Byznys Zemanova poradce: Nejedlý prodává plyn do autobusů přes státní benzinky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Byznys Zemanova poradce: Nejedlý prodává plyn do autobusů přes státní benzinky

Byznys Zemanova poradce: Nejedlý prodává plyn do autobusů přes státní benzinky

Poradce prezidenta Miloše Zemana Nejedlý se bude podle iDnes.cz jako spolumajitel firmy ATM Energy starat skrze benzínky EuroOil o plnění nových autobusů zemním plynem. Svůj byznys si vybudoval na „státních” benzínkách, přesto, že jiné firmy měly o poznání více zkušeností.

Síť čerpacích stanic EuroOil je součástí společnosti Čepro, jejíž jediným akcionářem je Ministerstvo financí. Otázky podle iDnes vzbuzuje hlavně fakt, že Nejedlého firma ATM Energy, se kterou síť čerpacích stanic spolupracuje od roku 2014, fungovala v době uzavření dohod jen několik málo měsíců. Pět dalších firem, které měly o spolupráci zájem, ale soutěž nevyhrálo, přesto, že měly podstatně širší portfolio.  

Stanice na plnění vozidel zemním plynem mělo v době poptávek Čepra přes 30 firem, ATM Energy tehdy nemělo žádnou. „První stanici zřídili u společnosti Texaco v Praze. U EuroOil mají stanice v Mladé Boleslavi, v Kyjově, v České Třebové a v Tovačově,“ právě první stanice vznikla podle Pavla Nováka až v roce 2015. Vzniknout by v dohledné době mělo ale dalších 18 stanic.

Podle společnosti, která spadá pod Ministerstvo financí, ale žádný vnější zájem do rozhodování nezasáhl. „Čepro oslovilo všechny známé subjekty vyskytující se na trhu. Společnost ATM se přihlásila jako zájemce přes sekci alternativní paliva Čepro, kde se o této příležitosti dozvěděla,“ oznámila MF DNES mluvčí firmy Lenka Svobodová.

Dá se předpokládat, že zájem o stlačený zemní plyn bude v průběhu času stoupat. Trend se dá například vysledovat u autobusů, které jsou díky tomuto palivu šetrnější vůči ovzduší. Používání tohoto paliva se kladně projevuje hlavně ve městech, které v tomto směru podporuje jak stát, tak i Evropská unie. Na zemní plyn, který podle smlouvy budou odebírat právě od společnosti ATM Energy, jezdí mimo jiné i nové autobusy dopravního podniku v Mladé Boleslavi.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.