“ komentuje situaci uvolněný zastupitel pro sociální oblast Martin Freund z hnutí Žít Brno, které na brněnském magistrátu vládne v koalici s hnutím ANO, lidovci, zelenými a TOP 09. Na otázku redakce INFO.CZ, co že se to tedy v posledních dnech vlastně děje, říká, že nájemníci už nevydrželi systematické porušování svých práv a rozhodli se proti tomu bojovat. „Mám pocit, že se jim to za podpory aktivní veřejnosti relativně daří,“ dodává s tím, že jejich snahu v každém případě plně podporuje.

„Platíme tady neskutečné peníze a přitom žijeme v zimě a plísni. Nechceme se nechat dál vydírat a zastrašovat,” vysvětlují nájemníci domu. I proto začali usilovat o to, aby jim pronajímatel zapnul elektřinu a začal topit. „Přivolali jsme policii a elektrikáře. Po několika hodinách se ukázalo, že jim majitel domu vypnul elektřinu svévolně a na příkaz policie ji musel po hodinách vyjednávání zapnout,” popisuje situaci člen iniciativy Chceme bydlet! Jan Milota, která vznikla na podporů obyvatel domu.

„Z mého pohledu je potřeba docílit toho, aby přestala být porušována nájemní práva lidí, kteří v domě žijí, cest, jak toho dosáhnout, je několik,“ komentuje situaci Freund. „To je podle něj první a podstatný cíl. Tím dalším je stav, který zdejším lidem zaručí život v důstojných podmínkách,“ dodává. A jak toho lze prakticky dosáhnout? „Musíme požadovat minimální standard, který je daný zákonem. Z dlouhodobého a systémového hlediska je potřeba docílit toho, aby podobné ubytovny vůbec neexistovaly,“ je přesvědčený Freund.

Realita v domě je už na první pohled otřesná. I když zde mají obyvatelé domu nájemní smlouvy, prakticky funguje jako ubytovna. Standardně se nájemní smlouvy uzavírají na rok, tady jenom na měsíc. Majitel domu Robert Hrdina, který byl v minulosti odsouzen za dotační podvod, rok a půl strávil ve vězení a v současnosti mu běží podmínka, tak udržuje všechny obyvatele domu pod permanentním tlakem. Za metr čtvereční zde přitom lidé platí 190 korun. Pronájem malého bytu 1+1 stojí 10 500. V současnosti je v domě obsazeno šestatřicet bytových jednotek, Hrdina tak měsíčně vyinkasuje necelých 380 tisíc, ročně to dělá přes 4,5 milionu.

Byty jsou přesto absolutně neudržované, ani vzdáleně nemohou odpovídat hygienickým normám. V zimě se zde prakticky netopilo, teplá voda teče jen dvě hodiny denně, vždy hodinu ráno a hodinu v podvečer. Za otop si přitom v domě účtují 1500 korun měsíčně za jednoho člověka. „Jsme přesvědčení, že se tak pan Hrdina bezdůvodně obohacuje,“ říká Milota. Nájemníci přitom za nájem i energie pravidelně platí, v žádném případě nelze hovořit o neplatičích.

„Tady neplatiči nejsou, pokud někdo nezaplatí, co po něm chtějí, jde okamžitě ven, i třeba za použití násilí, jsou mu vysazeny okna, nebo dveře,” vysvětluje Milada Bílá, která žije v domě už několik let. „Děti jsou kvůli plísním a vlhkosti na ubytovně často nemocné, chybí pak ve škole, a to je problém,“ dodává Bílá. „Proč nejdete bydlet někam jinam,“ ptám se jedné z mladých žen, která v domě bydlí se svým mužem a čtyřmi malými dětmi.

„Jinde bychom museli zaplatit kauci, a na to prostě nemáme,“ říká s tím, že doufá, že ji Hrdina prodlouží smlouvu i na duben. Podobně jsou na tom nejspíš všichni obyvatelé domu. „Přestože zde platí přemrštěné částky za bydlení, běžné bydlení je pro ně nedostupné. Sociálně vyloučené a většinou romské rodiny nemají peníze na kauce nebo provize. Soukromí majitelé jim byty navíc pronajmout nechtějí,” říká sociální pracovnice Alena Augustová.

„Systémové řešení spočívá v existenci sociálního bydlení, a to ať už na celorepublikové úrovni, anebo na úrovni města Brna. Lidé, kteří teď žijí v domě na ulici Markéty Kuncové, tam jsou proto, že nemají na výběr, nemají jinou alternativu. A je důležité, aby jinou alternativu měli, protože potom nebudou podobné ubytovny existovat,“ je přesvědčený Freund.

Lidé z ubytovny potřebují ale svou situaci vyřešit pokud možno rychle. Avšak podle brněnského primátora Petra Vokřála z hnutí ANO není lehké posuzovat a vstupovat do občansko-právního vztahu mezi pronajímatelem a nájemníkem. „Samozřejmě budeme usilovat o to, aby pronajímatelé bytů dodržovali zákon a nestávalo se to, k čemu se schyluje na této ubytovně, kde se ze dne na den může stát řada rodin bezdomovci,“ říká Vokřál pro INFO.CZ.

„Můžeme také vyvíjet tlak na pronajímatele, aby tak nečinili, a samozřejmě kooperovat s orgány státní správy případně s policií a dalšími institucemi. Současně budeme usilovat o to, aby majitel ubytovny nadále ubytovával osoby do doby, než se podaří tu situaci vyřešit. Jako krizová varianta je, že se budeme snažit pro rodiny, které se do této situace dostanou, najít nějaké náhradní alternativní bydlení. Ale znovu říkám, nerad bych, aby toho potom majitelé nemovitostí zneužívali. To určitě není cesta, kterou bychom chtěli jít,“ vysvětluje Vokřál.

Freund zároveň zdůrazňuje, že se magistrát i brněnské městské části musejí připravit na situaci, kdy bude poměrně hodně rodin s dětmi navzdory všem krokům jednotlivých aktérů potřebovat bydlení. „Z mého pohledu je proto otázka, zda by město, pokud k tomu bude příhodná situace, nemělo zapřemýšlet o odkoupení nemovitosti,“ naznačuje cestu, kterou by se mohli magistrátní politici v řešení situace v příštích dnech a týdnech ubírat.   

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud