Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

CEFC prodává miliardový majetek těžce pod cenou. Zemanova rádce už nic nespasí, mizí i jeho fotky

CEFC prodává miliardový majetek těžce pod cenou. Zemanova rádce už nic nespasí, mizí i jeho fotky

Od blízkých spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana jsme se o osudu jeho čestného poradce a dnes již zřejmě bývalého „předsedy“ CEFC China Energy Jie Ťien-minga mnoho nedozvěděli. Naštěstí je tu hongkongský tisk, aby nám prozradil další peripetie. Včera se na hongkongském serveru Apple Daily objevil článek informující o tom, že nemovitý majetek CEFC je na prodej. Zprávu o jeho rozprodeji poté potvrdil Bloomberg i agentura Reuters.

Během posledních deseti let nakoupil Jie Ťien-ming jménem společnosti CEFC jen v Hongkongu přes různé zprostředkovatele luxusní nemovitosti v celkové hodnotě asi tří miliard hongkongských dolarů (kolem devíti miliard korun). Jedná se o obytné i komerční objekty.

V roce 2010 „nákupní“ aktivity znatelně vzrostly a vůbec nejvýznamnější byla roku 2016 akvizice čtyřpodlažního kancelářského centra v ikonickém Convention and Exhibiton Centre s vyhlídkou na Viktoriin přístav za skoro půldruhé miliardy jüanů. Na prodej jsou ale i zajímavé nemovitosti v Číně samotné a jinde po světě.

Prodávaný majetek zahrnuje firemní ústředí CEFC Mansion v centru Šanghaje s románskými sloupy a palácovým zdobením západního stylu. Mezi dalšími jsou Shanghai Tomorrow Tower, několik podlaží v HK Convention and Exhibition Centre a mnoho vil a luxusních bytů po celé Číně, uvedly zdroje. Prodej se týká i majetku v České republice a Gruzii.

To ale popírá mluvčí CEFC (Europe) Group Company Pavel Bednář. V rozhovoru pro INFO.CZ dnes řekl, že prodej se nemovitostí vlastněných CEFC v Česku nedotkne. Hlavní pobočka CEFC v Číně na dotazy médií neodpovídá.

Eskalace problémů

Firma měla v posledních týdnech problémy s financemi, podle agentury Reuters si byla ochotna krátkodobě půjčovat za lichvářské úroky ve výši až 36 procent. Například začátkem ledna si vzala úvěr s touto sazbou ve výši 3,3 miliardy korun. V září firma odhalila, že celkově dluží v přepočtu 400 miliard korun, což je o pětinu více než o rok dříve, cituje server iHNed mluvčí J&T Banky Moniku Veselou. Právě u J&T si firma půjčila 400 milionů eur (zhruba 10 miliard korun):

  • „Pokud by se prodej týkal i nemovitostí v Česku, tak by nám CEFC musela nejprve splatit úvěr, za který ručí nemovitostmi. Až pak by je mohla prodat.“

Na likvidaci majetku CEFC dohlíží dle osob obeznámených s celou záležitostí výbor věřitelů vedený největším z nich, státní China Development Bank. Kontrolu nad firmou převzala vláda města Šanghaje prostřednictvím své konsolidační agentury Kuo-šeng (Guosheng).

O naléhavosti finanční situace CEFC svědčí to, že ceny prodávaných nemovitostí jsou o 15 až 30 procent pod tržní hladinou, na které by se prodávaly za normálních okolností.

Prodávající také upřednostňují prodej více nemovitostí najednou, je však možné nakoupit i jednotlivosti. V současné chvíli je údajně rozjednán prodej nejméně se dvěma zájemci. Podle zpráv prodej nemovitostí zajišťují oficiální místa z pevniny, a zájemci o koupi se musejí na pevninu osobně dostavit k setkání se zprostředkovatelem.

Jie Ťien-ming zmizí, politické zadání zůstává

Zajímavé bude sledovat osud nemovitostí nakoupených firmou CEFC během nákupní horečky v Česku. Logické by bylo se jich prostě zbavit a výtěžek použít na splacení dluhu společnosti u čínských státních bank. Reprezentativním nemovitosti v Praze ani fotbalový klub Slavia negenerují tolik potřebný cash flow, a nesouvisejí nijak ani s hlavním oborem podnikání CEFC, energetikou a finančnictvím.

Vedle čistě ekonomických ohledů jsou tu však ještě aspekty politické. CEFC zaštiťuje svými akvizicemi celou legendu o „obrovských čínských investicích“, na níž založil prezident Zeman celou svou „ekonomickou diplomacii“ a do niž investovala svůj politický kapitál i rada dalších českých politiků. Po krachu pokusu o nákup kontrolního podílu v bance J&T však „silný čínský investor“ nedrží v ČR nic než právě pár nemovitostí, pivovar, Slavii a jedny strojírny.

To vše by mělo jít logicky při konsolidaci zadlužené „energetické“ společnosti na prodej. Tím by se ovšem zhroutil celý narativ „obrovských investic a ekonomické diplomacie“.

To je v tuto chvíli už to jediné, co drží nad vodou celý slavný Zemanův restart vztahů s Čínou. To bylo nejspíš také poselství, které tlumočili Zemanovi tři emisaři po své kuriózní misi do Číny. Děj se co děj, čínské „investice“ je třeba udržet z politických důvodů. Pro státní moloch jako je CITIC by podpora relativně skromného portfolia CEFC v ČR nebyl velký problém. Je to spíš otázka politické vůle udělat v ČR výjimku z celého konsolidačního procesu. Uvidíme, nakolik v tom vyjdou čínští soudruzi svým českým partnerům vstříc.

Osud Zemanova poradce to však už tak jako tak nespasí. Jie Ťien-ming byl ještě koncem minulého roku vyhlášen „podnikatelem roku 2017“. Teď ale postupně mizejí jeho fotografie i z čínského webu společnosti CEFC, kterou prý sám vlastním úsilím vybudoval. Fotografie Jaroslava Tvrdíka a předsedovy projevy o harmonii, morálce a ctnosti zatím zůstávají...

Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který se zaměřuje na dění v Číně a její zájmy v zahraničí.

Sinopsis

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1