Konec ministrů za opisování diplomek je adekvátní, plagiátorství je krádež, myslí si Zeman | info.cz

Články odjinud

Konec ministrů za opisování diplomek je adekvátní, plagiátorství je krádež, myslí si Zeman

Prezident Miloš Zeman považuje za adekvátní, že kvůli podezřením z opisování v akademických pracích skončili v posledních týdnech ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). Plagiátorství je krádež a jakýkoliv ministr, kterému je prokázána krádež, by měl nejen odstoupit, ale ani neaspirovat do veřejné funkce, řekl.

„Plagiátorství je krádež svého druhu, krádež duševního vlastnictví jiné osoby a jakýkoli ministr, který ne je obviněn z krádeže, ale kterému je prokázána krádež, by měl nejen odstoupit,“ řekl Zeman. Dodal, že takový člověk by měl mít dostatek sebekritiky, aby na funkci vůbec neaspiroval. „Nehledě na to, že by si tím ušetřil mohutnou ostudu,“ dodal.

Malá rezignovala minulý týden po 13 dnech ve funkci. Média objevila podobnosti v její diplomové práci na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků na Mendelově univerzitě. Podobné pochybnosti existovaly také u druhé diplomové práce, kterou Malá později obhájila na Fakultě práva Panevropské vysoké školy v Bratislavě.

Kritiku označila Malá za mediální kampaň a trvá na tom, že nepochybila. Výbor ANO podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vyjádřil Malé podporu a vedení hnutí je přesvědčeno o tom, že nepodváděla.

Týden po Malé odstoupil v úterý kvůli stejnému problému také Krčál. Server Seznam Zprávy.cz upozornil na plagiátorství v jeho bakalářské práci, kterou obhajoval v květnu 2007 na Univerzitě Tomáše Bati. Specializovaný program v práci nalezl podobnosti ve 14 procentech textu, napsal v pondělí web. Kontrola práce na Univerzitě Tomáše Bati ukázala shodu ve 28 procentech textu. Nejvyšší shodu vykazovala s bakalářskou prací obhájenou o rok dříve. Lze tedy konstatovat, že práce vykazuje silné prvky plagiátu, řekl dnes ČTK rektor univerzity Petr Sáha.

Krčál novinářům řekl, že za normální situace by své pochybení v bakalářské práci nepovažoval za tak zásadní, aby ohrozilo jeho postavení ve vládě. Vzhledem ke složitému vzniku koaliční vlády ANO a ČSSD však nechtěl kabinet zatěžovat svou kauzou. Dodal, že nechce zatěžovat ani sociální demokracii, svou rodinu a vlastní zdraví.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud