Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští lékaři: Přílišné koupání dětem opravdu škodí. Snižuje imunitu a zvyšuje náchylnost k alergiím

Čeští lékaři: Přílišné koupání dětem opravdu škodí. Snižuje imunitu a zvyšuje náchylnost k alergiím

Kolikrát týdně myjete své děti? Čeští lékaři potvrzují závěry americké studie a říkají: dvakrát týdně stačí. Jiná pravidla samozřejmě platí pro mladší děti, ale pro potomky ve věku 6 až 11 let je mytí dvakrát za týden akorát. Přehnaná hygiena může naopak vyvolat alergie a škodit pokožce, varují doktoři. 

„V tomhle klidovém období, když děti ještě nedospívají, tak to bohatě stačí. Pokud jsou třeba zrovna nemocné, tak je to samozřejmě výjimka. Ale když jsou v pořádku, tak mytí jednou za tři dny stačí,“ potvrzuje pro INFO.CZ výsledky výzkumu Americké akademie dermatologie pediatrička Kateřina Šimková. Podle zprávy amerických expertů by se děti mezi 6 až 11 lety měly mýt dvakrát týdně, častější očista může být prý i škodlivá. A zjištění Američanů potvrzují i čeští lékaři.

„Častější mytí může narušovat ochrannou bariéry pokožky. Samozřejmě bychom k tomu neměli přistupovat extrémně. Pokud děti pobývají v prašném prostředí nebo se více potí, třeba při sportu, tak je samozřejmě nemůžeme nechat špinavé. Ale městské děti, které chodí třeba jen do školy a nevyvíjí nějakou přílišnou aktivitu, tak u těch je to jiné a nemusíme je umývat denně. Je tedy potřeba k tomu přistupovat individuálně,“ doplňuje pro INFO.CZ dětská lékařka Hana Cabrnochová.

Pro menší děti platí ale jiná pravidla. Počítá se totiž s tím, že se častěji zašpiní, třeba i kvůli nošení plenek. Přesto by se to s hygienou ani malých dětí nemělo přehánět. „Já radím maminkám, aby miminka a kojence koupaly asi obden. Děťátko se samozřejmě lehce znečistí, protože nosí plenky. Pak radím, aby mu třeba jen místně osprchovaly zadeček. Hlavně také varuji před přílišným používáním vlhčených ubrousků. Často se setkávám s tím, že dětské pokožce velmi škodí,“ radí Šimková.

Přesto podle některých ani denní koupel, pokud je krátká a dítě nemá zdravotní problémy, nemusí menším dětem vadit. „My pediatři nemáme rádi to dlouhé kojenecké koupání, protože ten pobyt ve vodě je dlouhý a pokožka pak potřebuje ochranu ve formě pečlivého promazávání, protože koupelí se oslabuje ochranná kožní bariéra. To může vést až ke vzniku přesušené pokožky nebo ekzému. U kojenců je samozřejmě potřeba odstraňovat nečistoty, proto pokud je dítě úplně zdravé a koupel krátká a s minimem chemie, není denní mytí takový problém,“ uklidňuje Cabrnochová.

Češi ale většinou myjí děti častěji, přesto se snaží nepoužívat příliš mnoho chemie. „Holky se sprchují každý den, ale mýdlo používáme omezeně, třeba na podpaží nebo genitálie. Myslím, že do určitého věku, než začnou fungovat hormony, tak se asi děti denně mýt nemusí, i když dvakrát za týden mi to přijde málo. U nás se sprchují hlavně pro ten pocit, že se opláchnou a je to také takový náš klasický rituál před spaním,“ popisuje Michaela Šimková, která má doma dvě dcery ve věku 7 a 8 let.

Večerní mytí jako určitá forma rituálu se objevuje i v dalších rodinách. „Když jsme měli malé miminko, koupali jsme ho asi každý druhý nebo třetí den. Pokud bylo třeba v létě vedro a potil se, tak i každý den. Stal se z toho pak postupně takový náš rituál, takže teď koupeme víceméně denně, kromě výjimečných situací, když jsme třeba na cestách a podobně. Syn neměl nikdy s pokožkou problémy, jinak bychom to samozřejmě řešili jinak,“ potvrzuje maminka dvouletého Tobiáše Veronika Hincová.

Nutnost častějšího mytí miminek potvrzuje i Andrej Slivka, který má skoro dvouletou holčičku. „Dcerku koupeme prakticky každý den, ale vždycky jen krátce a nepoužíváme oleje nebo mýdla. Malá má ještě plínky, takže chceme, aby byla před spaním čistá. U starších dětí je mytí dvakrát za týden asi v pořádku, pokud se nějak extra nezašpiní,“ vysvětluje.

Přestože udržovat své dítě v čistotě je jistě dobrý úmysl, rodiče si možná neuvědomují, že přílišnou hygienou můžou dětem škodit. Časem se u nich můžou vyskytnout problémy s kůží i imunitou. „Když rodiče drží dítě ve „skleníkovém“ prostředí, tak si vlastně nemá jak vybudovat imunitu a naopak je to pro něj škodlivé. Když jsou některé maminky strašně úzkostlivé a všechno myjí a pořád drhnou dítěti ručičky, tak je to spíš na škodu,“ upozorňuje Šimková.

Přehnaná hygiena prý také může v poslední době za skokový nárůst alergií. „Dřív bývaly děti celé dny venku a nikdo na ně nedohlížel, jestli mají umyté ruce. Svým způsobem to mohlo mít příznivý efekt a děti nebyly tak náchylné, jako jsou dnes. Nyní mívají imunitu slabší, což potvrzuje i vzestup počtu alergických reakcí a může to souviset i s tou teorií, že naše imunita je oslabená tím, že se příliš bráníme styku s okolním prostředím,“ varuje Cabrnochová.

Přílišné mytí a hlavně koupání v chemických přípravcích může tedy dětem škodit. Přesto je potřeba ke každému dítěti přistupovat individuálně a zvážit, zda mu přílišná hygiena spíše neubližuje.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744