Miliardy na výzkum. Vláda chce zvýšit potenciál společenských a humanitních věd | info.cz

Články odjinud

Miliardy na výzkum. Vláda chce zvýšit potenciál společenských a humanitních věd

Miliardy na výzkum. Vláda chce zvýšit potenciál společenských a humanitních věd
 

Vláda na svém zasedání schválila program Technologické agentury ČR nazvaný ÉTA. Na projekty aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu zamíří v následujících šesti letech až tři miliardy korun. 

Podle předsedy TA ČR Petra Očka umožní program reagovat na společenské výzvy 21. století. Státní rozpočet podpoří program částkou 2,4 miliardy korun.

První veřejné soutěže se uskuteční už v polovině letošního roku. ÉTA navazuje na program podporující aplikovaný společenskovědní výzkum a experimentální vývoj OMEGA z předloňska. Na jednání vlády ho předložil místopředseda pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Do programu se mohou přihlásit autoři projektů, kteří budou zkoumat dopady změn souvisejících s nástupem čtvrté průmyslové revoluce, jako jsou nové technologie a digitalizace, kybernetika i virtuální realita. Společnost podle Bělobrádka prochází velkými změnami a čelí výzvám v otázkách demografického vývoje a migrace, proto potřebuje stát skutečně využitelné výsledky výzkumu, které to pomůžou řešit.

V prosinci vláda schválila program THÉTA. V příštích osmi letech by měl disponovat zhruba 5,72 miliardy korun, z toho stát poskytne čtyři miliardy. Dotace na výzkum mohou využít například energetické firmy nebo podniky z oblasti obnovitelných zdrojů, distribuce a uchovávání energie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud