Články odjinud

Lidé z ústeckých ubytoven se bouří proti návrhu, aby odložili děti. Aktivisté chystají demonstraci

Lidé z ústeckých ubytoven se bouří proti návrhu, aby odložili děti. Aktivisté chystají demonstraci

Organizace Amnesty international (AI) vyzvala ústecký magistrát k zodpovědnému a systematickému řešení situace v souvislosti se dvěma ubytovnami, které na konci června ukončí provoz. Organizace to uvedla v prohlášení na webu. V objektech v centru města a ve čtvrti Střekov žije asi 230 lidí, z toho 80 dětí. Jejich obyvatelé budou ve čtvrtek v centru města demonstrovat.

AI požaduje, aby město spolupracovalo na hledání náhradního řešení přímo s obyvateli ubytoven a zaručilo se, že nikdo z nich neskončí na ulici. "Úřady musí pomoci rodinám, kterých se vystěhování týká. Sociální poradenství je věc jedna, reálný dopad vystěhování na životy rodin a dětí pak druhá. Tito lidé se totiž při hledání bydlení v praxi setkávají s odmítáním také kvůli svému romskému původu. Je nyní nadmíru důležité, aby si úřady tato rizika uvědomily a jednaly konstruktivně," uvedl v prohlášení na webu ředitel české pobočky AI Mark Martin.

Jak nedávno informoval server Romea.cz, rodiny v patové situaci se setkávají i s návrhy sociálních pracovnic, aby přechodně odkládaly své děti do opatrovnických zařízení a zvýšily tak své šance na ubytovatelost. Nesystémové doporučení se stalo terčem mediální kritiky, která upozorňuje na to, že separace rodin jakožto „řešení“ bytové situace a problematiky obchodu s chudobou je jednak neúčelná, jednak drastická.

Za bezprecedentní považuje návrh na odložení dětí také právnička Tereza Bártová z Fóra pro lidská práva. „Je to zcela nepřípustné a v rozporu s tzv. právem na rodinný život,“ uvedla pro INFO.CZ. Bártová společně s dalšími v současné chvíli zvažují, že podniknou právní kroky proti magistrátu, který má podle jejích slov povinnost přijmout opatření, vedoucí v dané situaci k nalezení náhradního ubytování.

Magistrát, který po mnoha výzvách, aby s obyvateli ubytoven jednal, svolal koordinační schůzku představitelů města a sociálních pracovníků, tvrdí, že město bytové kapacity nemá a obviňuje aktivisty z toho, že drží obyvatele ubytoven v nereálných představách o tom, na co mají nárok. „Pomoc dostanou ti, kteří ji opravdu chtějí,“ uvádí se v tiskové zprávě města a náměstek ústecké primátorky Jiří Madar zároveň dodává, že „nikdo na ulici zůstat nemusí.“ Jaké konkrétní řešení má město v plánu, však netuší právnička Bártová. „Prý se mluvilo o nějaké velké hale,“ řekla INFO.CZ.

Sdružení Konexe na čtvrteční podvečer avizuje v centru města na Kostelním náměstí akci s názvem Demonstrace proti vyhánění Romů a chudých z Ústí nad Labem. Obyvatelé ubytoven v prohlášení k demonstraci uvádějí, že jako Romové nemají možnost pronajmout si standardní byty za obvyklé ceny. "Bydlení seženeme jen v takzvaných špatných čtvrtích města, u takzvaných obchodníků s chudobou, což jsou lidé, kteří jsou asi jako jediní ochotní pronajmout byty i Romům, ale za ceny mnohem vyšší, než kolik stojí byty v hezkých částech města," uvádějí obyvatelé ubytoven.

Podle místostarosty centrálního městského obvodu Karla Kariky (PRO!Ústí), kam spadá ubytovna v Klíšské, je demonstrace zbytečná. "Demonstrace jen zvýší vlnu nenávisti těch lidí, kteří byli k tomuto problému ještě rezistentní. Na demonstraci má dohlížet policie.

Provozovatelka ubytoven Lea Anderlová na konci května oznámila, že s podnikáním ke konci června skončí. Vlastník obou objektů, společnost CPI Byty, již dříve uvedl, že provoz ubytoven sám zajišťovat nebude. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud