Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Esoterická sekta kolem gurua Járy, který „odháčkovával“ ženy, pořádá akci pod záštitou OSN. Feministky odmítly přijít

Esoterická sekta kolem gurua Járy, který „odháčkovával“ ženy, pořádá akci pod záštitou OSN. Feministky odmítly přijít

Česká ženská lobby se odmítla účastnit národního setkání, které předchází oficiálnímu přezkumu českého stavu lidských práv v OSN. Organizátorem české akce je totiž společnost Cesta Guru Járy. ČTK to sdělila ředitelka lobby Hana Stelzerová. Takzvaného „Guru Járu“ neboli Jaroslava Dobeše zlínský soud před dvěma lety odsoudil na deset let za znásilňování žen, olomoucký vrchní soud rozsudek ale zrušil a vrátil případ k projednání. Dobeš byl stíhán jako uprchlý. V květnu 2015 ho zadržela policie na Filipínách, od té doby je tam ve vazbě. Filipíny a ČR nemají smlouvu o vydávání.

„Jako organizace bránící ženská práva se neúčastníme národního kulatého stolu Univerzálního periodického přezkumu v ČR dne 4. října 2017, protože organizátorem této akce je kontroverzní náboženské uskupení Cesta Guru Járy,“ uvedla Stelzerová. Lobby zastřešuje 32 organizací na ochranu lidských práv, rodin a žen.

Dobeš založil esoterickou školu Poetrie. Se svou spolupracovnicí čelí obvinění ze znásilnění. Podle obžaloby „Guru Jára“ ženy a dívky na seminářích „odháčkovával“. Tvrdil, že jejich problémy způsobují háčky, které v nich zanechali dřívější partneři. Při sexu pak tyto háčky uvolňoval. Klientky netušily, jak metoda vypadá. Obžaloba popsala osm případů v letech 2004 až 2007.

„Ochrana práv jednotlivců je pro nás prioritou. Svoboda náboženského vyznání musí být zachována za podmínek, že učení nebo činnost církve či náboženské společnosti nesleduje porušení práva nebo dosažení cíle nezákonným způsobem, zejména podporou násilí či závažným narušováním veřejné mravnosti, veřejného pořádku nebo veřejného zdraví,“ uvedla lobby. Vyzvala „všechny dotčené“, aby přispěli ke spravedlivému procesu.

Společnost Cesta Guru Járy na svém webu uvádí, že českou akci před přezkumem organizuje pod záštitou OSN. Píše, že české úřady „Guru Járu“ pronásledují. Stěžuje si také na právě vysílaný televizní seriál ze soudního prostředí, jehož jeden díl popisoval případ znásilnění žen, kdy byl pachatelem guru. Podle organizace se pořad nezakládá na faktech, ale na pomluvách.

Česko univerzální periodický přezkum podstoupí letos v listopadu. Je to procedura, která se zaměřuje na hodnocení stavu lidských práv v členských státech OSN. Přezkoumání dělají ostatní země a nevládní organizace vždy po zhruba 4,5 roku. Mechanismus byl zaveden v roce 2006. ČR posouzením prošlo v letech 2008 a 2012. Podle ministerstva zahraničí Česko patří při hodnocení jiných států k nejaktivnějším zemím, které navrhují nejvíc doporučení ke zlepšení. Ta ale nejsou závazná.

Podle nevládních organizací česká vláda dostala po posledním přezkumu v roce 2012 celkem 136 doporučení, přijala jich 129. Kabinet vypracoval svou zprávu pro OSN o plnění. Svá stanoviska zaslaly i organizace. Výhrady měly hlavně k naplňování práv žen. Stěžovaly si například na pravidla porodní péče i na to, že neoprávněně sterilizované ženy dosud nedostaly odškodnění.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744