Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Byznys s Okamurou nemáme, jsme politicky nezávislí, tvrdí TV Barrandov. Šéf SPD je ale na obrazovce jako doma

Byznys s Okamurou nemáme, jsme politicky nezávislí, tvrdí TV Barrandov. Šéf SPD je ale na obrazovce jako doma

TV Barrandov se ohradila proti možnému obchodnímu spojení s hnutím Svoboda a přímá demokracie. Na něj ukazují vazby mezi společnostmi, se kterými SPD spolupracovala ve volební kampani. Podezření vzbuzují také četné návštěvy šéfa uskupení Tomia Okamury na Barrandově.

Na potenciální vazby hnutí SPD na TV Barrandov upozornilo INFO.CZ ve středu. Spojení naznačilo Okamurovo prohlášení, že jeho strana zaplatila přes sedm milionů korun za analýzy a mediaplány agentuře Play Net.

Členem představenstva agentury je Radomír Pekárek, šéfem dozorčí rady zase Jan Fulín, který zároveň vlastní firmu Astro Capital, akcionáře Play Netu. Oba muži TV Barrandov spoluzakládali a působili v ní až do chvíle, než ji koupil současný majitel Jaromír Soukup. Ten tvrdí, že Pekárek s Fulínem nemají vliv na obsah televize.

„Z údajů uvedených v obchodním rejstříku musí být i začínajícímu novináři patrné, že Jan Fulín byl v představenstvu této televize v roce 2005, tedy prokazatelně osm let předtím, než ji převzal mediální dům Empresa Media, jehož jsem vlastníkem. Jakoukoli obchodní spolupráci s politickými stranami i do budoucna vylučuji,“ komentuje to Soukup.

INFO.CZ kontaktovalo s žádostí o vyjádření také SPD. Hnutí však s redakcí dlouhodobě nekomunikuje a do vydání článku nereagovalo.


Podívejte se na vazby kolem firmy Play Net, jak je zpracovali kolegové z webu HlídacíPes.org:

Vazby firmy, které SPD zaplatila přes 7 milionů korunautor: HlídacíPes.org/Cribis/ClueMaker


Politická nezávislost vs. Soukup u Zemana

Televize se v prohlášení, které zaslala INFO.CZ, označuje jako politicky nezávislá. Pochyby o pravdivosti jejího tvrzení ale vyvolává scéna z volebního štábu prezidenta Miloše Zemana. Soukup sledoval výsledky voleb spolu se Zemanem v jeho salónku, do nějž měli přístup jen prezidentovi nejbližší. Následně stál za prezidentem na pódiu při jeho děkovné řeči.

Kvůli podezření z neobjektivity prověřovala TV Barrandov také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Uvedla, že televize v prosincovém díle pořadu Aréna Jaromíra Soukupa, kde byl hostem prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, hlavu státu zvýhodnila a Soukup podle ní dostatečným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta.

Spolu se Soukupem stál po Zemanově boku během volební soboty také Tomio Okamura. Ten je přes všechna barrandovská prohlášení o nezávislosti častým hostem Soukupových pořadů. TV Barrandov argumentuje rozhodnutím RRTV, která se možným zvýhodňováním Okamury v předvolebním vysílání zabývala v říjnu. Šéf SPD byl tehdy v každém druhém díle pořadu Duel Jaromíra Soukupa.

Rada tehdejší stížnosti na neobjektivitu zamítla. „Protežování byl optický dojem, který byl způsoben tím, že zatímco ostatní strany vysílaly různé zástupce, SPD reprezentoval pouze Tomio Okamura,“ komentoval tehdy šéf RRTV Ivan Krejčí. Zároveň ale dodal, že se s kolegy nezabývali, zda bylo vysílání vyvážené i po obsahové stránce.

Okamura třikrát, Piráti ani jednou

Po volbách je ale SPD, kterou zastupuje výlučně Okamura, v Soukupových pořadech častěji než srovnatelně velké strany. Z údajů na webu televize lze vyčíst, že se SPD účastnila tří z devíti lednových vysílání pořadů Aréna a Duel Jaromíra Soukupa. Piráti, kteří mají ve Sněmovně stejně poslanců, nebyli ani v jednom díle.

V širším měřítku – od sněmovních voleb – má SPD šest účastí. Piráti jednu z 2. listopadu, kdy v Duelu debatoval jejich místopředseda Jakub Michálek s Jiřím Dolejšem z KSČM. „Nepamatuji si na jediné pozvání, které bychom od voleb dostali,“ uvedla mluvčí Pirátů Karolína Sadilková.

SPD má dokonce více návštěv Soukupových pořadů než ve Sněmovně početněji zastoupená ODS, která byla na Barrandově od voleb třikrát. Lépe si vede jen hnutí ANO s 12 účastmi z 27 vysílání. ANO však volby vyhrálo, sestavilo menšinovou vládu a do pořadů vysílá své ministry.

„Jsme soukromá televize a ve všech debatách, ať už jde o Arénu Jaromíra Soukupa či Duel Jaromíra Soukupa, jsou pro nás naprosto zásadní dvě věci: průzkumy veřejného mínění, jež jednotlivým stranám přisuzují určité preference, a atraktivita hostů pro diváky – a to zejména v době před volbami. Ale i v povolebním období je výběr hostů založen na kombinaci těchto kritérii,“ vysvětluje Soukup.

Statistika vytváří pochyby o objektivitě televize. A nejasnosti kolem obchodních vazeb SPD a TV Barrandov to jen prohlubují. Ani v případě, že by propojení mezi oběma subjekty skutečně existovalo, ale nebude pro RRTV jednoduché zasáhnout.

„Prokazování obchodních vazeb a jednání na objednávku by bylo složité. Odebrání licence je až krajní možností v případě opakovaného porušování zákona. Předtím by určitě muselo přijít upozornění,“ domnívá se Krejčí.

 

Migrant do každé rodiny? Do Česka míří projekt „Uprchlíci, vítejte“

Do Česka přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ačkoli se migrační krize z roku 2015 Česku prakticky úplně vyhnula a počet lidí, kterým ČR ročně udělí azyl, se počítá jen na desítky, rozdělila migrace českou společnost.

„V Česku je migrace jistě kontroverzní. Ale nemyslím, že to, jak k ní přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti,“ říká Michal Sikyta. Podle něj jsou Češi schopní si uvědomovat, že nic není černobílé, ani otázka přijímání uprchlíků.

Link

Sám má zkušenosti z Rakouska, které v roce 2015 přijalo necelých 100 tisíc lidí. Tamní verze projektu je proto taky mnohem větší než kdy asi bude ta česká, kterou zaštiťuje Sdružení pro integraci a migraci.

„To, že teď přichází méně uprchlíků. neznamená, že se to nemůže rychle a dramaticky změnit. A pak tu budeme mít funkční platformu, která v takové situaci nabídne řešení,“ říká.

Spolubydlení uprchlíků s domácími podle jeho zkušenosti urychluje integraci, pomáhá uprchlíkům najít práci a naučit se rychleji jazyk. V Česku chce zatím „Uprchlíci, vítejte“ ubytovat řádově jednotky až desítky osob.

Link

Proč v Česku s projektem začínáte až tři roky po poslední migrační vlně? Není to pozdě?

Myslíme si, že to téma je aktuální pořád, i když už se tolik neobjevuje v médiích. Situace v Česku se zas tak moc nezměnila – pořád je tu hodně lidí s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, kteří mají problém najít adekvátní bydlení. Týká se to počtu lidí v řádu několika stovek.

Druhá věc je integrace uprchlíků – myšlenkou projektu je umožnit jim sdílet domácnost s místními lidmi. Podle nás je to klíč k úspěchu – je pro ně pak mnohem jednodušší naučit se češtinu, najít si zaměstnání, zorientovat se v novém prostředí a navázat sociální vazby.

Převzali jste název projektu z původní německé verze tak, jak byl – tedy „Uprchlíci, vítejte“. Nemůže vás to v očích řady Čechů diskvalifikovat už od začátku? Tenhle národ se rozdělil na „vítače“ a „odmítače“, jakoby nic jiného ani neexistovalo…

Samozřejmě je to určitý politický statement, ale na druhé straně to vyjadřuje, že ten projekt je konstruktivní odpovědí na celou tuhle problematiku. Tím, že se snažíme uprchlíkům zprostředkovat bydlení. Takže podle mě je to hlavně odpovědný přístup.

Když jsme u těch vítačů a odmítačů…. Jste sluníčkář?

Já vlastně nevím, co to je. Možná to má popisovat určitou naivitu – ale náš projekt rozhodně naivní není. My ty uprchlíky jenom nevítáme, my nabízíme řešení. Konstruktivní a odpovědný přístup. Ne, že řekneme „všechny vás vítáme“, ale taky to vítání nějak aplikujeme. Tím, že umožníme uprchlíkům bydlet s místními.

Link

Vy jste se podílel na rozjezdu stejné platformy v Rakousku v roce 2015. Jak to zafungovalo tam?

Na začátku nás bylo jen pár, ale pak se to začalo velmi dynamicky rozrůstat a před pár dny jsme ubytovali pětistého člověka, takže myslím, že to funguje velmi dobře.

Situace v současném Česku je ale jiná, nepřichází sem desítky tisíc lidí jako tehdy do Rakouska a Česko má kapacity, jak uprchlíky, kteří sem při současných počtech přijdou, ubytovat.

Nějaké ubytovací kapacity tu jsou, ale musíme se ptát, jakou mají úroveň a jestli není lepší, aby uprchlíci byli spíš v centru společnosti a sdíleli domácnosti s místními lidmi.

Není ale tenhle přístup jen střídání dvou extrémů? Na jedné straně může být přetížená státní infrastruktura pro uprchlíky, nedostatečná empatie státních institucí vůči nim. Na straně druhé ale vy nabízíte nastěhovat si uprchlíky domů. Nejde to ještě jinak?

Je potřeba si říct, co tomu předchází – nejde jen o to, že zprostředkujeme kontakt mezi majitelem bytu a uprchlíkem. Obě strany se registrují na našich stránkách a my se pak od nich snažíme získat podrobnější informace, jak tráví volný čas, jaké mají představy o sdílení jedné domácnosti a podobně. Tenhle „screening“ trvá několik týdnů.

Link

Jak obě strany kontaktujete – po telefonu, nebo s nimi děláte osobní pohovory.

Jako první krok vyplní poměrně obsáhlý registrační formulář, pak přichází komunikace po telefonu nebo mailem. A nakonec osobní setkání v bytě, kde se znovu probírá, jak by vypadalo to případné soužití, obě strany si vyzkouší, jestli jsou tam řekněme nějaké vzájemné sympatie a jestli by do toho vlastně chtěli jít. Teprve pak se rozhodnou.

Naše Podpora tím nekončí. Třeba v Rakousku existuje i psychosociální tým, takže pokud se objeví nějaké problémy, můžou se na nás obrátit. Klienti tedy mají k dispozici rozsáhlé poradenství.

Jaký je ideální profil uprchlíka pro tenhle program?

Jsou to lidé s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, můžou to být i lidé, kterým ještě běží azylové řízení. Ta nemožnost najít adekvátní bydlení, se v Česku týká i řady lidí, kteří tu žijí už řadu měsíců a třeba už i umí trochu česky. Pro ně je ten projekt určený, naopak lidé, kteří jsou v Česku úplně čerstvě, nejsou naše primární cílová skupina.

Cítíte už po takovém ubytovávání uprchlíků v Česku poptávku – z obou stran?

Kdybychom ji necítili, nikdy bychom s tím projektem nezačali. Máme už pár registrací, zatím v řádu jednotek zájemců.

Link

Kdo může ubytovat uprchlíka u sebe doma? Jsou tam nějaké minimální požadavky?

Může to být naprosto kdokoli – třeba studentské spolubydlení nebo rodina. Pro nás je důležité, aby to byl samostatný pokoj, aby ten pokoj byl nabídnutý minimálně na šest měsíců, ideálně na rok nebo déle, a to kvůli určité stabilitě pro uprchlíka.

Kromě té samotné klíčové myšlenky – integrace soužitím – máte v projektu ještě nějaké jiné nástroje, jak uprchlíka motivovat k tomu, aby se o integraci opravdu aktivně snažil?

V Rakousku, kde je projekt nesrovnatelně větší, a je vlastně součástí celé sítě projektů, jsou v rámci podpůrného týmu k dispozici třeba i sociální pracovníci, kteří dotyčnému můžou pomoct s hledáním práce, jsou tam zdravotníci, je tam školní projekt a tak dál. Celou tuhle infrastrukturu mají k dispozici jak uprchlíci, tak jejich hostitelé, u kterých bydlí.

Co se stalo s uprchlíky, kteří programem prošli v Rakousku? Jsou nějaká spolehlivá data k tomu, jak dopadla jejich integrace?

My s těmi lidmi zůstáváme v kontaktu, děláme společné aktivity. Jeden příklad z mojí zkušenosti – mladík, kterému jsme zprostředkovali ubytování, začal studovat ve Vídni ekonomii a založil organizaci, která pomáhá lidem v Somálsku, odkud on sám pochází, s podporou vzdělávání a škol. V Česku se hodně zdůrazňuje, že je potřeba pomáhat v zemích, odkud lidé utíkají, spíše než pomáhat jim tady v Evropě. Tohle je dobrý příklad toho, jak člověk, který sám utekl, té zemi zpětně pomáhá, aby neutíkali ostatní.

Link

Jak často jste museli řešit ve spolubydlení Rakušanů s uprchlíky nějaké konflikty?

Velice málo, to mě dost překvapilo. Sám bydlím ve studentském bytě a ta míra konfliktů tam je poměrně vysoká – a s tím i fluktuace. Znám spoustu lidí, co takové bydlení mění po roce i dříve. Bavíme se tady o zhruba pěti stech zprostředkovaných spolubydlení a ta míra konfliktů byla velmi nízká.

Vídeň je specifické město, zvyklé na migraci, sociálně nebývale soudržné, s vysokou kvalitou života. Sousedským projektům se tam daří, včetně těch na integraci cizinců. Jsou tyhle podmínky vůbec přenositelné do Česka?

Proč by ne? Projekt „Uprchlíci, vítejte“ v současnosti běží ve 13 evropských zemích, nově také ve Francii, a dále v Austrálii a Kanadě. Samozřejmě, že realita z hlediska zákonů a dalších věcí je v těch jednotlivých státech odlišná. Ale ta základní myšlenka zůstává stejná.

V Česku je to jistě kontroverzní téma. Ale nemyslím, že to, jak k němu přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti.

Takže Češi jsou ve skutečnosti k uprchlíkům méně nepřátelští, než se obecně předpokládá?

Ano, do určité míry. Minimálně ve schopnosti uvědomit si, že to téma není černobílé. Ani my neříkáme, že v integraci nejsou problémy. Ale snažíme se to řešit konstruktivně. Zprostředkovávat kontakty a pak ty nové vazby podporovat.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho publikuje se souhlasem redakce.

-1