Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Kdyby nám premiér řekl, že se bude chovat podle ústavy, do vlády bychom nešli,“ řekl Babiš

„Kdyby nám premiér řekl, že se bude chovat podle ústavy, do vlády bychom nešli,“ řekl Babiš

„To, že je Sobotka premiér, je hlavně moje zásluha,“ tvrdí ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Kdyby nám pan premiér řekl, že se nebude chovat podle koaliční smlouvy, ale podle ústavy, tak bychom s ním do takové vlády nikdy nešli,“ nechal se slyšet vicepremiér.  

Přestože už představil svoji náhradu na post ministra financí, odejít dobrovolně z vlády Andrej Babiš stále odmítá. Připouští ale, že bude odvolán. „Já neodejdu, nemám důvod odejít. Já budu odvolán na návrh pana premiéra podle ústavy při porušení koaliční smlouvy,“ uvedl dle ČT v pátek.

ČSSD naopak po pátečním grémiu zdůraznila, že trvá na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády. Že by z koalice zároveň odešel i premiér Sobotka, jak navrhuje prezident Miloš Zemana, sociální demokraté jednoznačně odmítají.  

Sobotka navrhl odvolání Babiše z vlády minulý týden. Prezident Zeman ale zatím jeho návrhu nevyhověl s odůvodněním, že návrh odporuje koaliční smlouvě. Premiér proto ve čtvrtek oznámil, že nechá vypracovat kompetenční žalobu pro případ, že by prezident s odvoláním otálel i po návratu z cesty do Číny. Na ní bude do 18. května.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1