Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi stonají více, ale kratší dobu. Neschopenek za poslední pololetí výrazně přibylo

Češi stonají více, ale kratší dobu. Neschopenek za poslední pololetí výrazně přibylo

Pracovních neschopností v prvním pololetí letošního roku přibylo. Počet případů se meziročně zvýšil o 10,5 procenta na 942 101.

Průměrná délka stonání na takzvané neschopence se ale naopak zkrátila, a to přibližně o jeden a půl dne na 40 dní. Oznámila to dnes Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Za prvních šest měsíců letošního roku na nemocenském vyplatila deset miliard korun.

Celkový počet prostonaných dní v prvním pololetí meziročně stoupl o téměř 2,4 milionu na 37,8 milionu dní. Nejvíce prostonaných dnů zaznamenala ČSSZ v Moravskoslezském kraji.

Nejkratší dobu na neschopence trávili lidé v Praze, 31 dní. Následoval Středočeský kraj s přibližně 36 dny. Naopak nejdéle na neschopence zůstávali pojištěnci v Moravskoslezském kraji. Průměrně tam dočasná pracovní neschopnost trvala téměř 48,5 dne. „To je o 8,5 dne déle než celorepublikový průměr, který činil 40 dnů," uvádí ČSSZ.

Od příštího roku by si měli polepšit dlouhodobě nemocní. Senát před několika dny schválil novelu, která zvyšuje dávku od druhého měsíce nemoci. Zatímco nyní dostávají zaměstnanci od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově od 31. dne nemoci dávka vzroste o šest procentních bodů a od 61. dne na 72 procent. Novinka zvýší podle odhadů příští rok výdaje na nemocenské o 2,4 miliardy korun, v následujících dvou letech to bude 2,5 miliardy a 2,7 miliardy korun.

Nyní v prvních třech dnech nemoci zaměstnanec nedostává nic. Pak do 14. dne dostává náhradu mzdy od zaměstnavatele.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek