Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Esoterická sekta kolem gurua Járy, který „odháčkovával“ ženy, pořádá akci pod záštitou OSN. Feministky odmítly přijít

Esoterická sekta kolem gurua Járy, který „odháčkovával“ ženy, pořádá akci pod záštitou OSN. Feministky odmítly přijít

Česká ženská lobby se odmítla účastnit národního setkání, které předchází oficiálnímu přezkumu českého stavu lidských práv v OSN. Organizátorem české akce je totiž společnost Cesta Guru Járy. ČTK to sdělila ředitelka lobby Hana Stelzerová. Takzvaného „Guru Járu“ neboli Jaroslava Dobeše zlínský soud před dvěma lety odsoudil na deset let za znásilňování žen, olomoucký vrchní soud rozsudek ale zrušil a vrátil případ k projednání. Dobeš byl stíhán jako uprchlý. V květnu 2015 ho zadržela policie na Filipínách, od té doby je tam ve vazbě. Filipíny a ČR nemají smlouvu o vydávání.

„Jako organizace bránící ženská práva se neúčastníme národního kulatého stolu Univerzálního periodického přezkumu v ČR dne 4. října 2017, protože organizátorem této akce je kontroverzní náboženské uskupení Cesta Guru Járy,“ uvedla Stelzerová. Lobby zastřešuje 32 organizací na ochranu lidských práv, rodin a žen.

Dobeš založil esoterickou školu Poetrie. Se svou spolupracovnicí čelí obvinění ze znásilnění. Podle obžaloby „Guru Jára“ ženy a dívky na seminářích „odháčkovával“. Tvrdil, že jejich problémy způsobují háčky, které v nich zanechali dřívější partneři. Při sexu pak tyto háčky uvolňoval. Klientky netušily, jak metoda vypadá. Obžaloba popsala osm případů v letech 2004 až 2007.

„Ochrana práv jednotlivců je pro nás prioritou. Svoboda náboženského vyznání musí být zachována za podmínek, že učení nebo činnost církve či náboženské společnosti nesleduje porušení práva nebo dosažení cíle nezákonným způsobem, zejména podporou násilí či závažným narušováním veřejné mravnosti, veřejného pořádku nebo veřejného zdraví,“ uvedla lobby. Vyzvala „všechny dotčené“, aby přispěli ke spravedlivému procesu.

Společnost Cesta Guru Járy na svém webu uvádí, že českou akci před přezkumem organizuje pod záštitou OSN. Píše, že české úřady „Guru Járu“ pronásledují. Stěžuje si také na právě vysílaný televizní seriál ze soudního prostředí, jehož jeden díl popisoval případ znásilnění žen, kdy byl pachatelem guru. Podle organizace se pořad nezakládá na faktech, ale na pomluvách.

Česko univerzální periodický přezkum podstoupí letos v listopadu. Je to procedura, která se zaměřuje na hodnocení stavu lidských práv v členských státech OSN. Přezkoumání dělají ostatní země a nevládní organizace vždy po zhruba 4,5 roku. Mechanismus byl zaveden v roce 2006. ČR posouzením prošlo v letech 2008 a 2012. Podle ministerstva zahraničí Česko patří při hodnocení jiných států k nejaktivnějším zemím, které navrhují nejvíc doporučení ke zlepšení. Ta ale nejsou závazná.

Podle nevládních organizací česká vláda dostala po posledním přezkumu v roce 2012 celkem 136 doporučení, přijala jich 129. Kabinet vypracoval svou zprávu pro OSN o plnění. Svá stanoviska zaslaly i organizace. Výhrady měly hlavně k naplňování práv žen. Stěžovaly si například na pravidla porodní péče i na to, že neoprávněně sterilizované ženy dosud nedostaly odškodnění.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1