Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidl měl problémy se zaváděním EET. V obchodech se včera tvořily dlouhé fronty

Lidl měl problémy se zaváděním EET. V obchodech se včera tvořily dlouhé fronty

Přechod na Elektronickou evidenci tržeb (EET) není asi ve sféře obchodu tak hladký, jak se předpokládalo. Kvůli zavádění nového systému se v pondělí v řetězci Lidl po celé republice tvořily dlouhé fronty. Kvůli EET totiž nefungovaly platební terminály na karty, a když už fungovaly, tak reagovaly velmi pomalu. Mluvčí řetězce Zuzana Holá potvrdila, že za dlouhými frontami opravdu bylo zavádění EET, nyní už by ale mělo být vše v pořádku. Povinnost evidence tržeb bude od středy platit už i pro maloobchodní prodejny. Zprávu o problémech v Lidlu zveřejnila MF Dnes.

Problém nastal v pondělí odpoledne a zákazníky trápil až do pozdního večera. Na prodejnách Lidlu přestaly fungovat platební terminály a lidé tak mohli platit pouze v hotovosti. Systém vypadával opakovaně, některým se proto zaplatit kartou podařilo, jiným ne.

„To, co jste dnes předvedli v pražském Lidlu (a asi i po celé republice), bylo totální fiasko. Nechat nás čekat ve „stometrové řadě“ půl hodiny a déle a při placení nám oznámit, že nejde platit kartou… do budoucna by bylo dobré osobně zákazníkům říct, že se stala taková situace, aby se podle toho mohli zařídit,“ stěžuje si na facebookové stránce Lidlu Veronika Ludrovská.

Někteří dokonce svůj hněv spojili i s tím, že Lidl nedávno přestal používat plastové tašky. „Z Italského týdne v pondělí večer polovina sortimentu není, u pokladny zjistím, že není možné platit kartou a ještě se dozvím, že si nákup nemám v čem do auta odnést, protože nějaký chytrák rozhodl o zrušení prodeje igelitových tašek. A v těch papírových toho opravdu moc neodnesu a nebudu riskovat, že něco rozbiju po cestě. Takže jsem nákup za cca 1 500 korun nechal u pokladny a sbohem,“ svěřuje se na facebooku Roman Brauner.

Mluvčí obchodu se už za zdržení a nepříjemnosti omluvila. „Měli jsme chybu v nastavení našeho pokladního systému a tím došlo ke zpomalení pokladen. Během večera byla závada odstraněna a od rána vše funguje v pořádku,“ uvedla mluvčí Lidlu Zuzana Holá pro MF Dnes. Zároveň potvrdila, že problém byl na straně řetězce, ne na straně finanční správy, která systém EET zajišťuje.

Elektronická evidence tržeb zatím platila povinně pro sektor hotelnictví a pohostinství, od března už budou muset EET používat maloobchodní prodejci. Přestože zavádění nového systému nějakou dobu trvá, podle Finanční správy si přihlašovací údaje zatím nevyzvedli všichni, kteří by je měli už od zítřka potřebovat. Úřad podle jeho mluvčí Petry Petlachové zatím vygeneroval celkem 160 tisíc autentizačních údajů a většina podnikatelů je tak prý na EET připravena.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link