EXKLUZIVNĚ: Ukrajinci zatkli bývalého Šlachtova detektiva. Hrozí mu vazba | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EXKLUZIVNĚ: Ukrajinci zatkli bývalého Šlachtova detektiva. Hrozí mu vazba

EXKLUZIVNĚ: Ukrajinci zatkli bývalého Šlachtova detektiva. Hrozí mu vazba

Na Ukrajině byl včera zadržen bývalý vysoce postavený detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luděk Vokál. INFO.CZ to zjistilo z důvěryhodných zdrojů a následně to potvrdila tuzemská diplomacie. Vokála jsme se pokusili kontaktovat, jeho telefon je ale nedostupný. Spolu s bývalým Šlachtovým detektivem zadržely ukrajinské bezpečnostní složky údajně i českého diplomata. Protože je ale držitelem diplomatického pasu, byl propuštěn.

Luďka Vokála v České republice stíhá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) kvůli podezření z několika trestných činů. Souviset mají s jeho angažmá na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jemuž kdysi velel Robert Šlachta. 

Vokál tvrdí, že se stal oběti spiknutí a her v bezpečnostních strukturách. Ze sektoru bezpečnosti ale ani po svém stíhání zcela neodešel a jeho zatčení na Ukrajině podle informací INFO.CZ souvisí právě s jeho současnou aktivitou. Případ na dotaz INFO.CZ potvrdilo i Ministerstvo zahraničí. „Česká ambasáda v Kyjevě řeší konzulární případ jednoho zadrženého Čecha, zadržen byl v pondělí večer. S dotyčným i jeho rodinou jsme v kontaktu,“ uvedla bez bližších podrobností mluvčí resortu.

Vokálův advokát Radek Šmerda se zatím nechtěl k zadržení svého klienta na Ukrajině vyjadřovat. Vokálovi podle důvěryhodných informací hrozí v zemi vazební stíhání, rozhodnout by se o něm mělo v nadcházejících hodinách.

Šlachtův detektiv, zatčený krátce po olomoucké kauze Vidkun na podzim roku 2015, odmítá už delší čas spolupracovat s tuzemskými vyšetřovateli. Tvrdí, že ho GIBS účelově diskredituje.

Vokál a kauza Vidkun

Luděk Vokál byl v podsvětí známý pod krycím jménem Radek. Léta pracoval jako detektiv ÚOOZ. Inspekce ho zatkla na podzim 2015 – krátce poté, co ÚOOZ pozatýkal v Olomouci dva policisty, hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) a vlivného podnikatele Ivana Kyselého v akci Vidkun.

Delší dobu dobu se v bezpečnostních kruzích spekuluje, že Vokál měl původně být zatčen ve stejný den, jako nakonec byla provedena operace Vidkun, a šéf ÚOOZ měl tomuto zatčení právě spuštěním Vidkunu předejít.

V informovaných kruzích se také spekuluje o tom, jestli Vokálovo zatčení není jakousi odezvou za to, že ÚOOZ obešel inspekci a v Olomouci si rozjel vyšetřování na vlastní pěst, ačkoli se kauza týkala policistů. Vokálův případ vypadal od počátku – jak se v policejní hantýrce říká – „loženě“. Jenže takový není a GIBS mu v poslední době sdělila další obvinění.

Vokál, který se věnoval vyšetřování závažné kriminality, přebral jako informátora brněnského podnikatele Albina Arifoviče od svého nadřízeného Roberta Šlachty, který s ním ve svém někdejším působišti úzce spolupracoval. Arifovič je obviněn spolu s Vokálem. Inspekce se zabývá mimo jiné vyzrazením informací těsně před spuštěním akce Vidkun.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.