Články odjinud

České banky jsou příliš líné, míní Václav Klaus. Kritický je i k pražské burze

České banky jsou příliš líné, míní Václav Klaus. Kritický je i k pražské burze

Exprezident a ekonom Václav Klaus považuje tuzemský bankovní systém za stabilní, ale málo aktivní. „Spíše se jen vezou, poskytují úvěry nadmíru opatrně, bojí se, aby jim zahraniční matky jejich rozhodnutí nevyčítaly,“ prohlásil Klaus na konferenci 100 let českého bankovnictví pořádanou UniCredit Bank.


Banky podle Klause nejsou dynamizujícím prvkem, nebojují o klienty a tržní podíly. Zdá se prý, že jsou smířeny se statem quo a dávají přednost vysokým poplatkům. Přispívá k tomu podle něj i evropská regulace. Exprezident také kritizoval to, že banky nejsou vlastněny českým kapitálem. „Skoro celý bankovní sektor je v zahraničních rukách, což nebylo zamýšleným výsledkem transformačního procesu,“ dodal.

Kromě bank Klaus zkritizoval také pražskou burzu. „Problém tuzemského kapitálového trhu je v jeho hloubce a šířce. Každý mělký trh je trhem neefektivním, proto je jeho vliv na ekonomiku velmi malým,“ prohlásil Klaus.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale považuje konzervativnost tuzemských bank za přednost. „České banky si vedou velice dobře, ať už jde o podíl úvěrů v selhání, jejich krytí opravnými položkami i v rentabilitě kapitálu. Máme velmi konkurenční bankovní trh, je tu přes 40 subjektů, není to oligopolní trh. Je to výsledek kontinuálního vývoje, který dokázal balancovat míru rizik, kterou na sebe banky berou,” uvedl Rusnok.

 Více si přečtěte na webu E15.cz.

 

Články odjinud