Články odjinud

Kandidát na šéfa KDU-ČSL Jurečka: Chci mluvit o klimatické změně, je zásadní pro život našich dětí

Kandidát na šéfa KDU-ČSL Jurečka: Chci mluvit o klimatické změně, je zásadní pro život našich dětí

Dosavadní první místopředseda lidovců Marian Jurečka se přihlásil k tomu, že chce usilovat o vedoucí post. Předsedou se chce stát na základě několikaměsíčního rozmýšlení. Zaměřit se chce na tradiční témata, ale i nové oblasti. „Chtěl bych zdvihnout palčivá témata, která zůstávají trochou stranou zájmu, i když jsou naprosto zásadní pro budoucnost. To je otázka zvládnutí klimatické změny, reakce na ni, aby to byla dostatečná priorita státu i obecně společnosti. Pokud tu chceme mít život i pro naše děti a vnoučata, tak musíme začít brát některé věci vážně,“ říká Jurečka v rozhovoru pro INFO.CZ. Jak chce nalákat nové voliče? A bude bojovat za propojování s dalšími středopravými stranami? 

Proč jste se rozhodl kandidovat na předsedu KDU-ČSL?

Byla za tím diskuse s mnoha lidmi uvnitř KDU-ČSL i mimo, z různých oborů podnikatelské i nepodnikatelské sféry. Já jsem se s nimi radil, zda moje kandidatura a mé schopnosti mohou pomoct KDU-ČSL, pokud bych byl v pozici předsedy. Diskutovali jsme o tom samozřejmě i doma s rodinou.

A nakonec jsem dospěl k rozhodnutí, že nabídnu delegátům svou kandidaturu a bude to na jejich zvážení.

Představovali pro vás nějaký impuls i další kandidáti na vedoucí pozici: předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek a poslanec Marek Výborný?

Zásadní roli zveřejnění jejich kandidatury nehrálo. Já jsem nad svým rozhodnutím vedl rozhovory zhruba poslední čtyři měsíce. To, zda se oni přihlásí, nebo ne, pro mě nebylo klíčové. Kdybych v diskusích naznal, že mi většina lidí říká, že nemůžu mít žádnou pozitivní nabídku pro KDU-ČSL, tak bych do kandidatury nešel bez ohledu na protikandidáty. Není to pro mě žádné dobývání osobního kariérního cíle. To nemám zapotřebí.

Co byste tedy chtěl do strany přinést?

Za mou osobu je to politická, manažerská, vládní, legislativní a svým způsobem i mezinárodní zkušenost.

A pak bych měl ambici dělat některé činnosti v rámci KDU koncepčněji a strategičtěji a přinést větší důraz nejen na naše tradiční témata jako sociální politika, rodina, zemědělství či venkov. Chtěl bych ale zdvihnout i palčivá témata, která zůstávají trochou stranou zájmu, i když jsou naprosto zásadní pro budoucnost. To je otázka zvládnutí klimatické změny, reakce na ni, aby to byla dostatečná priorita státu i obecně společnosti. Pokud tu chceme mít život i pro naše děti a vnoučata, tak musíme začít brát některé věci vážně.

Nejde o téma, které se bude vašim tradičním a konzervativnějším voličům špatně „prodávat“?

Já si myslím, že situace ve společnosti se mění. Když vidíte poslední průzkumy v Česku i v rámci EU, tak už dnes skoro 80 procent lidí říká, že vnímají hrozbu změny klimatu vážně. Mluví o otázce životního prostředí, nedostatku vody a tak dále. Cítíme, že by se s tím mělo něco dělat.

Myslím, že pro konzervativní voliče je něco naprosto přirozeného, že velkou hodnotou je i kvalita života a přístup k životnímu prostředí. I pro lidi, kteří mají vztah k víře, je důležité to, co definoval papež František ve své encyklice Laudato si´. Je to jasná zpráva, že jde o konzervativní téma, ale zároveň reaguje na vývoj společnosti a snaží se přinášet moderní řešení.

V jakém stavu se podle vás KDU-ČSL v současnosti nachází? Má potenciál nalákat nové voliče?

Já dnes hodnotím KDU-ČSL po osmi letech ve vedení jako stranu, které je ekonomicky a personálně stabilizovaná. V roce 2010, kdy jsme nastupovali, byla situace diametrálně odlišná. Jsme i dobře politicky etablovaní. Nyní je důležité přidat důraz na kompetentnost. Do budoucna je potřeba dobrá komunikace.

KDU musí přinášet nejen témata, která se dobře komunikují, ale jsou i dobře promyšlená a mohou zlepšit kvalitu života lidí, aniž by šlo o populismus.

Co se týče otevřenosti, tak o tu se snažím dlouhodobě. Pokud se podíváte na Olomoucký kraj, v němž je můj obvod, tak jsme jako jediní udělali v roce 2017 lepší volební výsledek než předtím. To souvisí s tím, že pokud se podíváte, kdo je za náš kraj v senátu, tak je to například Lumír Kantor, kterého jsem oslovil pro kandidaturu a který je nestraníkem. Je to poměrně silná osobnost v regionu. Také je to senátorka Jitka Seitlová. Když kandidovala na společné kandidátce se Stranou zelených, tak nebyla naší členkou. Nyní už je.

To je podle mě potřebný koncept: být odvážný v oslovování nejen širších voličských skupin, ale i významných osobností. Snažím se to dělat prakticky a chtěl bych, abychom v tom ještě více pokračovali i ve vícero regionech.

Jak můžete osobnosti nalákat? Co jim chcete nabídnout?

Kompetentní, věrohodnou, dlouhodobě promyšlenou politiku.

Tito lidé mají většinou už poměrně velké zkušenosti, jak životní, tak profesní. Jsou to lidé, kteří přemýšlí nad tím, s kterým politickým subjektem případně spojit své jméno a svůj kredit.

Myslím, že KDU-ČSL toto může nabídnout. Jen je potřeba na tom více koncepčně pracovat.

Zároveň nesmíme zapomenout na vlastní stranickou strukturu, kterou je třeba budovat a vzdělávat. To v kraji, odkud jsem, děláme už osm let.

Mám si to představit tak, že si vytipujete konkrétní osobnosti, které pak budete oslovovat s nabídkou spolupráce?

Snažím se s některými osobnostmi spolupracovat už dnes při různých konzultacích v oblastech hospodářských nebo životního prostředí. Dnes přichází čas, kdy je potřeba s těmito lidmi začít diskutovat například nad dalšími senátními volbami, které budou za dva roky. Tyto věci se nerodí rychle.

Dalším velkým tématem je propojování středopravých stran. Na tom byste chtěl zapracovat, pokud byste stanul ve vedení strany?

Já jsem byl ten, kdo byl poměrně velkým příznivcem koalice se STAN v roce 2017. Bohužel byl tehdy velmi krátký čas spojení vykomunikovat jak směrem k veřejnosti, tak dovnitř stran. Z chyb, které jsme tehdy udělali, bych se chtěl hodně poučit. Myslím, že je potřeba tyto věci dělat tak, aby to dávalo smysl a dalo se to vysvětlit.

Domnívám se, že by se toto téma mělo diskutovat například ve spojitosti se senátními volbami, kdy se nám to už i teď v některých obvodech daří. Třeba krajské volby k tomu nabízí poměrně velký prostor. Nelimitují nás tu žádná kvóra. To je tedy podle mě ten horizont, kde si to můžeme ve větší míře poprvé vyzkoušet.

Na poslanecké úrovni byste se do toho tedy nepouštěl?

V prvé řadě chci, abychom budovali opravdu dlouhodobě dobře vnímanou značku KDU-ČSL jako záruku promyšlené a nepopulistické politiky. Jsem si ale vědom toho, že dnešní roztříštěnost podporuje dominanci jedné strany, která nemusí být přínosná pro společnost.

Nicméně limitem diskusí o spolupráci na parlamentní úrovni je otázka kvóra. Pokud se nepodaří toto změnit, tak je to limitující faktor.

Do jaké míry by se měl předseda lidovců vymezovat vůči premiérovi Andreji Babišovi nebo prezidentovi Miloši Zemanovi?

Předseda strany, a to vnímám jako důležitou věc, musí být člověk, který myslí strategicky, má promyšlená variantní řešení a samozřejmě taky v některých okamžicích umí nemlčet. Když je to zásadní, tak má pozvednout svůj hlas a upozornit na některé věci.

Kdo mě sleduje dlouhodobě, tak ví, že já nemám ambici permanentně kritizovat premiéra nebo prezidenta. V mnoha věcech jsem oba ocenil či pochválil.

Pana prezidenta například za jeho zahraniční ekonomickou diplomacii, ale i za jeho postoje v oblasti ochrany hodnot naší národní identity v oblasti migrace a podobně.

U pana premiéra jsem v pátek ve sněmovně ocenil jeho zahraniční nasazení.

Já se snažím vyjadřovat vždy konkrétně a věcně. Pokud je něco zásadního, s čím člověk souhlasit nemůže – například kultura vyjadřování, kdy si myslím, že prezident jako státník by měl jít příkladem, tak to řeknu. Snažím se budovat vztahy takové, abychom diskutovali věcně.

Pokud opravdu stanete v čele lidovců, budou vaším prvním „testem“ květnové volby do Evropského parlamentu. S čím by podle vás do nich lidovci měli jít?

Kdybych to měl říct nejkratší formulací, tak bych to definoval takto: chceme lepší EU. Jsme prostě strana, která dlouhodobě podporuje evropskou myšlenku. Toto společenství má smysl a obrovskou přidanou hodnotu z hlediska stability, míru a ekonomické prosperity. Samozřejmě je ale i mnoho věcí, u nichž vidíme, že jsou špatně nastavené. EU se dostává do fáze, kdy neumí reagovat pružně. Své občany příliš zahlcuje administrativou a podobně.

Na to chceme upozorňovat a to chceme opravdu zásadním způsobem měnit.

Mám velkou radost z toho, že se ukazuje, že pro to prostor je. Manfred Weber, který je kandidátem evropských lidovců na příštího předsedu Evropské komise, je opravdu kriticky uvažující člověk, který si uvědomuje i věci v návaznosti na migraci, nesmyslnost povinných kvót a podobně.

Myslím si, že spousta rozumně uvažujících občanů ČR by mohla vnímat, že to není žádný extrémní kandidát, jak tady někdy slibují Tomio Okamura a podobně, ale je to člověk, který chce posouvat věci dobrým směrem.

Vnímáte tyto volby vůbec jako důležité? Bude to pro vás signál, jak se daří, nebo nedaří lidovcům?

Vnímám je jako hodně důležité. My si v Česku málo uvědomujeme, že většina věcí, které ovlivňují náš život, jsou už dnes ve svém původním záměru tvořeny právě na půdě orgánů EU. Tam se sbíhají podněty z jednotlivých států. Na radách ministrů, v rámci jednání Evropské komise a Evropského parlamentu se nastavují parametry, které jsou následně za dva, tři roky překlápěny do národních legislativ. Je naprosto zásadní, abychom nestáli na konci a neříkali, jak je co špatně, ale abychom uměli podpořit dobré věci už na začátku.

Čekáte, že se před sjezdem vaší strany objeví ještě další kandidát na předsedu? Spekuluje se o senátorovi Jiřím Čunkovi.

Může povstat i kdokoliv na sjezdu. Já to nevylučuji. Myslím, že je dobře, že v situaci, kdy Pavel Bělobrádek (současný předseda KDU-ČSL – pozn.red.) nekandiduje a začíná se psát určité nové období v dějinách KDU-ČSL, že přichází vícero kandidátů a diskuse bude bohatá.

Čekáte vyhrocený boj?

Ne, já čekám férový a slušný nikoliv boj, ale nabídku dobrých nápadů, jak KDU-ČSL dále rozvíjet.

Chystáte se objíždět regiony a přesvědčovat straníky, aby vás podpořili?

Já regiony objíždím celých osm let, jsem v kontaktu s lidmi napříč všemi kraji. Dělal jsem to i jako ministr.

Pro mě to není dobývání kariérního cíle a uspokojení základní touhy. To mám v životě nastaveno jinde. Jen nabízím své schopnosti a nasazení.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818