Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kauza Čapí hnízdo: Babiš i manželka Monika byli na výslechu, tvrdí Právo

Andrej Babiš se v týdnu dočkal podruhé jmenování premiérem, zažil ovšem i chvíle, které už tak oslnivé nejsou. Podle zjištění deníku Právo absolvoval ve čtvrtek výslech v kauze Čapí hnízdo, kde čelí podezření z padesátimilionového dotačního podvodu. Na policii podle deníku vypovídala poprvé i Babišova manželka a dcera z prvního manželství Adriana. Všichni jakoukoli vinu odmítli.

Babišův čtvrteční výslech podle Práva probíhal v korektní atmosféře a bez útoků vůči vyšetřovateli, kterého premiér často veřejně slovně ostřeluje a znevěrohodňuje.

Údajně se jednalo o relativně krátké setkání, které bylo prvním výslechem Babiše od jeho obvinění v kauze a opětovného vydání sněmovnou před několika měsíci. Dosud na policii jen podával vysvětlení. Veškerou vinu teď před vyšetřovateli odmítl.

Podobný průběh měl mít výslech Babišovy manželky Moniky a jeho dcery Adriany Bobekové. Pro obě se jednalo o premiéru, při které dle Práva hovořily jen velmi krátce a vinu odmítly. Obhájce na dotazy deníku nereagoval.

V kauze kolem možného dotačního podvodu s částkou 50 milionů pro farmu Čapí hnízdo bylo původně jedenáct obviněných, ale státní zástupce vyhověl stížnostem některých z nich, a nadále je proto podle deníku Právo stíháno spolu s Babišem šest dalších lidí.

Změna postavení se týká i Babišova blízkého spolupracovníka Jaroslava Faltýnka, který byl údajně rovněž na policii, ovšem už jen v roli svědka, nikoli jako stíhaná osoba.

Chronologie případu Čapí hnízdo přehledně na Reflex.cz >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1