Huawei a ZTE jsou hrozbou, varuje úřad pro kyberbezpečnost. Připomíná, že musejí donášet čínským tajným službám | info.cz

Články odjinud

Huawei a ZTE jsou hrozbou, varuje úřad pro kyberbezpečnost. Připomíná, že musejí donášet čínským tajným službám

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost Čechy oficiálně varoval před používáním výrobků čínských firem Huawei a ZTE. Týká se to hardwaru i softwaru. Úřad tak přispěl do mozaiky poznatků, které především v případě první jmenované společnosti v posledních týdnech vyvolaly vážné diplomatické půtky mezi Pekingem a Západem. Důvodem je fakt, že čínské společnosti mají z principu vazby na tamní tajné služby a představují tak ohrožení bezpečnosti. Huawei v prohlášení pro ČTK kategoricky odmítla tvrzení, že představuje riziko pro národní bezpečnost a vyzvala NÚKIB, aby místo pošpiňování její reputace předložil fakta.

Národní úřad pro kyberbezpečnost ve svém varování argumentu stejně: „Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ napsal šéf instituce Dušan Navrátil.

Úřad se opírá o vlastní poznatky stejně jako o zjištění svých partnerů. V textu varování připomíná i zjištění tuzemské rozvědky a Vojenského zpravodajství, které v nedávno zveřejněných výročních zprávách popisují mimo jiné stále intenzivnější úsilí čínských agentů mnohdy kryté za roušku diplomacie. Úřad v té souvislosti zmiňuje vlivové aktivity i špionáž ze strany Číňanů a rovněž připomíná, že jmenované společnosti dodávají části informačních a komunikačních systémů, které můžou mít stategický význam.

Varování úřadu v praxi znamená, že správci systémů spadajících do kritické infrastruktury a provozovatelé základních služeb se možnou hrozbou musejí zabývat a musejí přijmout adekvátní opatření. „Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu,“ vysvětluje Navrátil.

Čínská firma Huawei je zdrojem obav dlouhodobě. Naposledy k sobě přitáhla pozornost poté, co v Kanadě byla zadržena dědička impéria Meng Wan-čou. Oficiálně se tak stalo kvůli údajnému obcházení amerických sankcí proti Íránu, ve skutečnosti krok mohl být přímo součástí koordinovaného postupu Západu proti zmíněné bezpečnostní hrozbě, jak popisuje mimo jiné tento text od projektu Sinopsis. Peking v odvetě zadržel dva kanadské exdiplomaty.

Sinopsis rovněž připomíná, že Huawei má i v Česku mocné zastánce. Prezidentská kancelář má podle zjištění Lidových novin s čínskou firmou exkluzivní smlouvu, podle níž Huawei dodává zdarma své telefony všem pracovníkům KPR výměnou za zvýhodněný pronájem reprezentativních prostor na Pražském hradě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud