Články odjinud

Hybáškovou už ambasáda nebaví, Šedivému komunisti nadávali, že se obléká jako dandy

Hybáškovou už ambasáda nebaví, Šedivému komunisti nadávali, že se obléká jako dandy

Řada vrcholových českých diplomatů vystudovala Univerzitu Karlovu. To patrně nikoho nepřekvapí. Její současné vedení s nimi ale intenzivně spolupracuje a výsledkem jejich kooperace je rovněž zajímavá sbírka rozhovorů nazvaná Univerzita ve službách republiky. Diplomaté jsou v ní nezvykle otevření. Přiznávají se třeba k tomu, co je na jejich práci nejhorší a čeho by se nejraději zbavili. Kniha je rovněž zajímavým svědectvím o rychlých společenských změnách i nezadržitelně plynoucím času a historii jako takové.

Pod knihou Univerzita ve službách republiky, nesoucí podtitul Rozhovory s českými diplomaty - absolventy Univerzity Karlovy, jsou jako autoři podepsáni její rektor Tomáš Zima a prorektor Martin Kovář. Oba patří k moderně smýšlejícím profesorům, kapacitám svých oborů. Zatímco Zima je lékař a biochemik, Kovář se věnuje nejnovější historii, zaměřuje se především na Velkou Británii a na dějiny 20. století.

Jak píšou v úvodu sbírky celkem 16 rozhovorů s aktivními i bývalými diplomaty, nápad na tuto knihu vznikal postupně a na takzvaných Dnech Univerzity Karlovy, které probíhaly v různých zemích. Ten nápad byl skvělý, o tom není sporu. Nynější sbírka je rovněž vhodným příspěvkem k oslavám 100. výročí vzniku samostatného československého státu, k čemuž se autoři rovněž hlásí.

Co chystá Jana Hybášková?

Z 16 zpovídaných samozřejmě několik výrazně vybočuje. Ať již díky jejich významu v diplomatických misích České republiky, či vzhledem k jejich zajímavým osudům, postřehům či stylu. Jako první se tak jistě nabízí někdejší europoslankyně Jana Hybášková, která odpovídá opravdu upřímně a bezelstně. Evropskou unii zastupuje v africké Namibii. Za sebou má zkušenosti třeba z Kataru, Kuvajtu či Iráku. Nemusí si tak na nic hrát.

„Na mé současné práci je nejtěžší, že mě pomalu přestává bavit. Za posledních třicet let se svět neuvěřitelně změnil. Je tu definitivně nová společenská revoluce, ať ji nazýváme revolucí technologickou, robotickou, či jakkoliv. Zásadně se zmenšuje význam států a tím i mezinárodního práva. Jak je vidno, světoví lídři v době Twitteru diplomaty nepotřebují, stále víc a víc dohod, norem, obchodu se děje zcela mimo říši zemí, států, měn, mezinárodních dohod,“ posteskla si například.

Upozorňuje i na to, že se příští rok vrátí ze své mise do České republiky a pokusí se „ještě o jeden budovatelský čin. Ze světa vládních organizací mne to ale upřímně stále víc táhne do světa organizací nevládních.“ Uvidíme, čemu se bude brzy věnovat.

Oblékáš se jako anglický dandy!

Zajímavé jsou ale i další rozhovory, zejména ty s emeritnímu diplomaty. Mezi ně můžeme počítat legendárního Jaroslava Šedivého, který příští rok oslaví 90. narozeniny. Ještě před tím, než se stal ministrem zahraničních věcí, působil v 90. letech jako velvyslanec ve Francii, Belgii a v Lucembursku. Svou diplomatickou kariéru zakončil ve Švýcarsku.

Vzpomíná nejen na Občanské fórum a porevoluční utváření mezinárodních a diplomatických vztahů, ale rovněž na prezidentské návštěvy Václava Havla. Na Filozofické fakultě UK mimochodem Šedivý studoval už v letech 1948 až 1952 a je tak rovněž nenahraditelným svědkem doby, kdy to v Československu nebylo vůbec jednoduché. Komunisti se tehdy chopili moci a začali politické monstrprocesy, na smrt posílali nevinné lidi.

A takto onu dobu popisuje i Šedivý, tehdejší člen KSČ, pro něhož byly ty roky „podivnou směsí nudy, ale i neobyčejných zážitků, a to vše na pozadí děsivé atmosféry první poloviny padesátých let.“ Dodává, že: „Pro nás pro studenty, nebo dejme tomu pro mě, to byla léta jakési schizofrenie mezi takzvanou politickou uvědomělostí či v tomto případě spíše politickou disciplínou a vůní volného života vysokoškolského studenta humanitních věd“.

Přidává i tragikomickou historku, kdy byl na výbor předvolán kvůli tomu, že nosí golfky a obléká se jako anglický dandy. Dodejme, že Jaroslav Šedivý strávil skoro celá 70. a 80. léta jako čistič oken a výloh…

Právě jeho text má nejspíše nejvyšší historickou a memoárovou hodnotu. Podobně vysoko bychom mohli zařadit ještě rozhovor s Mnislavem Zeleným, etnologem a odborníkem na Indiány, který pobýval jako velvyslanec v Kolumbii a v Ekvádoru.

Kariéry, o kterých se jim nesnilo

I ostatní rozhovory samozřejmě stojí za přečtení, někdy tedy více a někdy méně. Z těch nejdůležitějších zemí jmenujme Tomáše Jana Podivínského, mimořádného a zplnomocněného velvyslance v Německu. Mimochodem, a bohužel, jde o jediného činného diplomata v takto pro nás klíčové zemi, kterého v knize najdeme.

Rozhovory spojuje odsouzení předlistopadové vlády KSČ, stejně jako hledání jakýchsi ostrůvků svobody. U těch mladších pak vzpomínky na euforická raná 90. léta, rychlé nástupy do funkcí, kariéry, o nichž by se nikomu z nich ještě před pár lety, a možná i měsíců, nesnilo. Do těchto nových pořádků byli ale vrženi i ti starší. A všichni si najednou museli na svých diplomatických misích nějak poradit.

Proč zůstala sbírka na půli cesty?

Škoda, že sbírka Univerzita ve službách republiky zůstala jen na půli cesty. Takto výjimečný počin by si zasloužil rozsáhlejší editorskou i autorskou práci. Z rozhovorů by neměla vyvěrat umělost a podezření, že vznikaly na dálku, bez snahy o větší doplnění, o interakci.

Hodil by se rovněž bohatší obrazový doprovod a ne jen malé a většinou poměrně neosobní portrétní fotografie. Berme ale knihu Univerzita ve službách republiky jako takový první nástřel. Cestu, jíž se můžeme při dalším sbírání faktů o naší nedávné historii, současnosti i budoucnosti ubírat.

Knihu Tomáše Zimy a Martina Kováře Univerzita ve službách republiky. Rozhovory s českými diplomaty - absolventy vydala v roce 2018 Univerzita Karlova Nakladatelství Karolinum.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818