Byznys Zemanova poradce: Nejedlý prodává plyn do autobusů přes státní benzinky | info.cz

Články odjinud

Byznys Zemanova poradce: Nejedlý prodává plyn do autobusů přes státní benzinky

Poradce prezidenta Miloše Zemana Nejedlý se bude podle iDnes.cz jako spolumajitel firmy ATM Energy starat skrze benzínky EuroOil o plnění nových autobusů zemním plynem. Svůj byznys si vybudoval na „státních” benzínkách, přesto, že jiné firmy měly o poznání více zkušeností.

Síť čerpacích stanic EuroOil je součástí společnosti Čepro, jejíž jediným akcionářem je Ministerstvo financí. Otázky podle iDnes vzbuzuje hlavně fakt, že Nejedlého firma ATM Energy, se kterou síť čerpacích stanic spolupracuje od roku 2014, fungovala v době uzavření dohod jen několik málo měsíců. Pět dalších firem, které měly o spolupráci zájem, ale soutěž nevyhrálo, přesto, že měly podstatně širší portfolio.  

Stanice na plnění vozidel zemním plynem mělo v době poptávek Čepra přes 30 firem, ATM Energy tehdy nemělo žádnou. „První stanici zřídili u společnosti Texaco v Praze. U EuroOil mají stanice v Mladé Boleslavi, v Kyjově, v České Třebové a v Tovačově,“ právě první stanice vznikla podle Pavla Nováka až v roce 2015. Vzniknout by v dohledné době mělo ale dalších 18 stanic.

Podle společnosti, která spadá pod Ministerstvo financí, ale žádný vnější zájem do rozhodování nezasáhl. „Čepro oslovilo všechny známé subjekty vyskytující se na trhu. Společnost ATM se přihlásila jako zájemce přes sekci alternativní paliva Čepro, kde se o této příležitosti dozvěděla,“ oznámila MF DNES mluvčí firmy Lenka Svobodová.

Dá se předpokládat, že zájem o stlačený zemní plyn bude v průběhu času stoupat. Trend se dá například vysledovat u autobusů, které jsou díky tomuto palivu šetrnější vůči ovzduší. Používání tohoto paliva se kladně projevuje hlavně ve městech, které v tomto směru podporuje jak stát, tak i Evropská unie. Na zemní plyn, který podle smlouvy budou odebírat právě od společnosti ATM Energy, jezdí mimo jiné i nové autobusy dopravního podniku v Mladé Boleslavi.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud