Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé z ústeckých ubytoven se bouří proti návrhu, aby odložili děti. Aktivisté chystají demonstraci

Lidé z ústeckých ubytoven se bouří proti návrhu, aby odložili děti. Aktivisté chystají demonstraci

Organizace Amnesty international (AI) vyzvala ústecký magistrát k zodpovědnému a systematickému řešení situace v souvislosti se dvěma ubytovnami, které na konci června ukončí provoz. Organizace to uvedla v prohlášení na webu. V objektech v centru města a ve čtvrti Střekov žije asi 230 lidí, z toho 80 dětí. Jejich obyvatelé budou ve čtvrtek v centru města demonstrovat.

AI požaduje, aby město spolupracovalo na hledání náhradního řešení přímo s obyvateli ubytoven a zaručilo se, že nikdo z nich neskončí na ulici. "Úřady musí pomoci rodinám, kterých se vystěhování týká. Sociální poradenství je věc jedna, reálný dopad vystěhování na životy rodin a dětí pak druhá. Tito lidé se totiž při hledání bydlení v praxi setkávají s odmítáním také kvůli svému romskému původu. Je nyní nadmíru důležité, aby si úřady tato rizika uvědomily a jednaly konstruktivně," uvedl v prohlášení na webu ředitel české pobočky AI Mark Martin.

Jak nedávno informoval server Romea.cz, rodiny v patové situaci se setkávají i s návrhy sociálních pracovnic, aby přechodně odkládaly své děti do opatrovnických zařízení a zvýšily tak své šance na ubytovatelost. Nesystémové doporučení se stalo terčem mediální kritiky, která upozorňuje na to, že separace rodin jakožto „řešení“ bytové situace a problematiky obchodu s chudobou je jednak neúčelná, jednak drastická.

Za bezprecedentní považuje návrh na odložení dětí také právnička Tereza Bártová z Fóra pro lidská práva. „Je to zcela nepřípustné a v rozporu s tzv. právem na rodinný život,“ uvedla pro INFO.CZ. Bártová společně s dalšími v současné chvíli zvažují, že podniknou právní kroky proti magistrátu, který má podle jejích slov povinnost přijmout opatření, vedoucí v dané situaci k nalezení náhradního ubytování.

Magistrát, který po mnoha výzvách, aby s obyvateli ubytoven jednal, svolal koordinační schůzku představitelů města a sociálních pracovníků, tvrdí, že město bytové kapacity nemá a obviňuje aktivisty z toho, že drží obyvatele ubytoven v nereálných představách o tom, na co mají nárok. „Pomoc dostanou ti, kteří ji opravdu chtějí,“ uvádí se v tiskové zprávě města a náměstek ústecké primátorky Jiří Madar zároveň dodává, že „nikdo na ulici zůstat nemusí.“ Jaké konkrétní řešení má město v plánu, však netuší právnička Bártová. „Prý se mluvilo o nějaké velké hale,“ řekla INFO.CZ.

Sdružení Konexe na čtvrteční podvečer avizuje v centru města na Kostelním náměstí akci s názvem Demonstrace proti vyhánění Romů a chudých z Ústí nad Labem. Obyvatelé ubytoven v prohlášení k demonstraci uvádějí, že jako Romové nemají možnost pronajmout si standardní byty za obvyklé ceny. "Bydlení seženeme jen v takzvaných špatných čtvrtích města, u takzvaných obchodníků s chudobou, což jsou lidé, kteří jsou asi jako jediní ochotní pronajmout byty i Romům, ale za ceny mnohem vyšší, než kolik stojí byty v hezkých částech města," uvádějí obyvatelé ubytoven.

Podle místostarosty centrálního městského obvodu Karla Kariky (PRO!Ústí), kam spadá ubytovna v Klíšské, je demonstrace zbytečná. "Demonstrace jen zvýší vlnu nenávisti těch lidí, kteří byli k tomuto problému ještě rezistentní. Na demonstraci má dohlížet policie.

Provozovatelka ubytoven Lea Anderlová na konci května oznámila, že s podnikáním ke konci června skončí. Vlastník obou objektů, společnost CPI Byty, již dříve uvedl, že provoz ubytoven sám zajišťovat nebude. 

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1