Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cizinci v Brně nežijí v izolaci, ukázal výzkum společenských sítí. Výsledky pomohou integraci

Cizinci v Brně nežijí v izolaci, ukázal výzkum společenských sítí. Výsledky pomohou integraci

Cizinci v Brně žijí v poměrně hustých sítích mezilidských vazeb, stýkají se nejen s krajany, ale i s Čechy. Neocitají se v izolaci na okraji společnosti. O něco lépe se začleňují ženy, jejich sítě jsou pestřejší. Odborníci v Brně loni zkoumali tři výrazné komunity - Ukrajince, Indy a arabsky mluvící cizince. Výsledky, které dnes prezentovali, pomohou městu při tvorbě integrační strategie.

Vedle jiných zjištění se ukázalo, že oproti Ukrajincům a Indům je arabsky mluvící komunita uzavřenější, ani její členové však nežijí bez vazeb na české prostředí. V jejich sítích je sice Čechů méně než třeba u Ukrajinců, ale to může být dáno krátkostí pobytu v Česku. Arabsky mluvící komunita je vnitřně členitá, jsou v ní lidé různých národností a míra vzájemné pomoci je nižší než uvnitř dalších skupin cizinců.

Relativně nová metoda analýzy sociálních sítí vyžaduje podrobné zkoumání přediva vztahů kolem konkrétních lidí. „Pozorujeme, jaké vztahy, jak intenzivní, jak hluboké si vytváří cizinci mezi sebou, se svým okolím, s těmi, které nechali doma,“ uvedl vedoucí výzkumu Daniel Topinka. 

Sítě jsou většinou neformální, skryté, zřídka mají viditelnou organizační strukturu. Když jsou sítě hustší, je to lepší pro šíření informací a integraci cizinců - jinak hrozí izolace. „Nic takového jsme v Brně v těch sítích naštěstí nezjistili,“ zdůraznil Topinka.

Cizinců v Brně mezi roky 2013 a 2018 přibylo z 22.099 na 28.072, pocházejí ze 148 zemí. Na nárůstu se výrazně podíleli cizinci z EU. Výzkumníci konkrétně hovořili s 60 cizinci. V jejich sítích identifikovali 740 dalších lidí.

Analýza poslouží jako jeden z podkladů pro tvorbu lokální strategie integrace cizinců, uvedla Lenka Šafránková Pavlíčková, která na magistrátu řeší integrační projekty. „Abychom věděli, jak s nimi máme zacházet, je potřeba vědět, jací lidé se nám v Brně pohybují, jaké jsou jejich potřeby,“ doplnil primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). Zmínil možnost vyvracet na základě získaných dat mýty o muslimech či nelegálních migrantech.

 

Ukrajinci jsou tradiční a nejpočetnější menšina, loni v březnu jich v Brně pobývalo 6669. Hodně se stýkají s Čechy, pak s krajany a Rusy, po krátké době se dobře začleňují. V začátcích se potýkají s jazykem a bydlením a stereotypním pohledem na Ukrajince jako manuální pracovníky.

Indů na konci roku 2016 v Brně žilo 359, komunita roste, často pracují v nadnárodních firmách na odborných pozicích. Ocenili by snazší hledání bydlení i možnost lepší anglickojazyčné domluvy ve službách i na úřadech. Stěžují si také na nedostatečnou nabídku jídla pro vegetariány.

Arabsky mluvící komunita je o něco uzavřenější, je těžší do ní proniknout, ale vnitřní soudržnost paradoxně není vyšší. „V těch sítích není tolik pomoci, kolik bych čekal, a rozhodně ne kumulované pomoci. Je to spíše izolované ve stylu 'pomůžu ti s jednou věcí, s dalšími už ne',“ dodal Topinka.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1