Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komplikace pro Okamuru: Na vnitro míří žádost o zrušení jeho SPD

Komplikace pro Okamuru: Na vnitro míří žádost o zrušení jeho SPD

Před sedmi lety Nejvyšší správní soud vymazal z politické mapy Česka Dělnickou stranu. Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury může čekat stejný osud. Spolupředseda pražských Zelených Ondřej Mirovský se totiž chce na ministerstvo vnitra obrátit s podnětem na rozpuštění strany.

Podzimní volby vynesly stranu Svoboda a přímá demokracie do sněmovny. Hnutí Tomia Okamury má dvaadvacet poslanců a hraje výraznou roli v jednání o nové vládě. Do parlamentu stranu vynesla tvrdá protiimigrační politika a příslib vlády pevné ruky v kombinaci s bezhlavou kritikou stavu politiky. A právě ostrá rétorika se může Okamurově partaji stát osudnou stejně jako kdysi Dělnické straně tvrdé výroky jejího šéfa Tomáše Vandase.

„Podnět ke zrušení SPD je pro mě projevem občanského postoje,” řekl pro INFO.CZ místostarosta Prahy 7 ze Strany zelených Ondřej Mirovský. „Slyším lidi mluvit o tom, že ta strana je diktátorská, nedemokratická, protiústavní. Vzhledem k tomu, co se děje na jejich mítincích a jak se projevují členové strany a její sympatizanti, je podle mě na místě nechat to vyhodnotit orgány, které k tomu mají zmocnění,” uvedl Mirovský s tím, že poslední kapkou pro něj bylo nedávné setkání extremistických politiků v Praze, kam je pozval právě předseda SPD Tomio Okamura.

Mirovský už si nechal vypracovat právní posudek, podle kterého je „situace kolem SPD a možných porušení paragrafu čtyři zákona o sdružování v politických stranách a hnutích velmi podobná Dělnické straně.”

Rozbor, který má INFO.CZ k dispozici, konstatuje, že program SPD je formulovaný tak, aby se jeho formulace nedostávaly do kolize se zákonem. Jinak tomu je podle rozboru v prostředí sociálních sítí nebo během osobních setkání politiků s občany. Právě tam malý tým okolo Mirovského sbíral podklady.

„Náboženská svoboda je jedním z pilířů, na kterém stojí demokracie v České republice a lidé z SPD tento pilíř systematicky podkopávají. To je podle mě proti Ústavě,” řekl pro INFO.CZ Jan Cemper, šéfredaktor odborného webu Manipulátoři.cz, který analyzoval facebookové profily lidí z Okamurovy strany.

Paralela se zrušením Dělnické strany je v tomto případě obzvlášť zřetelná. Program DS v kolizi s ústavními pravidly ČR sám o sobě nebyl. „Skutečný program DS, nahlížený ve světle projevů představitelů a členů této strany, dále projevů, které zazněly na shromážděních organizovaných DS, směřuje k vyvolání národnostní, rasové, etické a sociální nesnášenlivosti a ve svém důsledku ke snaze o omezení základních práv a svobod určitých skupin obyvatel ČR,” konstatoval Nejvyšší správní soud, když stranu rozpouštěl. Podle právního názoru, který si nechal zpracovat Mirovský, by v případě SPD mohlo dojít k opakování stejného postupu.

Celá Mirovského iniciativa ale má několik zádrhelů. „Zvažuji, jaké jsou reálné možnosti na to, že by se vůbec povedlo oslovit orgány aktivně legitimované k podání návrhu na Nejvyšší správní soud,” uvedl pro INFO.CZ Mirovský.

Nejprve je totiž nutné obrátit se na ministerstvo vnitra, které může zpracovat podnět pro vládu. Pokud vnitro iniciativu nepřijme, může návrh podat prezident.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744