Miloš Zeman chystá Vánoční poselství. Co nás čeká? Bude bez vulgarit? Nebo v ruštině? | info.cz

Články odjinud

Miloš Zeman chystá Vánoční poselství. Co nás čeká? Bude bez vulgarit? Nebo v ruštině?

Zatímco slovenský prezident Andrej Kiska během vánočních svátků opět provokoval dobročinností a návštěvou pacientů a lékařů v nemocnicích, Češi si na vystoupení svého prezidenta ještě chvilku počkají. Miloš Zeman své tradiční Vánoční poselství pronese 26. prosince ve 13 hodin. Na co se můžeme těšit?

Prezident od 12. prosince čerpá řádnou dovolenou, a tak byl v mezidobí veřejný prostor atakován jen výstupy hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ten na obvyklou twittrovou kadenci „tatatatatatata“ zesílil zejména v období projednávání střetu zájmů premiéra Babiše v Evropském parlamentu.

Duopol Zeman-Babiš

Loňský prezidentův vánoční projev se nesl ve znamení čerstvě jmenované první Babišovy vlády, která nakonec nedostala ve sněmovně důvěru.

HlídacíPes.org pravidelně přináší Zemanovy projevy ve zhuštěné podobě, pro ty, kdo na jejich sledování nemají čas, případně nervy.

I na těchto kondenzovaných výpisech lze sledovat, že v mnoha ohledech je Zeman silným politickým hráčem a stále naplňuje svou roli prognostika. Co přesně před rokem řekl?

 • Radostných zpráv bylo loni daleko více než neúspěchů.

O úspěších

 • ČR je šestá nejbezpečnější země na světě, máme nejnižší míru nezaměstnanosti v EU.

O neúspěších

 • Každé světlo má své stíny: růst je krásná věc, ale máme nedostatky v investicích, zejména do dopravní infrastruktury.
 • Je dobře, že máme nízkou nezaměstnanost, ale stále je zde skupina lidí, kterým říkáme nepřizpůsobiví. Je třeba odebrat dávky lidem, kteří odmítají nabízenou práci.

Když Zeman řekna investice do dopravy, vybaví se především kanál Odra-Dunaj-Labe, který považuje za svůj životní úkol. Jinak se ovšem na míře investic do dopravy mnoho nezměnilo – lépe řečeno Babišovy vlády během roku nedokázaly nastartovat plánovací a stavební boom.

O migrační krizi

 • Naším národním zájmem je suverenita. Nikdo nám nemůže diktovat, koho máme umístit na svém území.

Rétorika, kterou Babiš převzal a v zahraniční politice Česka během roku dominovala. Premiér svůj postoj postavil na mnohokrát opakované větě, že ČR nepřijme ani jednoho migranta.

O povolebním vyjednávání

 • Kdybych nejmenoval Babišovu vládu rychle, vládla by zde Sobotkova vláda v demisi. A to si snad proboha nikdo nepřeje.

O předčasných volbách

 • Chci naprosto jasně říct, že to nikdy neudělám. Byl by to výsměch občanům, kteří šli k volbám. Občany nemůžete vyměnit, ale můžete vyměnit politiky.

Pevný postoj, který Zeman dodržel. Ke konci roku je situace dokonce vyšperkovaná Babišovým prohlášením, že nikdy sám neodstoupí, a Zemanovým ujištěním, že by ho případně znovu pověřil sestavením vlády – pokud by opozice uspěla s vyslovením nedůvěry.

O řečech o zmanipulování voleb zahraničními rozvědkami

 • Je to ubohé, je to trapné, je to urážející. Volby byly svobodné.

Vztahy s rozvědkami kombinované s podezřením z vlivu Ruska jsou nejvážnějším škraloupem na letošním Zemanově vládnutí. Už kvůli jeho slovům o tom, že se v Česku skladoval a vyráběl novičok, se v Senátu ustavila skupina požadující nastartování procesu ústavní žaloby. Připomeňme ještě nejmenování ředitele BIS Koudelky generálem, které Zeman údajně premiérovi slíbil, ale nedodržel. A samozřejmě jeho otevřený střet s „čučkaři“ z kontrarozvědky kvůli její výroční zprávě na konci roku.

Nízký kurs na vulgarismy

Co nás ve středu v projevu, který od 13 hodin vysílají televize NOVA, ČT 1, ČT 24, Barrandov a Český rozhlas, čeká?

Třeba sázková kancelář Fortuna téměř s jistotou tvrdí, že lze očekávat nějaký vulgarismus. Kurs na to, že se bez nich prezident neobejde, je nízký – 1,25:1.

Na co dalšího je možné vsadit?

 • Zeman pronese celé poselství v ruštině – 5000:1
 • Vysílané poselství na ČT24 bude mít čínské titulky: 4000:1
 • Omluví se (za cokoliv) – 1.75:1
 • Oznámí vlastní okamžitou rezignaci – 2500:1

O vulgarismech už řeč byla, speciální nabídka zní takto: Ukáže do kamery zdvižený prostředník – 100:1.


Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho se souhlasem redakce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud