Europoslanci chtějí, aby se Čapím hnízdem zabýval i Evropský parlament. Zatím se neví kdy | info.cz

Články odjinud

Europoslanci chtějí, aby se Čapím hnízdem zabýval i Evropský parlament. Zatím se neví kdy

Kauza Čapí hnízdo, v níž figuruje český premiér Andrej Babiš, který čelí podezření ze spáchání podvodu s unijními dotacemi, se může dostat na jednací stůl kontrolního výboru v Evropském parlamentu. Projednání zprávy z vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) požadují někteří europoslanci včetně českých. Rozhodnutí, zda k tomu dojde,  padne podle informací INFO.CZ začátkem příštího týdne.

„Obrátili se na mne poslanci i z jiných zemí, abychom do toho šli,“ potvrdil redakci záměr český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP), který je členem kontrolního výboru Evropského parlamentu (CONT). Poslanci Evropského parlamentu chtějí, aby se tento výbor v příštích dnech zabýval zprávou Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) z vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.

V ní jde o padesátimilionovou dotaci, kterou z evropských fondů získala farma Čapí hnízdo. Česká policie v jejím rámci obviňuje celkem 11 lidí včetně premiéra Andreje Babiše a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes doporučil plénu, aby Poslanecká sněmovna vydala oba poslance k trestnímu stíhání. Babiš i Faltýnek obvinění považují za účelové a politicky motivované.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

„Ubezpečuji, že kdyby se podobná kauza týkala jiného premiéra, například Viktora Orbána nebo třeba německé kancléřky Angely Merkelové, tak bychom do toho šli také. Týká se to kredibility EU a toho, aby se do budoucna nepodporovaly podobné projekty,“ dodal k tomu Zdechovský.

Jak se podařilo zjistit redakci, zatím není jisté, zda výbor přání poslanců vyslyší. „O tom, jestli se kauzou bude zabývat výbor CONT, rozhodují koordinátoři tohoto výboru. Sejít by se měli až příští pondělí. Zda bude tento bod zařazen na agendu, není ale v tento moment vůbec jisté. Já a ani politická skupina evropských liberálů, do které patřím, tomu bránit nebudeme,“ řekla redakci INFO.CZ místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová (ALDE).

Unijní pravidla říkají, že o poskytnutí zprávy OLAF za kontrolní výbor europarlamentu může požádat pouze jeho předseda. Ani tak ale není automatické, že se jeho žádosti vyhoví. Navíc platí, že pokud úřad svolí s nahlédnutím do dokumentu, děje se tak za přísného režimu. „Pokud vím, OLAF nikdy v minulosti zprávy, ani jejich závěry nezveřejňoval, protože se jedná o důvěrná data,“ vysvětluje Dlabajová.

Zdechovský o vydání zprávy a jejím projednávání nepochybuje, zároveň ale potvrzuje, že zatím není jasno o proceduře, jakou vedení výboru zvolí. „Teprve se bude dohadovat, jak to bude detailně vypadat. Může se probírat tato jediná kauza, nebo více najednou,“ uvedl.

INFO.CZ zjistilo, že předsedkyně výboru CONT Ingeborg Grässleová (EPP), která v minulosti Andreje Babiše ostře kritizovala a upozorňovala na jeho možný střet zájmu v roli ministra financí a příjemce unijní dotace, zatím o zprávu OLAFu nepožádala. Pravděpodobně se místo toho obrátí na Evropskou komisi, aby do případných diskusí ve výboru vyslala svého zástupce.

OLAF sice funguje jako nezávislý subjekt EU, tvoří ale součást Evropské komise. Vyšetřuje podvody a korupci v souvislosti s finančními prostředky EU. Jeho závěry jsou určeny národním vyšetřovacím orgánům a mají doporučující charakter. Zprávu z vyšetřování kauzy Čapí hnízdo OLAF vydal před několika týdny, její obsah přeložily a zveřejnily Hospodářské noviny.

Kauza Čapí hnízdo
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi Sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud