ČSSD odráží Zemanův úder a brání ministra Petříčka: hájí zájmy Česka | info.cz

Články odjinud

ČSSD odráží Zemanův úder a brání ministra Petříčka: hájí zájmy Česka

Vedení sociální demokracie se postavilo proti výtkám prezidenta Miloše Zemana a komunistů na adresu ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Podle předsedy ČSSD, vicepremiéra Jana Hamáčka konstatovalo, že ministerstvo pod Petříčkovým vedením naplňuje dlouhodobou koncepci zahraniční politiky, hájí zájmy Česka a udržuje orientaci země. Petříčka kritizuje Zeman mimo jiné v souvislosti se změnami v kategorizaci ambasád. Komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet závisí, se dnes postavili proti postoji Černínského paláce k rusko-ukrajinskému konfliktu.

"Politické grémium ČSSD konstatuje, že ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Tomáše Petříčka naplňuje dlouhodobou koncepci naší zahraniční politiky, hájí zájmy České republiky a udržuje naši zahraničněpolitickou orientaci," uved Hamáček na twitteru.

Už dříve Hamáček ČTK řekl, že kritiku Hradu pokládá za bouři ve sklenici vody. "To, k čemu došlo, je technické opatření, které se týká odměňování diplomatů. Prostě některé ambasády měly stanoveny vyšší odměny, než některé jiné. Teď dochází k redukci počtu těch ambasád tak, abychom mohli otevřít další. Na vztahu k Maďarku, Turecku či Ukrajině se nic nemění," řekl. Podle Zemana jde o diplomatickou chybu.

Kategorizace, která by se měla týkat i ambasády v Maďarsku, vyjadřuje změnu v platových třídách vedoucích diplomatů, není to politický signál z hlediska bilaterálních vztahů nebo priorit české zahraniční politiky, uvedlo ministerstvo. Kauzu dnes řešil také premiér Andrej Babiš (ANO), na jehož pozvání dnes do Prahy přijel maďarský premiér Viktor Orbán. Ujistil ho, že vztahy Prahy a Budapešti se nemění. Orbán věc přičítá vnitrokoaličním sporům ve vládě.

Komunistům se nelíbí postoj ministra zahraničí k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři. Česká diplomacie je příliš podbízivá cizím zahraničním zájmům a zájem České republiky ji příliš nezajímá, uvedlo v prohlášení širší vedení KSČM.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud