Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČNB dál rozprodává zlatý poklad. Za 20 let nemusí mít nic, upozorňuje analytik

ČNB dál rozprodává zlatý poklad. Za 20 let nemusí mít nic, upozorňuje analytik

Česká národní banka postupně rozprodává nashromážděné zlaté rezervy. Zlato využívá na mince pro soukromé investory. Ve světě je přitom trend opačný a země zlato nakupují. Na kroky centrální banky upozornil deník Právo.

Podle deníku přišla ČNB od ledna loňského roku o 300 kilogramů zlata. Rok předtím poklesl stav devizových rezerv ve zlatě o půl tuny.

Analytik David Marášek, jenž úbytky pro list spočítal, upozorňuje, že pokud banka bude pokračovat v současném tempu, za dvacet let nebude mít vůbec žádné zlato.

„ČNB používá zlato na výrobu sběratelských mincí, ty prodává veřejnosti,“ vysvětluje Denisa Všetíčková z odboru komunikace banky. ČNB podle ní přizpůsobuje objem zlata, které drží, svým potřebám.

Zatímco nyní má Česko v sejfech k dispozici 9,62 tuny zlata, při rozdělení federace mělo 69,5 tuny. V letech 1997 a 1998 však prodalo 56 tun do Německa a Švýcarska. Komu a za kolik banka dodnes tají.

Světový trend je přitom opačný. Ke konci roku 2014 držely centrální banky přibližně 30 900 tun zlata, loni už to bylo 33 248,5 tuny. Eurozóna včetně Evropské centrální banky drží téměř 10 800 tun. Lépe je na tom i Slovensko, které z federálního zlatého pokladu dostalo jen jednu třetinu. V současnosti má o 22 tun víc než Česko.

„Centrální banky ve vyspělých státech mají v průměru více než 30 procent svých devizových rezerv ve zlatě. ČR má necelé půl procenta,“ spočítal Marášek. Někdy je toto číslo i téměř dvojnásobné. Zmíněná eurozóna má podíl zlata v rezervních aktivech na 54,5 procentech.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744