Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Koaliční jednota v troskách. Kalousek s podporou vládních stran prosadil diskuzi o „podvodech ministra financí“

Koaliční jednota v troskách. Kalousek s podporou vládních stran prosadil diskuzi o „podvodech ministra financí“

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek prosadil na středeční program sněmovny bod nazvaný Daňové podvody ministra financí. Pro jeho zařazení hlasovali všichni poslanci TOP 09 a ODS, skoro všichni komunisté, ale také většina koaličních lidovců a sociálních demokratů. Celkově pro návrh hlasovalo 84 ze 147 přítomných zákonodárců. Kalousek předtím Andreje Babiše obvinil z bezprecedentního krácení daní. Podle něj o tom svědčí v pátek zveřejněný audit firem EY a PwC, který má podle předsedy hnutí ANO dokazovat, že měl dostatek peněz na sporný nákup korunových dluhopisů za jeden a půl miliardy. Z dokumentu vyplývá, že měl v letech 1996 až 2015 zdanitelné příjmy ve výši 1,861 miliardy korun, po zdanění si tak vydělal 1,504 miliardy.

Ve sněmovně lze čekat jeden z dalších vrcholů kauzy, která v posledních týdnech soustavně budí pozornost – poslanci si mají přímo na plénu s Andrejem Babišem znovu vyříkat okolnosti nákupu korunových dluhopisů, kvůli kterému vicepremiér čelí setrvalé kritice a podezření, že účelově využil zákony, aby se vyhnul placení daní. 

Sám Babiš se snažil rozruch kolem kauzy naposledy zmírnit pozměňovacím návrhem, který měl jednokorunové dluhopisy alespoň od příštího roku zdanit. Předlohu, která vůbec neměla jistou podporu, ale přičlenil k tematicky nesouvisejícímu návrhu ohledně úlev pro dárce krve a to TOP 09 využila k druhému úderu: návrh její poslankyně Kovářová stáhla, a tak prozatím padl i Babišův materiál.

Snahu zdanit korunové dluhopisy už předtím kritizovali poslanci napříč spektrem. „Je to lex Babiš na druhou, protože obecnou změnou zákona řeší svoji konkrétní osobní situaci, a to nepokládáme za správné,“ uvedl například předseda lidovců, kteří s Babišem sedí ve vládě, Pavel Bělobrádek. „Od pana ministra to není férový návrh. Poslanecký návrh, který chce zavést podporu dárců krve je na místě, avšak pozměňovacím návrhem pana Babiše se stává problematickým,“ dodal dříve předseda sněmovní frakce ODS Zbyněk Stanjura.

Dvojí zásah TOP 09: Prosadila si i debatu o Babišových dluhopisech

S návrhem na zdanění dluhopisů nesouhlasili ani sociální demokraté nebo poslanecký klub TOP 09. A právě předseda této opoziční strany Miroslav Kalousek dál podkopal už tak narušenou soudržnost koalice. Navrhl totiž už na středu zařadit bod, který by se věnoval auditu Andreje Babiše. Hlasovala pro něj pozoruhodná většina poslanců složená z TOP 09, ODS, části lidovců, téměř kompletního klubu KSČM a dvou třetin sociálních demokratů – jindy nepřekročitelné rozdíly mezi opozicí a koalicí náhle padly.

„Audit je relevantní do té míry, že ho pan ministr financí zveřejnil sám, že se k němu hlásí a že pravděpodobně tedy ty informace, které nám i veřejnosti poskytl, pokládá za správné. Ty informace jsou do značné míry alarmující. Ony nám totiž říkají, že pan ministr financí dvě firmy, které pořídil z poměrně neznámých prostředků, prodal za velmi příjemnou cenou 748 milionů své vlastní firmě, díky tomu ta firma za tuto akvizici mohla o těch 748 milionů snížit daňový základ v odpisech a dávat o to méně státnímu rozpočtu, a těchto 748 milionů ze svých zdrojů vyplatila svému vlastníku, dnes ministru financí, proto, aby měl dost peněz na to, aby si od té firmy koupil dluhopisy za neuvěřitelně vysoký a netržní úrok šest procent, tím nemusel platit daně, ale ten šestiprocentní úrok si opět jeho vlastní firma uplatňuje do daňového základu a dává o to méně státnímu rozpočtu,“ zdůraznil v úvodu svého vystoupení Kalousek.

„Zažil jsem ve své praxi mnoho, ale opravdu jsem ještě nikdy nezažil, aby kterýkoli delikvent vydal veřejný dokument a řekl komukoli, kdo se v problematice vyzná, zde deklaruji a přiznávám své protiprávní jednání a své daňové úniky,“ pokračoval na plénu sněmovny s tím, že přesně takový je skutečný obsah materiálu, který Babiš na sklonku minulého týdne zveřejnil. „Před veřejností leží na stole jednoznačný, prokazatelný, právně definovatelný a několikanásobný daňový podvod od současného ministra financí. A to v takém objemu, že i kdyby pan ministr se všemi koaličními poslanci dělal, co mohl, tak to z těch živnostníků nevyždímá,“ zdůraznil Kalousek.

„Babiš nikdy nevyždímá to, o co sám mezi sebou jako fyzickou osobou a Agrofertem jako právnickou osobou, okradl státní rozpočet na daních,“ dodal. Podle něj zkrátka není možné, aby ministr financí české vlády byl člověk, který demonstruje své daňové úniky. „Jsem přesvědčen, že je ústavní povinností Poslanecké sněmovny jakožto kontrolního orgánu, kterému se vláda České republiky zodpovídá, aby se této neuvěřitelné a v Evropě zcela bezprecedentní věci věnoval,“ dodal Kalousek s tím, že prý není pochyb o daňových podvodech ministra Babiše.

Babiš ještě před tím na tiskové konferenci připomněl, že ho Bohuslav Sobotka a Miroslav Kalousek kritizují, avšak sami pro zdanění dluhopisů nehlasovali. „Premiér mne sice pokrytecky kritizuje, ale v roce 2012 sociální demokracie pro zdanění dluhopisů nehlasovala. My teď pouze napravujeme to, co tu zpackali Kalousek se Sobotkou, na rozdíl od nich dělám zákony ve prospěch státu,“ pravil Babiš před novináři. Už v minulosti opakovaně a jednoznačně odmítl, že by nákupem dluhopisů Agrofertu jakkoli porušil zákon.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1