Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Europoslanci chtějí, aby se Čapím hnízdem zabýval i Evropský parlament. Zatím se neví kdy

Kauza Čapí hnízdo, v níž figuruje český premiér Andrej Babiš, který čelí podezření ze spáchání podvodu s unijními dotacemi, se může dostat na jednací stůl kontrolního výboru v Evropském parlamentu. Projednání zprávy z vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) požadují někteří europoslanci včetně českých. Rozhodnutí, zda k tomu dojde,  padne podle informací INFO.CZ začátkem příštího týdne.

„Obrátili se na mne poslanci i z jiných zemí, abychom do toho šli,“ potvrdil redakci záměr český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP), který je členem kontrolního výboru Evropského parlamentu (CONT). Poslanci Evropského parlamentu chtějí, aby se tento výbor v příštích dnech zabýval zprávou Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) z vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.

V ní jde o padesátimilionovou dotaci, kterou z evropských fondů získala farma Čapí hnízdo. Česká policie v jejím rámci obviňuje celkem 11 lidí včetně premiéra Andreje Babiše a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes doporučil plénu, aby Poslanecká sněmovna vydala oba poslance k trestnímu stíhání. Babiš i Faltýnek obvinění považují za účelové a politicky motivované.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

„Ubezpečuji, že kdyby se podobná kauza týkala jiného premiéra, například Viktora Orbána nebo třeba německé kancléřky Angely Merkelové, tak bychom do toho šli také. Týká se to kredibility EU a toho, aby se do budoucna nepodporovaly podobné projekty,“ dodal k tomu Zdechovský.

Jak se podařilo zjistit redakci, zatím není jisté, zda výbor přání poslanců vyslyší. „O tom, jestli se kauzou bude zabývat výbor CONT, rozhodují koordinátoři tohoto výboru. Sejít by se měli až příští pondělí. Zda bude tento bod zařazen na agendu, není ale v tento moment vůbec jisté. Já a ani politická skupina evropských liberálů, do které patřím, tomu bránit nebudeme,“ řekla redakci INFO.CZ místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová (ALDE).

Unijní pravidla říkají, že o poskytnutí zprávy OLAF za kontrolní výbor europarlamentu může požádat pouze jeho předseda. Ani tak ale není automatické, že se jeho žádosti vyhoví. Navíc platí, že pokud úřad svolí s nahlédnutím do dokumentu, děje se tak za přísného režimu. „Pokud vím, OLAF nikdy v minulosti zprávy, ani jejich závěry nezveřejňoval, protože se jedná o důvěrná data,“ vysvětluje Dlabajová.

Zdechovský o vydání zprávy a jejím projednávání nepochybuje, zároveň ale potvrzuje, že zatím není jasno o proceduře, jakou vedení výboru zvolí. „Teprve se bude dohadovat, jak to bude detailně vypadat. Může se probírat tato jediná kauza, nebo více najednou,“ uvedl.

INFO.CZ zjistilo, že předsedkyně výboru CONT Ingeborg Grässleová (EPP), která v minulosti Andreje Babiše ostře kritizovala a upozorňovala na jeho možný střet zájmu v roli ministra financí a příjemce unijní dotace, zatím o zprávu OLAFu nepožádala. Pravděpodobně se místo toho obrátí na Evropskou komisi, aby do případných diskusí ve výboru vyslala svého zástupce.

OLAF sice funguje jako nezávislý subjekt EU, tvoří ale součást Evropské komise. Vyšetřuje podvody a korupci v souvislosti s finančními prostředky EU. Jeho závěry jsou určeny národním vyšetřovacím orgánům a mají doporučující charakter. Zprávu z vyšetřování kauzy Čapí hnízdo OLAF vydal před několika týdny, její obsah přeložily a zveřejnily Hospodářské noviny.

Kauza Čapí hnízdo
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi Sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744