Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krčál jako ministr na odstřel. Kvůli opisování po něm jdou i kolegové, chystá mimořádnou tiskovku

Krčál jako ministr na odstřel. Kvůli opisování po něm jdou i kolegové, chystá mimořádnou tiskovku

Ministr práce a sociálních věcí z ČSSD Petr Krčál je v problémech, které nejspíš vyústí v v jeho rezignaci. Poté, co včera server Seznam Zprávy informoval o tom, že desítky stránek v jeho bakalářské práci jsou buď zcela nebo velkou měrou zkopírované z cizích textů, roste tlak na jeho odchod z funkce. K rozhodnému kroku ho vyzývají i kolegové z ČSSD. Krčál údajně dopoledne jednal s předsedou strany Janem Hamáčkem a později „z organizačních důvodů“ zrušil brífink plánovaný na jiné téma na třetí hodinu odpoledne. Následně ČSSD sezvala novináře na „mimořádné prohlášení ministra práce a sociálních věcí“ rovněž plánované na 15:00.

Petr Krčál se dopoledne měl sejít s předsedou strany Janem Hamáčkem, aby dohodli další postup a reakci. Situace pro ministra přitom není vůbec dobrá – je pod tlakem nejenom ze strany opozice, ale i od svých stranických kolegů.

„Nebudu měnit svá vyjádření oproti tomu, co jsem říkal před týdnem ve vztahu k paní Malé (exministryně spravedlnosti Taťána Malá - pozn. redakce). Nebylo by to fér. Pokud se ukáže, že tam byla byť špetka nejasností, tak se nabízí stejné řešení jako v případě paní Malé,“ uvedl například místopředseda ČSSD Martin Netolický, který tak jasně vyjádřil, že by Krčál měl z funkce odejít.

„Nelze to přehlížet, bylo by to negativní jak pro samotnou ČSSD, tak pro politiku v České republice,“ dodal pro iDnes.cz místopředseda strany Jaroslav Foldyna, který rovněž odkázal na předchozí případ kolem Taťány Malé. Podobně reagoval například i šéf pražské ČSSD Petr Pavlík, který na twitteru píše o tom, že některé věci ustát nelze.

Krčála nahradí Maláčová. Úřednice s prestižními školami a zastánkyně užší integrace EU>>>

Kritizuje i opozice

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že pokud se ukáže, že Krčál text skutečně okopíroval, měl by odejít. „Měl by na to premiér reagovat, je to jeho tým,“ řekl.

„Je to výraz toho, že ryba smrdí od hlavy,“ uvedl pro ČTK předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Je vcelku jedno, kdo v tom dream teamu premiéra Babiše, který je obviněn z trestného činu, je. Je to vláda, která má podporu komunistů, nikoli KDU-ČSL, takže je to jejich problém,“ řekl.

Server Seznam Zprávy v pondělí uvedl, že v Krčálově práci „Mládež a volný čas“ jsou takřka beze změny zkopírované celé desítky stránek cizího textu a ani zbytek práce není zcela původní. Ministr se hájí tím, že ho vedoucí práce chválil a tvrdí, že neví, jak je možné, že se texty v extrémní míře shodují.

Jak Seznam Zprávy připomínají, Krčál titul Bc. používá.

Aktuálně se čeká na Krčálovo vyjádření. Na dnešek měl naplánovaný brífink na jiné téma, kde by se ale musel k situaci vyjadřovat. Po poledni jeho resort rozeslal e-mail, že tisková konference je zrušená „z organizačních důvodů“. Žádné další informace neuvedl. Tiskové oddělení ČSSD následně sezvalo novináře do Lidového domu na mimořádný brífink Krčála a předsedy strany Hamáčka.

Pokud by Krčál rezignoval, byl by to po exministryni spravedlnosti Taťáně Malé v krátké době už druhý případ ministra, který funkci opouští kvůli plagiátorství.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1