České dráhy vydaly diář s mapou Islámského státu a ruským Krymem. Distribuci zastavil ředitel | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

České dráhy vydaly diář s mapou Islámského státu a ruským Krymem. Distribuci zastavil ředitel

České dráhy vydaly diář s mapou Islámského státu a ruským Krymem. Distribuci zastavil ředitel

Islámský stát jako skutečné území? Podle Českých drah zřejmě ano. Státní firma se chystala koncem roku svým dodavatelům a politikům rozdávat jako vždy diáře na příští rok. Jejich vydání ale na poslední chvíli stopnul sám ředitel ČD Pavel Krtek. Na poslední straně je totiž mapa Evropy, na které je Krym zobrazen jako částečně ruský poloostrov a Islámský stát jako skutečné území. Na sporný diář upozornily Lidové noviny (LN).

Na mapě se kromě Krymu, který je označen jako ruské i ukrajinské území, objevuje i Jižní Osetie a Abcházie. Ty jsou oficiálně součástí Gruzie, ovládá je ale Rusko. Mapy pro diář vytvořila Kartografie Praha, ta výrazný problém s uvedením sporných území a vyznačením Islámského státu nevidí. Jde o běžně užívanou mapu pro rok 2018, která by se měla objevit například i ve školních atlasech. Zde bude mít potřebné vysvětlivky, které ale v diáři ČD chybí.

„Standardně je k mapám doplňujeme. U individuálních zakázek, jako je tomu v tomto případě, je to trochu komplikovanější. Podobu, obsah a rozsah mapy určují zákazníci a výsledný produkt je z velké části závislý na jejich požadavcích,“ vysvětlil Lidovým novinám šéfredaktor Kartografie Praha Jan Ptáček.

Vedení Českých drah se oficiálně k diářům, které teď bez užitku leží v kancelářích jejich sídla, nevyjádřilo. Podle informací LN ale vydávání dárků dodavatelům a spolupracovníkům zastavil na poslední chvíli sám ředitel ČD Pavel Krtek. Kolik firma za výrobu diářů zaplatila a zda nechá vyrobit nové, tak není jasné.

Vyznačení sporných území bez bližšího vysvětlení může být dle expertů na mezinárodní vztahy zavádějící a mohlo by zvláště u zahraničních partnerů ČD způsobit nepříjemnosti. Také umístění samozvaného Islámského státu, které budí dojem celistvého území, vyznívá zmatečně.

„To není žádný státní útvar ani kvazistátní entita, ale organizace, která kontroluje konkrétní (pohyblivé) území a je považována velkou částí zemí vyspělého světa za teroristickou organizaci. Proč autoři do mapy nezakreslili také kurdská území v Sýrii, Iráku nebo území kontrolovaná protiasadovskou opozicí v Sýrii?“ okomentoval situaci pro LN Jan Šír z Univerzity Karlovy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.