Co plánuje nová pražská koalice? Stavět okruhy, metro i opravovat byty | info.cz

Články odjinud

Co plánuje nová pražská koalice? Stavět okruhy, metro i opravovat byty

Nová pražská koalice Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) vedená lídrem Pirátů Zdeňkem Hřibem se zaměří na stavbu silničních okruhů a metra D, umožní výstavbu v bývalých průmyslových zónách a chce také opravovat byty a přidat peníze učitelům. Hodlá také zajistit vysazování nových stromů a do rozhodování o výstavbě zapojit veřejnost. Všechny koaliční dokumenty strany podepíší příští týden v pondělí.

„Chceme, aby se Praha rozvíjela, chceme v Praze stavět, abychom vyřešili otázku bydlení, sázet stromy a vyřešit problémy s infrastrukturou. Máme předpoklady, abychom je vyřešili úspěšně," řekl kandidát na primátora a lídr Pirátů Zdeněk Hřib.

„Vznikl dokument, který se podobá malému vládnímu prohlášení. Bude k dispozici opozici, obyvatelům i starostům městských částí," doplnil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

V dopravě chce nová koalice například zahájit výstavbou Dvoreckého mostu mezi Prahou 4 a 5 a investovat do oprav mostů i silnic.

„Uvědomujeme si desítky let zanedbanou infrastrukturu, a to nejsou jen mosty. To manko je okolo 20 až 30 miliard korun," řekl kandidát na náměstka primátora pro dopravu Adam Scheinherr (PS). Koalice chce pracovat na dostavbě silničních okruhů, metra D a nových tramvajových tratí.

Nové vedení města hodlá také na dokončit Metropolitní plán a chce umožnit výstavbu v bývalých průmyslových zónách, tzv. brownfieldech. V oblasti financí je pak prioritou zajistit dostatek financí pro město a městské části a změnit způsob utrácení běžných výdajů. Stejně tak v oblasti majetku dojde k přezkoumání firem nebo změnám způsobu odměn členů jejich statutárních orgánů. Opraveny a pronajaty budou městské prázdné byty. V rámci samotného chodu magistrátu bude investováno do zlepšení IT technologií.

V kultuře se chce kandidátka na radní Hana Třeštíková (PS) zaměřit na spolupráci města a jednotlivých radnic a rozvíjet kulturu a cestovní ruch i mimo centrum města. V oblasti školství plánuje navýšit v dalších letech platy učitelů a nepedagogických pracovníků o další až 1,5 miliardy Kč.

V koaličním programu mají strany uvedeno, že každou oblast budou po půl roce vyhodnocovat a strany si řeknou, co se povedlo, a co naopak ne. Do programu postupně připíší jednotliví radní také orientační termín, kdy bude co hotovo.

Novinářům to dnes řekli zástupci nově vzniklé koalice. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud