ČSSD v referendu schválila vstup do vlády, proti bylo 40 procent hlasujících | info.cz

Články odjinud

ČSSD v referendu schválila vstup do vlády, proti bylo 40 procent hlasujících

ČSSD vstoupí do vlády s hnutím ANO a s "tichou" podporou komunistů. Podle deníku MF Dnes sociální demokraté schválili vládní účast v referendu, jehož oficiální výsledky se strana chystá oznámit dnes. Hlasování se údajně zúčastnila více než polovina straníků, z nichž 60 procent bylo pro vstup do vlády a 40 procent proti.  

Úspěšné referendum nicméně znamená pro Babiše jeden nezanedbatelný problém. Na Hrad totiž ponese kandidaturu Miroslava Pocheho na ministra zahraničí, což odmítá prezident Miloš Zeman. Podle MF Dnes Babiš Zemanovi slíbil, že Pocheho odmítne nominovat. Sociální demokraté mu ovšem dali najevo, že nemá jinou možnost, protože by jinak šlo o porušení koaliční smlouvy. Není tak vyloučeno, že celá věc skončí u Ústavního soudu, kde Zeman prakticky nemá šanci uspět. 

Pro Babiše je velmi nepříjemné, že by ústavní stížnost musel podat sám, což nepochybně nebude chtít udělat. MF Dnes ovšem cituje nejmenovaného sociálního demokrata, podle nějž by pak vláda nedostala důvěru. 

Je zřejmé, že sociální demokraté tentokrát budou postupovat vůči Babišovi mnohem důrazněji, než v minulosti premiér Bohuslav Sobotka. Kandidát ČSSD na ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál už řekl, že chce, aby se Babiš vzdal dohledu nad komisí pro důchodovou reformu. Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka zase řekl, že budou socialisté požadovat navýšení minimální mzdy o 1500 korun. To je nepříjemné především pro podporovatele Babiše z řad podnikatelů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud