Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exkluzivně: Poslanci hnutí ANO napadnou „lex Babiš" u Ústavního soudu

Exkluzivně: Poslanci hnutí ANO napadnou „lex Babiš" u Ústavního soudu

Hnutí ANO napadne zákon o střetu zájmů u Ústavního soudu. Redakci INFO.CZ to potvrdil důvěryhodný zdroj s tím, že to veřejnosti oznámí předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek během dnešního odpoledne. Ústavní stížnost na tzv. lex Babiš podal už dříve také prezident Miloš Zeman.

Ústavní stížnost, kterou má INFO.CZ k dispozici, má několik částí. Kromě omezení práva vlastnit majetek a svobodně podnikat napadá také to, že zákon popírá právo účastnit se na správě věcí veřejných, stejně jako právo na rovný přístup k veřejným funkcím. Stěžovatelé také poukazují na to, že legislativní proces při přijímání zákona byl netransparentní a zmatečný. Stížnost k Ústavnímu soudu podepsalo čtyřičtyřicet poslanců z hnutí ANO 2011 a z opozičního Úsvitu.Zákon o střetu zájmů vyvolal opakovaný konflikt v koalici, zájem veřejnosti poutal několik měsíců. Norma totiž zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Zakazuje také firmám, ve kterých ministři vlastní nejméně čtvrtinový podíl, ucházet se o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Podle Babiše zákon omezuje právo vlastnit majetek a podnikat.

„Budu bojovat za svá práva, protože mám právo vlastnit, jako každý český občan, mám právo podnikat a podílet se na věcech veřejných. Tradiční politické strany mi to zakazují,“ uvedl předseda hnutí ANO na sklonku ledna v Partii televize Prima. Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka je novela zákonu o střetu zájmů účelová, pokrytecká, demotivující a ohrožující demokracii.„Vždyť sami tvůrci zákona při rozhovorech v kuloárech Poslanecké sněmovny přiznávají, že pozměňovací návrhy sepsali proto, aby uškodili Andreji Babišovi,“ řekl Faltýnek už dříve ve sněmovně. Zákon podle něj ohrožuje demokracii, neboť jde o normu namířenou proti jedné osobě. „Což je vždy špatně. Je to nebezpečný precedens, který pokřivuje náš právní řád.“

Podle prezidenta Zemana pak norma porušuje zákaz diskriminace na základě majetku. Prezident považuje také její dopad za nepřiměřený. Pokud jde o ustanovení, která zakazují firmám ve vlastnictví ministrů přístup k veřejným zakázkám, zdůrazňuje, že členové vlády nemají možnosti, jak udělení těchto dotací ovlivnit. Zeman v neposlední řadě tvrdí, že příkazy a zákazy obsažené v zákoně o střetu zájmů zasahují do svobody jednotlivce a jeho základních práv.Podle sociálních demokratů jde naopak o zákon důležitý jak pro demokracii, tak pro rovné podnikatelské prostředí. „Koalici s ANO jsme nevytvářeli proto, abychom kryli střet zájmů miliardáře Babiše, ale abychom ve vládě prosadili program, který pomůže zlepšit život našich občanů. Nemůžeme ignorovat problém, který vzniká tím, že bohatí lidé vstupují do politiky, chtějí zastávat veřejné funkce a přitom se odmítají vzdát často velmi rozsáhlých podnikatelských aktivit,“ uvedl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744