Levicoví extrémisté chystají výtržnosti na severu Čech, varuje před nimi BIS | info.cz

Články odjinud

Levicoví extrémisté chystají výtržnosti na severu Čech, varuje před nimi BIS

Již ve středu začne v Mostecké uhelné pánvi takzvaný Klimakemp 2017. Jde o shromáždění ekologických aktivistů, které je inspirováno podobnou akcí, jež se uskutečnila loni v Německu. Podle informací INFO.CZ se nicméně shromáždění mají zúčastnit i levicoví extremisté, před nimiž varuje poslední zpráva Bezpečnostní informační služby. Ochránci přírody se ale proti zařazení mezi extremistické organizace v dopise adresovaném ministru vnitra Milanu Chovancovi z ČSSD ohradili. Považují ho za nesmyslný. Dopis podepsalo několik renomovaných osobností z řad veřejného života včetně například politologa Pavla Barši nebo filosofa Václava Bělohradského, a také šestadvacet nejvýznamnějších českých ekologických organizací.

„Ministerstvem vnitra je (pojem extremismu) uplatňován na politická hnutí, která svou činností směřují k odstranění ústavního zřízení České republiky. Činnost hnutí Limity jsme my, ani chystání pětidenního tábora proti těžbě a spalování uhlí nepředstavuje pro ústavní pořádek žádné ohrožení,“ píše se v dopise ministru vnitra i premiérovi.

Zároveň připomínají, že občanům v demokratickém, právním státě, musí být vyhrazena možnost mírumilovným, nenásilným a přiměřeným způsobem protestovat i za cenu občanské neposlušnosti, velí-li jim tak jejich svědomí. „žádáme Vás, abyste zjednali nápravu a zajistili, že lidé zapojující se v České republice do globálního hnutí za klimatickou spravedlnost nebudou nemístně označování za extremisty a že jim nebude účelově přišívána nálepka společenské nebezpečnosti,“ vyzývají pak ministra vnitra a premiéra Bohuslava Sobotku.

Jejich dopis podpořila například také předsedkyně Českého helsinského výboru Táňa Fischerová: „Český helsinský výbor nechápe, proč lidé, kteří v době viditelné změny klimatu hájí naši Zemi, a kteří si zaslouží za své aktivní postoje úctu, jsou naopak vedení ve zprávě Ministerstva vnitra pod hlavičkou extrémistů. Chceme věřit, že šlo o selhání jednotlivce a že Ministerstvo vnitra toto občanské hnutí vyřadí z příslušného materiálu a vyjádří politování nad svým omylem.“

Přesto podle informací INFO.CZ panují obavy, že se někteří účastníci akce pokusí zorganizovat výtržnosti, podobné těm v Německu. Tamní tvrdé jádro ekologických aktivistů loni na podzim opakovaně sabotovalo zařízení energetické společnosti a mimo jiné zapalovalo trafostanice. Aktivisté se k těmto činům přihlásili v prohlášení pro web GreenAction, který funguje i v Česku, přestože jeho redakce uvedla, že ne všichni její členové se sabotážemi souhlasí.

„Vlámali jsme se do buněk za použití páčidla a umístili jsme uvnitř jednoduchá časovaná zápalná zařízení a svazky duší od kola, abychom zajistili snadné vzplanutí,“ popisují aktivisté útok na důlní infrastrukturu RWE v Německu.

Podle vyjádření důvěryhodných zdrojů, které se na akci podílejí, by se něco podobného mohlo nyní odehrát na severu Čech. Aktivisté se nejspíš pokusí narušit těžbu, v jejich hledáčku jsou především přepravníky uhlí či těžební stroje.

Klimakemp by se mohl výrazně dotknout provozu těžařských společností v lomu Vršany a v lomu Československé armády. Společnosti Vršanská uhelná a Severní energetická, které hnědé uhlí těží, už účastníky Klimakempu v dopise varovaly, aby nevstupovali do prostoru těžby, což je zakázáno zákonem.

Obě firmy se chystají i likvidovat drony, které by aktivisté vyslali nad těžební prostor. „V prostorech lomu Vršany a Lomu Československé armády mohou být použity technické prostředky k omezení pohybu bezpilotních letadel,“ uvedly firmy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud