České banky jsou příliš líné, míní Václav Klaus. Kritický je i k pražské burze | info.cz

Články odjinud

České banky jsou příliš líné, míní Václav Klaus. Kritický je i k pražské burze

Exprezident a ekonom Václav Klaus považuje tuzemský bankovní systém za stabilní, ale málo aktivní. „Spíše se jen vezou, poskytují úvěry nadmíru opatrně, bojí se, aby jim zahraniční matky jejich rozhodnutí nevyčítaly,“ prohlásil Klaus na konferenci 100 let českého bankovnictví pořádanou UniCredit Bank.


Banky podle Klause nejsou dynamizujícím prvkem, nebojují o klienty a tržní podíly. Zdá se prý, že jsou smířeny se statem quo a dávají přednost vysokým poplatkům. Přispívá k tomu podle něj i evropská regulace. Exprezident také kritizoval to, že banky nejsou vlastněny českým kapitálem. „Skoro celý bankovní sektor je v zahraničních rukách, což nebylo zamýšleným výsledkem transformačního procesu,“ dodal.

Kromě bank Klaus zkritizoval také pražskou burzu. „Problém tuzemského kapitálového trhu je v jeho hloubce a šířce. Každý mělký trh je trhem neefektivním, proto je jeho vliv na ekonomiku velmi malým,“ prohlásil Klaus.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale považuje konzervativnost tuzemských bank za přednost. „České banky si vedou velice dobře, ať už jde o podíl úvěrů v selhání, jejich krytí opravnými položkami i v rentabilitě kapitálu. Máme velmi konkurenční bankovní trh, je tu přes 40 subjektů, není to oligopolní trh. Je to výsledek kontinuálního vývoje, který dokázal balancovat míru rizik, kterou na sebe banky berou,” uvedl Rusnok.

 Více si přečtěte na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud