Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

České dálnice jako bezpečnostní riziko. Snižují obranyschopnost NATO, tvrdí americký generál

České dálnice jako bezpečnostní riziko. Snižují obranyschopnost NATO, tvrdí americký generál

Stav českých dálnic ohrožuje schopnost Severoatlantické aliance reagovat na případný ruský útok v Pobaltí či Polsku. Na veřejné debatě v CEVRO institutu to prohlásil bývalý velitel pozemních sil NATO Frederick Hodges. Nevěří, že by tuzemská dopravní infrastruktura zvládla přesun velkého množství těžké techniky. Česko je přitom v tomto ohledu vzhledem ke své poloze pro NATO zcela klíčovou zemí.

Měří něco přes polovinu dálniční trasy mezi Prahou a Brnem, přesto je pro NATO zcela zásadní lokalitou. Asi 103 kilometrů dlouhá polsko-litevská hranice, zvaná Suwalský průsmyk, je v současnosti kritickým místem evropské bezpečnosti. Přímo totiž sousedí s ruským Kaliningradem.

„Rusko ví, že proti NATO nemůže silou zvítězit. A tak to zkouší jinak. Chce zpochybnit schopnost aliance ochránit své členy,“ pravil generál Frederick Hodges, jenž velel jednotkám NATO i evropské misi americké armády.

Rusové v Kaliningradu vytvořili systém, kterému se říká A2/AD. Pod zkratkou se skrývá kombinace vzdušných, námořních a pozemních sil, které hlídají jednotlivá území. Pro alianci je tak například obtížné se pohybovat v Baltském moři, což je klíčové teritorium pro ochranu Estonska.

Hodges netvrdí, že ruský útok na Suwalský průsmyk je pravděpodobný. Očekává, že pokud by se stal, měl by podobu krátkého útoku, kyberútoku či šíření dezinformací – tedy nástrojům tzv. hybridní války, kterou Rusko použilo například během událostí na Krymu či východní Ukrajině. Ochrana hranice mezi Polskem a Litvou je klíčovým úkolem. Pokud by ji NATO nezvládlo ohlídat, výrazně by to pošramotilo jeho pověst a nahrálo ruským snahám vykreslit alianci jako neschopnou.

Hodges však pochybuje o schopnosti NATO rychle zareagovat na případný útok v oblasti. Problém se přitom skrývá právě v Česku. To je vzhledem ke své poloze uprostřed Evropy hlavní cestou, kterou by alianční posádky využívaly pro přesun z Německa. V případě krize by bylo co nejrychleji potřeba přemístit obrovské množství materiálu a techniky.

„Pro přesun těžkých tanků jsou potřeba zpevněné mostní konstrukce. Nevěřím, že české železnice, dálnice a mosty zvládnou například průjezd tanků Leopard,“ kritizoval stav české infrastruktury, která selhává i v běžném provozu, Hodges.

Generál si Česko pochvaloval jako skvělého spojence v Afghánistánu, Sýrii, Iráku nebo Mali. Zdůraznil ale, že by NATO potřebovalo, aby bylo stejně užitečné i z hlediska infrastruktury. Náklady na její dobudování by si podle něj mělo být možné započítat do výdajů na obranu. Alianční země se zavázaly dávat na obranu dvě procenta HDP. Česko stejně jako mnoho dalších států však tento cíl neplní.

Hodges se ale nedomnívá, že hlavním problémem tuzemských silnic a dálnic je nedostatek peněž. „Česko profituje ze svého členství v EU. Potíž je spíše v procesech přípravy staveb,“ konstatoval.

Pro lepší spolupráci se generál přiklání i k vytvoření alianční obdoby Schengenského prostoru. Ta by měla poskytnout snazší pohyb po jednotlivých zemích, cvičení či vojenské akce. Nepravděpodobně však vidí možnost, že by na českém území vznikla základna americké armády, byť třeba jen o několika členech. „Nejsem si jistý, jestli by něco takového česká veřejnost vůbec chtěla,“ dodal.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744