Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Má SPD vazby na Rusko? Investigativní reportér mapuje navázání strany na bývalé sovětské důstojníky

Má SPD vazby na Rusko? Investigativní reportér mapuje navázání strany na bývalé sovětské důstojníky

Ruský vliv v evropských zemích je téma, které se objevuje v poslední době především ve spojení s volbami. Prezidentský kandidát Jiří Drahoš dokonce vyslovil podezření, že ruské tajné služby mohly ovlivnit hlasování o složení nové Sněmovny. Přestože kontrarozvědka tvrdí, že k zásahu zvenčí nedošlo, výroční zpráva Bezpečnostní a informační služby (BIS) potvrzuje, že aktivity ruských i čínských agentů na území Česka sílí. Jaroslav Kmenta navíc objevil silné vazby nové sněmovní strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) na Rusko.

Kmenta se v článku publikovaném v magazínu Reportér pokusil odhalit vztahy členů SPD k osobám navázaným na Rusko. Důležitou postavou je například Sergej Pavljuk, který ještě jako student pracoval jako poradce Víta Bárty, který se „proslavil“ jako předseda Věcí veřejných. Pavljuk byl už tehdy zastáncem přímé demokracie a myšlenku referend šířil na několika dezinformačních webech.

Bárta se později spojil s tehdy ještě Úsvitem Tomia Okamury a kandidoval za toto uskupení v Plzeňském kraji. Přestože zvolen nebyl, jeho poradce u politiky zůstal a stal se asistentem poslance Radima Fialy, který stál po boku Okamury i po rozštěpení Úsvitu a v SPD je nyní „druhým mužem strany“. Pavljuk přestal s Fialou spolupracovat údajně loni v létě. Proč by ale muž, který se do Česka přestěhoval ze Sovětského svazu v roce 1997, měl být důležitý? Klíč leží v jeho rodině.

Otcem Sergeje Pavljuka je Oleg Pavljuk, který byl důstojníkem sovětské armády. Dle svých slov ale ve své domovině do kontaktu se zpravodajskými službami nepřišel, přesto chápe, že by mohl být objektem zájmu české kontrarozvědky. Pavljuk starší má navíc zajímavého obchodního partnera. Podnikal společně s dalším bývalým důstojníkem Vladimírem Vasiljevem.

Dle zdroje z českých zpravodajských služeb se v okolí těchto mužů pohybují lidé, kteří se angažovali v hnutích podporujících ruskou invazi na Krym a jsou spojeni s aktivitami motorkářské skupiny Noční vlci, jež je přímo spjata s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který ji podporuje.

V hnutích schvalujících invazi na Krym se navíc angažuje Nela Lisková, která je jednou z hlavních tváří skupiny Národní domobrana. Oficiálním cílem této iniciativy je připravit se na obranu před islámskou migrací. Lisková při svých aktivitách navíc ještě stihla před časem vyhlásit v Ostravě konzulát Doněcké lidové republiky, což je ukrajinské území ovládané proruskými ozbrojenci.

Když se Jiří Drahoš sešel začátkem prosince s Bohuslavem Sobotkou a tlumočil mu svoji obavu o ruském ovlivňování voleb, nařkl ho prezident Zeman z šíření poplašné zprávy. Dle aktuální výroční zprávy BIS za rok 2016 ale aktivity ruské i čínské rozvědky v Česku sílí.

„Ruskými prioritami pro rok 2016 byly vlivové a zpravodajské operace vedené v rámci či na podporu hybridní kampaně v kontextu ukrajinské a syrské krize. Oproti roku 2015 však v průběhu roku 2016 vzrostla role a intenzita aktivit ruských zpravodajských služeb na území ČR. V kontextu čínských aktivit se rok 2016 nesl ve znamení růstu intenzity a agresivity vlivových operací a nárůstu činnosti čínské špionáže na území ČR a proti českým zájmům a bezpečnosti,“ stojí ve zprávě BIS.

Aktivity odpovídající hybridní válce popisuje i tajný Kmentův zdroj. „Celkově jim jde o to rozdrobit Evropu migrační krizí a s pomocí nacionalistických stran destabilizovat politický systém v zemích EU. (…) Pro hybridní válku platí: Čím hůře v Evropě, tím lépe pro Putina,“ potvrzuje bývalý zaměstnanec českých zpravodajských služeb.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1