Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi mají nejradši Obamu a Zemana. Merkelová u nich propadla, ukazuje průzkum

Češi mají nejradši Obamu a Zemana. Merkelová u nich propadla, ukazuje průzkum

Centrum pro výzkum veřejného mínění v prosinci zjišťovalo, jak si u Čechů vedou světoví státníci. Podle aktuálně zveřejněných dat lidé nejvíc důvěřují exprezidentovi USA Baracku Obamovi a v těsně za ním je prezident Česka Miloš Zeman. První jmenovaný má podporu 56 % dotázaných, druhý 52 %. Nezanedbatelné číslo (42 %) Zemanovi ale výslovně nedůvěřuje. V souvislosti s migrační krizí se hluboce propadla důvěra v německou kancléřku Angelu Merkelovou. 

Angela Merkelová, kterou mělo od roku 2008 v oblibě stabilně víc než 40 procent Čechů, dosáhla s 55 procenty největší důvěry v dubnu roku 2014. V souvislosti s migrační krizí však její popularita u české veřejnosti začala strmě klesat a podle prosincového průzkumu jí věří pouze 16 procent Čechů. Naopak 74 procent jí nemůže přijít na jméno.

Vysokou oblibou se nemůžou pochlubit ani politici, jako je nová britská premiérka Theresa Mayová (13 %), německý prezident Joachim Gauck (10 %), polský prezident Andrzej Duda (8 %) nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (8 %). Na rozdíl od Merkelové, která má velký tábor odpůrců, je u těchto vysoce postavených politiků problém spíše v tom, že je Češi vůbec neznají.

Po německé kancléřce je podle CVVM nejhůře hodnoceným politikem ruský prezident Vladimir Putin. Odpověď „spíše nedůvěřuji“ v jeho případě zvolilo 64 procent Čechů, podporu má naopak u 23 procent lidí.

S 56 procenty byl neoblíbenějším politikem Barack Obama, jeho nástupce Donald Trump měl na rozdíl od něj podporu 30 procent Čechů. Nutno podotknout, že průzkum probíhal v prosinci, tedy dlouho před tím, než se Trump chopil úřadu a udělal sérii kontroverzních kroků, za které čelí kritice, ale které mu taky přinášejí silnou podporu části veřejnosti. 

Výrazně lepší výsledky nezaznamenala ale ani Trumpova demokratická sokyně z prezidentských voleb – Hillary Clintonové v Česku důvěřuje celkem 34 procent lidí. Podobně je na tom slovenský prezident Andrej Kiska, který si získal přízeň 32 procent Čechů. O deset procentních bodů je na tom lépe tamní premiér Robert Fico, který je se 42 procenty třetím nejoblíbenějším politikem u české populace.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744