Články odjinud

Dvě třetiny Čechů podporují právo homosexuálních párů na adopci, tvrdí průzkum

Dvě třetiny Čechů podporují právo homosexuálních párů na adopci, tvrdí průzkum

Téměř dvě třetiny Čechů si myslí, že by homosexuálové měli mít právo na adopci dětí svého partnera či partnerky. Polovina populace podporuje právo osob stejného pohlaví uzavřít sňatek. Zjistil to květnový průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Možnost adoptovat potomka svého partnera nebo partnerky by párům stejného pohlaví přiznalo 64 procent respondentů průzkumu. Proti se vyslovilo 29 procent dotazovaných.

Právo gayů a leseb na adopci dítěte z takzvaných dětských domovů v průzkumu podpořilo 48 procent lidí. Opačný postoj zaujalo 45 procent respondentů.

Veřejná podpora adopce dětí páry stejného pohlaví je oproti loňskému roku nižší. „Navzdory mírnému poklesu souhlasu a naopak nárůstu nesouhlasu lze veřejné mínění v šetření za rok 2018 považovat za jedno z nejtolerantnějších vůči právům homosexuálních párů,“ konstatuje CVVM.

Kromě adopce dětí zajímal sociology také postoj Čechů k registrovanému partnerství a manželství gayů a leseb. Už existující právo homosexuálů uzavřít registrované partnerství podpořily v průzkumu téměř tři čtvrtiny dotázaných. „Proti tomu, aby bylo homosexuálním ženám a mužům umožněno registrované partnerství uzavírat, se v našem výzkumu postavila více než pětina dotázaných,“ uvedlo CVVM.

V názoru na právo osob stejného pohlaví uzavřít sňatek je veřejnost rozpolcenější. Pro se vyslovila polovina dotázaných, proti bylo 45 procent respondentů.

Aby do manželství mohli vstupovat i lidé stejného pohlaví navrhuje novela občanského zákoníku, pod jejíž návrh připojilo podpis 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů. Manželé stejného pohlaví by podle předlohy měli stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví.

Podpora všech sledovaných práv homosexuálů je podle sociologů častější mezi lidmi ve věku 15 až 29 let, respondenty hodnotícími svoji životní úroveň jako dobrou, lidmi spokojenějšími se životem a lidmi, kteří se hlásí k pravicové politické orientaci. "Lidé, kteří všechna sledovaná práva podporují, rovněž častěji uváděli, že mají mezi homosexuálními muži nebo ženami přátele a že by přiznání k homosexuální orientaci podle jejich názoru nezpůsobilo člověku v místě jejich bydliště potíže," uvádí CVVM.

Výzkum provádělo CVVM v období od 12. do 24. května. Na dotazy odpovídalo 1008 respondentů ve věku od 15 let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud