Jednání o vládě: Babiš nemá čas, s Hamáčkem se sejde až v pondělí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jednání o vládě: Babiš nemá čas, s Hamáčkem se sejde až v pondělí

Jednání o vládě: Babiš nemá čas, s Hamáčkem se sejde až v pondělí

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a předseda ČSSD Jan Hamáček se tento pátek kvůli dalšímu jednání o vládě oproti původním plánům nesejdou. Předseda hnutí ANO Babiš navrhl přesun jednání na pondělí a Hamáček mu vyhověl, sdělil mluvčí sociální demokracie Petr Vurbs. Náhradní čas, místo a formát jednání se budou ještě domlouvat, dodal. ČSSD a ANO pracují na programovém prohlášení a koaliční smlouvě, případný menšinový kabinet by měla tolerovat KSČM.

Na dokončení programového prohlášení možného kabinetu během tohoto týdne pracují místopředsedové ANO Richard Brabec a ČSSD Jiří Zimola. V kontaktu byli na dálku kvůli Brabcově účasti na výjezdu vlády v demisi do Jihomoravského kraje. Podle představ ANO by se mohly všechny záležitosti vyřešit do konce tohoto týdne, Zimola o tom ve středu s odkazem na možné připomínky z obou stran pochyboval.

Babiš, Hamáček a také předseda KSČM Vojtěch Filip se naposledy setkali před týdnem v Poslanecké sněmovně. Výsledky jednání nekomentovali, Hamáček pouze uvedl, že rozhovory budou pokračovat v tomto týdnu. O víkendu postup v jednáních probírali sociální demokraté při zasedání ústředního výkonného výboru v Hradci Králové, v úterý se tématem zabýval také republikový výbor ANO. Oba stranické orgány jednání podpořily, i když hlavně v případě ČSSD byly postoje rozporuplné.

Zatímco jednání o programu považují strany více méně za ukončené, problematické by mohly být některé požadavky ČSSD na pojistky v koalici. ANO se zatím staví odmítavě k návrhům, aby člen kabinetu v případě prvoinstančního odsouzení musel rezignovat či aby premiér i zbytek vlády skončili při demisi všech ministrů ČSSD. Sociální demokraté také požadují odvolání zástupců SPD z některých významných funkcí v Poslanecké sněmovně.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.