Bude Agrofert vracet dotace? „Jsem šokován,“ tvrdí Babiš a odmítá, že Brusel už rozhodl | info.cz

Články odjinud

Bude Agrofert vracet dotace? „Jsem šokován,“ tvrdí Babiš a odmítá, že Brusel už rozhodl

Premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, protože má nadále vazby na podniky „zaparkované“ ve svěřenském fondu – tak podle Hospodářských novin a serveru Neovlivní rozhodla Evropská komise, která v tomto znění poslala dopis českým úřadům. Podle zmíněných médií to znamená, že skupina Agrofert bude muset vrátit všechny dotace, které obdržela od února 2017. Premiér Babiš tvrdí, že to není pravda a jedná se prý jen o předběžný návrh.

 

Hospodářské noviny se v textu odvolávají na dva vysoce postavené zdroje z ministerstev, které obsah unijního dopisu přímo znají. „Zpráva komise je v režimu vysokého utajení,“ řekl listu zdroj.

„Andrej Babiš je osobou, která profituje z hospodaření Agrofertu. Opatření, kdy vložil holding do svěřenského fondu, jsou nedostačující,“ cituje další zdroj obeznámený se zprávou server Neovlivní.cz.

Babiš takový výklad ostře odmítá, tvrdí, že to není pravda a že je tvrzeními tuzemských médií „šokovaný“. „Toto je pouze předběžný návrh, který bude důkladně analyzován,“ píše premiér ve své reakci. Sám ho prý nečetl a čeká na český překlad, který může být až za měsíc.

Babiš předpokládá, že se minimálně ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové z hnutí ANO, které je jedním z adresátů dopisu, k tvrzením Bruselu následně vyjádří a zareaguje. „Teprve PAK nám zašle finální zprávu i Evropská komise. Její stanovisko zásadně odmítám a budu bojovat za jeho změnu na základě dalších informací od národních orgánů. Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů,“ tvrdí dále Babiš.

Ministerstvo: je to předběžné

„Návrh auditní zprávy je v rozsahu 71 stran anglicky psaného textu a hned v úvodu je opatřen disclaimerem, že se jedná o prozatímní zjištění, závěry a doporučení auditorů EK, která mohou být měněna na základě dalších informací od národních orgánů. Proto má být dle této informace zpráva považována za důvěrnou do doby uzavření procesu a do doby vydání finálních zjištění,“ uvedl pro ČTK mluvčí resortu financí Michal Žurovec.

Zatím není zjevné, jakou částku by mělo Česko kvůli Babišovi vracet. Jednat se má o dotace od loňského února. Od určité chvíle Brusel dotace pro Agrofert neproplácí.

Babiš střet zájmu setrvale odmítá a tvrdí, že jde o politicky motivovanou kampaň proti jeho osobě. Na střet zájmů loni upozornila Transparency International. Ta tvrdí, že Babiš své někdejší podniky nepřímo ovládá i poté, co je vložil do svěřenského fondu. Z pozice předsedy vlády má navíc vliv při jednání o evropském rozpočtu a na rozdělování eurodotací.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud