Komplikace pro Okamuru: Na vnitro míří žádost o zrušení jeho SPD | info.cz

Články odjinud

Komplikace pro Okamuru: Na vnitro míří žádost o zrušení jeho SPD

Před sedmi lety Nejvyšší správní soud vymazal z politické mapy Česka Dělnickou stranu. Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury může čekat stejný osud. Spolupředseda pražských Zelených Ondřej Mirovský se totiž chce na ministerstvo vnitra obrátit s podnětem na rozpuštění strany.

Podzimní volby vynesly stranu Svoboda a přímá demokracie do sněmovny. Hnutí Tomia Okamury má dvaadvacet poslanců a hraje výraznou roli v jednání o nové vládě. Do parlamentu stranu vynesla tvrdá protiimigrační politika a příslib vlády pevné ruky v kombinaci s bezhlavou kritikou stavu politiky. A právě ostrá rétorika se může Okamurově partaji stát osudnou stejně jako kdysi Dělnické straně tvrdé výroky jejího šéfa Tomáše Vandase.

„Podnět ke zrušení SPD je pro mě projevem občanského postoje,” řekl pro INFO.CZ místostarosta Prahy 7 ze Strany zelených Ondřej Mirovský. „Slyším lidi mluvit o tom, že ta strana je diktátorská, nedemokratická, protiústavní. Vzhledem k tomu, co se děje na jejich mítincích a jak se projevují členové strany a její sympatizanti, je podle mě na místě nechat to vyhodnotit orgány, které k tomu mají zmocnění,” uvedl Mirovský s tím, že poslední kapkou pro něj bylo nedávné setkání extremistických politiků v Praze, kam je pozval právě předseda SPD Tomio Okamura.

Mirovský už si nechal vypracovat právní posudek, podle kterého je „situace kolem SPD a možných porušení paragrafu čtyři zákona o sdružování v politických stranách a hnutích velmi podobná Dělnické straně.”

Rozbor, který má INFO.CZ k dispozici, konstatuje, že program SPD je formulovaný tak, aby se jeho formulace nedostávaly do kolize se zákonem. Jinak tomu je podle rozboru v prostředí sociálních sítí nebo během osobních setkání politiků s občany. Právě tam malý tým okolo Mirovského sbíral podklady.

„Náboženská svoboda je jedním z pilířů, na kterém stojí demokracie v České republice a lidé z SPD tento pilíř systematicky podkopávají. To je podle mě proti Ústavě,” řekl pro INFO.CZ Jan Cemper, šéfredaktor odborného webu Manipulátoři.cz, který analyzoval facebookové profily lidí z Okamurovy strany.

Paralela se zrušením Dělnické strany je v tomto případě obzvlášť zřetelná. Program DS v kolizi s ústavními pravidly ČR sám o sobě nebyl. „Skutečný program DS, nahlížený ve světle projevů představitelů a členů této strany, dále projevů, které zazněly na shromážděních organizovaných DS, směřuje k vyvolání národnostní, rasové, etické a sociální nesnášenlivosti a ve svém důsledku ke snaze o omezení základních práv a svobod určitých skupin obyvatel ČR,” konstatoval Nejvyšší správní soud, když stranu rozpouštěl. Podle právního názoru, který si nechal zpracovat Mirovský, by v případě SPD mohlo dojít k opakování stejného postupu.

Celá Mirovského iniciativa ale má několik zádrhelů. „Zvažuji, jaké jsou reálné možnosti na to, že by se vůbec povedlo oslovit orgány aktivně legitimované k podání návrhu na Nejvyšší správní soud,” uvedl pro INFO.CZ Mirovský.

Nejprve je totiž nutné obrátit se na ministerstvo vnitra, které může zpracovat podnět pro vládu. Pokud vnitro iniciativu nepřijme, může návrh podat prezident.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud