Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EXKLUZIVNĚ: Europoslanci podali trestní oznámení na Okamuru. Za šíření pomluv a lží

EXKLUZIVNĚ: Europoslanci podali trestní oznámení na Okamuru. Za šíření pomluv a lží

Trojice evropských poslanců z KDU-ČSL podala trestní oznámení na Tomia Okamuru, který v médiích a na sociálních sítích šíří seznam dvanácti českých zástupců v Evropském parlamentu, kteří údajně hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku kvůli tomu, že odmítá přijímat uprchlíky. Okamurovo tvrzení se ale ukázalo jako mylné, protože lze prokazatelně dohledat, že zmiňovaní poslanci hlasovali proti rezoluci. Ta se ke všemu uvalení sankcí vůbec netýkala. Toto trestní oznámení je čiré zoufalství, uvedl pro INFO.CZ Okamura.

„Okamurovy lži byly už mnohokrát prokázány, ale není možné, aby mu vše dál procházelo, proto jsme se rozhodli podat trestní oznámení za poškozování dobrého jména a pomluvu,“ vysvětluje záměr europoslanec Tomáš Zdechovský. Trestní oznámení, které bylo dnes doručeno Vrchnímu zastupitelství v Praze k rukám státní zástupkyně Lenky Bradáčové, spolu s ním podává ještě Michaela Šojdrová a Pavel Svoboda. Redakce INFO.CZ má text trestního oznámení k dispozici. 

„Toto trestní oznámení je čiré zoufalství nad činy, které tito europoslanci svým hlasováním provedli a které budou mít pro Českou republiku katastrofální důsledky. Bohužel lež se stala pro ně denním chlebem," reagoval na něj odpoledne na dotaz INFO.CZ Okamura.

O co v celé kauze jde? Předseda SPD Tomio Okamura v minulosti opakovaně ve veřejných prohlášeních odkazoval na hlasování v Evropském parlamentu, které proběhlo letos 18. května na plenárním zasedání ve Štrasburku. Celkem dvanáct českých europoslanců, kteří nepocházeli pouze z KDU-ČSL, ale také z hnutí ANO, ČSSD, TOP 09 a STAN, mělo údajně podpořit sankce na Českou republiku za to, že se dlouhodobě brání v rámci evropských relokačních programů přijímat uprchlíky z Řecka a Itálie. 

Jak se však ukázalo, k žádnému takovému hlasování nedošlo. V ten den se totiž rozhodovalo pouze o rezoluci, zda má Evropská komise vůči zemi spustit řízení o nesplnění povinnosti. O žádných sankcích nepadlo ani slovo. V záznamech o průběhu hlasování lze ještě ke všemu poměrně jednoduše dohledat, že ze 17 hlasujících českých poslanců pro tuto rezoluci zvedli ruku pouze dva europoslanci - Luděk Niedermayer z TOP 09 a Stanislav Polčák (TOP 09). 

Lidovci v trestním oznámení navíc upozorňují na to, že zmiňované řízení je vícestupňové a sankce (například finanční) za porušení dohody mohou přijít až na jeho úplném konci. O jejich zavedení ale nemůže rozhodnout Evropský parlament, ale Soudní dvůr EU. „Europoslanci sankce jednoduše udělit nikomu nemohou, to je zcela mimo jejich kompetence. Výklad je tedy zcela lživý,“ doplňuje k tomu Pavel Svoboda. 

Poslanci se ohradili ještě proti dalšímu tvrzení, v němž Tomio Okamura zmiňoval hlasování na půdě Evropského parlamentu – tentokrát o rezoluci věnující se situaci v Sýrii. Okamura v tomto případě politiky obvinil, že svým údajným zvednutím ruky podpořili další přesidlování uprchlíků z této země do ČR. Opět lze dohledat, že neměl pravdu. 

Jak europoslanec Zdechovský vysvětlil redakci INFO.CZ, trestní oznámení spolu s kolegy podává pro to, aby Okamurovi zabránil v dalším šíření lží a nepravd. „Tomio Okamura svými veřejnými prohlášeními vzbuzuje v široké veřejnosti mylné domněnky, že oznamovatelé hlasovali proti vlastní zemi a zapříčinili uvalení finančních postihů na Českou republiku. Takové závěry jsou naprosto mylné a úmyslně poškozují oznamovatele,“ píše se přímo v textu trestního oznámení. 

Poslancům vadí i to, že Okamura šíří nepravdy po sociálních sítích: jeho nepravdivá vyjádření sdílelo přes Facebook už nejméně 14 600 uživatelů. Europoslanci navíc odhadují, že by se touto cestou mohla dostat až k milionu a půl uživatelů. „V důsledku řetězených sdílení se nepravdivé informace mohou reálně dostat až k 5 milionům občanů ČR,“ zdůrazňují s tím, že poškození jejích dobrého jména bývá v mnoha takových případech nevratné. 

Jak již bylo řečeno, Tomio Okamura šířil nepravdivé informace také o dalších českých europoslancích. I ti se proti tomu v minulosti ohradili. „Falešná zpráva o našem hlasování vznikla tak, že si někteří naši politici, jako například pan Okamura, zkrátka účelově překroutili informace a svými nepravdivými výroky šíří lži,“ napsala na svém webu Martina Dlabajová, která byla do Evropského parlamentu zvolena za hnutí ANO. 

O podání trestního oznámení na Tomio Okamuru však neuvažuje a ve hře podle ní není ani připojení k trojici lidovců. „Osobně se na mne s připojením nikdo neobrátil,“ řekla INFO.CZ. 

Podobně to vidí i její kolega Pavel Telička. „V tuto chvíli (o podání trestního oznámení) neuvažuji. Nevidím důvod zviditelňovat politika, který na to jen účelově čeká a nemá de facto co nabídnout. Že se nenamáhá seznámit se s realitou, je věc jiná, ale nakonec potvrzuje jen to, že nemá smysl mu věnovat pozornost,“ napsal redakci.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1