Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

České dráhy vydaly diář s mapou Islámského státu a ruským Krymem. Distribuci zastavil ředitel

České dráhy vydaly diář s mapou Islámského státu a ruským Krymem. Distribuci zastavil ředitel

Islámský stát jako skutečné území? Podle Českých drah zřejmě ano. Státní firma se chystala koncem roku svým dodavatelům a politikům rozdávat jako vždy diáře na příští rok. Jejich vydání ale na poslední chvíli stopnul sám ředitel ČD Pavel Krtek. Na poslední straně je totiž mapa Evropy, na které je Krym zobrazen jako částečně ruský poloostrov a Islámský stát jako skutečné území. Na sporný diář upozornily Lidové noviny (LN).

Na mapě se kromě Krymu, který je označen jako ruské i ukrajinské území, objevuje i Jižní Osetie a Abcházie. Ty jsou oficiálně součástí Gruzie, ovládá je ale Rusko. Mapy pro diář vytvořila Kartografie Praha, ta výrazný problém s uvedením sporných území a vyznačením Islámského státu nevidí. Jde o běžně užívanou mapu pro rok 2018, která by se měla objevit například i ve školních atlasech. Zde bude mít potřebné vysvětlivky, které ale v diáři ČD chybí.

„Standardně je k mapám doplňujeme. U individuálních zakázek, jako je tomu v tomto případě, je to trochu komplikovanější. Podobu, obsah a rozsah mapy určují zákazníci a výsledný produkt je z velké části závislý na jejich požadavcích,“ vysvětlil Lidovým novinám šéfredaktor Kartografie Praha Jan Ptáček.

Vedení Českých drah se oficiálně k diářům, které teď bez užitku leží v kancelářích jejich sídla, nevyjádřilo. Podle informací LN ale vydávání dárků dodavatelům a spolupracovníkům zastavil na poslední chvíli sám ředitel ČD Pavel Krtek. Kolik firma za výrobu diářů zaplatila a zda nechá vyrobit nové, tak není jasné.

Vyznačení sporných území bez bližšího vysvětlení může být dle expertů na mezinárodní vztahy zavádějící a mohlo by zvláště u zahraničních partnerů ČD způsobit nepříjemnosti. Také umístění samozvaného Islámského státu, které budí dojem celistvého území, vyznívá zmatečně.

„To není žádný státní útvar ani kvazistátní entita, ale organizace, která kontroluje konkrétní (pohyblivé) území a je považována velkou částí zemí vyspělého světa za teroristickou organizaci. Proč autoři do mapy nezakreslili také kurdská území v Sýrii, Iráku nebo území kontrolovaná protiasadovskou opozicí v Sýrii?“ okomentoval situaci pro LN Jan Šír z Univerzity Karlovy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek