Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé z ústeckých ubytoven se bouří proti návrhu, aby odložili děti. Aktivisté chystají demonstraci

Lidé z ústeckých ubytoven se bouří proti návrhu, aby odložili děti. Aktivisté chystají demonstraci

Organizace Amnesty international (AI) vyzvala ústecký magistrát k zodpovědnému a systematickému řešení situace v souvislosti se dvěma ubytovnami, které na konci června ukončí provoz. Organizace to uvedla v prohlášení na webu. V objektech v centru města a ve čtvrti Střekov žije asi 230 lidí, z toho 80 dětí. Jejich obyvatelé budou ve čtvrtek v centru města demonstrovat.

AI požaduje, aby město spolupracovalo na hledání náhradního řešení přímo s obyvateli ubytoven a zaručilo se, že nikdo z nich neskončí na ulici. "Úřady musí pomoci rodinám, kterých se vystěhování týká. Sociální poradenství je věc jedna, reálný dopad vystěhování na životy rodin a dětí pak druhá. Tito lidé se totiž při hledání bydlení v praxi setkávají s odmítáním také kvůli svému romskému původu. Je nyní nadmíru důležité, aby si úřady tato rizika uvědomily a jednaly konstruktivně," uvedl v prohlášení na webu ředitel české pobočky AI Mark Martin.

Jak nedávno informoval server Romea.cz, rodiny v patové situaci se setkávají i s návrhy sociálních pracovnic, aby přechodně odkládaly své děti do opatrovnických zařízení a zvýšily tak své šance na ubytovatelost. Nesystémové doporučení se stalo terčem mediální kritiky, která upozorňuje na to, že separace rodin jakožto „řešení“ bytové situace a problematiky obchodu s chudobou je jednak neúčelná, jednak drastická.

Za bezprecedentní považuje návrh na odložení dětí také právnička Tereza Bártová z Fóra pro lidská práva. „Je to zcela nepřípustné a v rozporu s tzv. právem na rodinný život,“ uvedla pro INFO.CZ. Bártová společně s dalšími v současné chvíli zvažují, že podniknou právní kroky proti magistrátu, který má podle jejích slov povinnost přijmout opatření, vedoucí v dané situaci k nalezení náhradního ubytování.

Magistrát, který po mnoha výzvách, aby s obyvateli ubytoven jednal, svolal koordinační schůzku představitelů města a sociálních pracovníků, tvrdí, že město bytové kapacity nemá a obviňuje aktivisty z toho, že drží obyvatele ubytoven v nereálných představách o tom, na co mají nárok. „Pomoc dostanou ti, kteří ji opravdu chtějí,“ uvádí se v tiskové zprávě města a náměstek ústecké primátorky Jiří Madar zároveň dodává, že „nikdo na ulici zůstat nemusí.“ Jaké konkrétní řešení má město v plánu, však netuší právnička Bártová. „Prý se mluvilo o nějaké velké hale,“ řekla INFO.CZ.

Sdružení Konexe na čtvrteční podvečer avizuje v centru města na Kostelním náměstí akci s názvem Demonstrace proti vyhánění Romů a chudých z Ústí nad Labem. Obyvatelé ubytoven v prohlášení k demonstraci uvádějí, že jako Romové nemají možnost pronajmout si standardní byty za obvyklé ceny. "Bydlení seženeme jen v takzvaných špatných čtvrtích města, u takzvaných obchodníků s chudobou, což jsou lidé, kteří jsou asi jako jediní ochotní pronajmout byty i Romům, ale za ceny mnohem vyšší, než kolik stojí byty v hezkých částech města," uvádějí obyvatelé ubytoven.

Podle místostarosty centrálního městského obvodu Karla Kariky (PRO!Ústí), kam spadá ubytovna v Klíšské, je demonstrace zbytečná. "Demonstrace jen zvýší vlnu nenávisti těch lidí, kteří byli k tomuto problému ještě rezistentní. Na demonstraci má dohlížet policie.

Provozovatelka ubytoven Lea Anderlová na konci května oznámila, že s podnikáním ke konci června skončí. Vlastník obou objektů, společnost CPI Byty, již dříve uvedl, že provoz ubytoven sám zajišťovat nebude. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1