Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EXKLUZIVNĚ: Europoslanci podali trestní oznámení na Okamuru. Za šíření pomluv a lží

EXKLUZIVNĚ: Europoslanci podali trestní oznámení na Okamuru. Za šíření pomluv a lží

Trojice evropských poslanců z KDU-ČSL podala trestní oznámení na Tomia Okamuru, který v médiích a na sociálních sítích šíří seznam dvanácti českých zástupců v Evropském parlamentu, kteří údajně hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku kvůli tomu, že odmítá přijímat uprchlíky. Okamurovo tvrzení se ale ukázalo jako mylné, protože lze prokazatelně dohledat, že zmiňovaní poslanci hlasovali proti rezoluci. Ta se ke všemu uvalení sankcí vůbec netýkala. Toto trestní oznámení je čiré zoufalství, uvedl pro INFO.CZ Okamura.

„Okamurovy lži byly už mnohokrát prokázány, ale není možné, aby mu vše dál procházelo, proto jsme se rozhodli podat trestní oznámení za poškozování dobrého jména a pomluvu,“ vysvětluje záměr europoslanec Tomáš Zdechovský. Trestní oznámení, které bylo dnes doručeno Vrchnímu zastupitelství v Praze k rukám státní zástupkyně Lenky Bradáčové, spolu s ním podává ještě Michaela Šojdrová a Pavel Svoboda. Redakce INFO.CZ má text trestního oznámení k dispozici. 

„Toto trestní oznámení je čiré zoufalství nad činy, které tito europoslanci svým hlasováním provedli a které budou mít pro Českou republiku katastrofální důsledky. Bohužel lež se stala pro ně denním chlebem," reagoval na něj odpoledne na dotaz INFO.CZ Okamura.

O co v celé kauze jde? Předseda SPD Tomio Okamura v minulosti opakovaně ve veřejných prohlášeních odkazoval na hlasování v Evropském parlamentu, které proběhlo letos 18. května na plenárním zasedání ve Štrasburku. Celkem dvanáct českých europoslanců, kteří nepocházeli pouze z KDU-ČSL, ale také z hnutí ANO, ČSSD, TOP 09 a STAN, mělo údajně podpořit sankce na Českou republiku za to, že se dlouhodobě brání v rámci evropských relokačních programů přijímat uprchlíky z Řecka a Itálie. 

Jak se však ukázalo, k žádnému takovému hlasování nedošlo. V ten den se totiž rozhodovalo pouze o rezoluci, zda má Evropská komise vůči zemi spustit řízení o nesplnění povinnosti. O žádných sankcích nepadlo ani slovo. V záznamech o průběhu hlasování lze ještě ke všemu poměrně jednoduše dohledat, že ze 17 hlasujících českých poslanců pro tuto rezoluci zvedli ruku pouze dva europoslanci - Luděk Niedermayer z TOP 09 a Stanislav Polčák (TOP 09). 

Lidovci v trestním oznámení navíc upozorňují na to, že zmiňované řízení je vícestupňové a sankce (například finanční) za porušení dohody mohou přijít až na jeho úplném konci. O jejich zavedení ale nemůže rozhodnout Evropský parlament, ale Soudní dvůr EU. „Europoslanci sankce jednoduše udělit nikomu nemohou, to je zcela mimo jejich kompetence. Výklad je tedy zcela lživý,“ doplňuje k tomu Pavel Svoboda. 

Poslanci se ohradili ještě proti dalšímu tvrzení, v němž Tomio Okamura zmiňoval hlasování na půdě Evropského parlamentu – tentokrát o rezoluci věnující se situaci v Sýrii. Okamura v tomto případě politiky obvinil, že svým údajným zvednutím ruky podpořili další přesidlování uprchlíků z této země do ČR. Opět lze dohledat, že neměl pravdu. 

Jak europoslanec Zdechovský vysvětlil redakci INFO.CZ, trestní oznámení spolu s kolegy podává pro to, aby Okamurovi zabránil v dalším šíření lží a nepravd. „Tomio Okamura svými veřejnými prohlášeními vzbuzuje v široké veřejnosti mylné domněnky, že oznamovatelé hlasovali proti vlastní zemi a zapříčinili uvalení finančních postihů na Českou republiku. Takové závěry jsou naprosto mylné a úmyslně poškozují oznamovatele,“ píše se přímo v textu trestního oznámení. 

Poslancům vadí i to, že Okamura šíří nepravdy po sociálních sítích: jeho nepravdivá vyjádření sdílelo přes Facebook už nejméně 14 600 uživatelů. Europoslanci navíc odhadují, že by se touto cestou mohla dostat až k milionu a půl uživatelů. „V důsledku řetězených sdílení se nepravdivé informace mohou reálně dostat až k 5 milionům občanů ČR,“ zdůrazňují s tím, že poškození jejích dobrého jména bývá v mnoha takových případech nevratné. 

Jak již bylo řečeno, Tomio Okamura šířil nepravdivé informace také o dalších českých europoslancích. I ti se proti tomu v minulosti ohradili. „Falešná zpráva o našem hlasování vznikla tak, že si někteří naši politici, jako například pan Okamura, zkrátka účelově překroutili informace a svými nepravdivými výroky šíří lži,“ napsala na svém webu Martina Dlabajová, která byla do Evropského parlamentu zvolena za hnutí ANO. 

O podání trestního oznámení na Tomio Okamuru však neuvažuje a ve hře podle ní není ani připojení k trojici lidovců. „Osobně se na mne s připojením nikdo neobrátil,“ řekla INFO.CZ. 

Podobně to vidí i její kolega Pavel Telička. „V tuto chvíli (o podání trestního oznámení) neuvažuji. Nevidím důvod zviditelňovat politika, který na to jen účelově čeká a nemá de facto co nabídnout. Že se nenamáhá seznámit se s realitou, je věc jiná, ale nakonec potvrzuje jen to, že nemá smysl mu věnovat pozornost,“ napsal redakci.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867