EXKLUZIVNĚ: Ukrajinci zatkli bývalého Šlachtova detektiva. Hrozí mu vazba | info.cz

Články odjinud

EXKLUZIVNĚ: Ukrajinci zatkli bývalého Šlachtova detektiva. Hrozí mu vazba

Na Ukrajině byl včera zadržen bývalý vysoce postavený detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luděk Vokál. INFO.CZ to zjistilo z důvěryhodných zdrojů a následně to potvrdila tuzemská diplomacie. Vokála jsme se pokusili kontaktovat, jeho telefon je ale nedostupný. Spolu s bývalým Šlachtovým detektivem zadržely ukrajinské bezpečnostní složky údajně i českého diplomata. Protože je ale držitelem diplomatického pasu, byl propuštěn.

Luďka Vokála v České republice stíhá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) kvůli podezření z několika trestných činů. Souviset mají s jeho angažmá na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jemuž kdysi velel Robert Šlachta. 

Vokál tvrdí, že se stal oběti spiknutí a her v bezpečnostních strukturách. Ze sektoru bezpečnosti ale ani po svém stíhání zcela neodešel a jeho zatčení na Ukrajině podle informací INFO.CZ souvisí právě s jeho současnou aktivitou. Případ na dotaz INFO.CZ potvrdilo i Ministerstvo zahraničí. „Česká ambasáda v Kyjevě řeší konzulární případ jednoho zadrženého Čecha, zadržen byl v pondělí večer. S dotyčným i jeho rodinou jsme v kontaktu,“ uvedla bez bližších podrobností mluvčí resortu.

Vokálův advokát Radek Šmerda se zatím nechtěl k zadržení svého klienta na Ukrajině vyjadřovat. Vokálovi podle důvěryhodných informací hrozí v zemi vazební stíhání, rozhodnout by se o něm mělo v nadcházejících hodinách.

Šlachtův detektiv, zatčený krátce po olomoucké kauze Vidkun na podzim roku 2015, odmítá už delší čas spolupracovat s tuzemskými vyšetřovateli. Tvrdí, že ho GIBS účelově diskredituje.

Vokál a kauza Vidkun

Luděk Vokál byl v podsvětí známý pod krycím jménem Radek. Léta pracoval jako detektiv ÚOOZ. Inspekce ho zatkla na podzim 2015 – krátce poté, co ÚOOZ pozatýkal v Olomouci dva policisty, hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) a vlivného podnikatele Ivana Kyselého v akci Vidkun.

Delší dobu dobu se v bezpečnostních kruzích spekuluje, že Vokál měl původně být zatčen ve stejný den, jako nakonec byla provedena operace Vidkun, a šéf ÚOOZ měl tomuto zatčení právě spuštěním Vidkunu předejít.

V informovaných kruzích se také spekuluje o tom, jestli Vokálovo zatčení není jakousi odezvou za to, že ÚOOZ obešel inspekci a v Olomouci si rozjel vyšetřování na vlastní pěst, ačkoli se kauza týkala policistů. Vokálův případ vypadal od počátku – jak se v policejní hantýrce říká – „loženě“. Jenže takový není a GIBS mu v poslední době sdělila další obvinění.

Vokál, který se věnoval vyšetřování závažné kriminality, přebral jako informátora brněnského podnikatele Albina Arifoviče od svého nadřízeného Roberta Šlachty, který s ním ve svém někdejším působišti úzce spolupracoval. Arifovič je obviněn spolu s Vokálem. Inspekce se zabývá mimo jiné vyzrazením informací těsně před spuštěním akce Vidkun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud