Ministr kultury Staněk neustál petici umělců. Rozhodl se sám rezignovat | info.cz

Články odjinud

Ministr kultury Staněk neustál petici umělců. Rozhodl se sám rezignovat

Mininistr kultury Antonín Staněk (ČSSD) skončí ve své funkci k 31. květnu. Informaci přinesl server Blesk Zprávy. Staněk v posledních týdnech čelil kritice za odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Podle informací INFO.CZ se dnes odpoledne Staněk setkal s předsedou ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem, kterému oznámil, že chce ve funkci skončit. 


Kauza kolem ministra Staňka vypukla v polovině dubna poté, co odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Jako důvod tehdy uvedl chyby v hospodaření obou institucí, které měly objevit kontroly z ministerstva. Na Fajta navíc Staněk podal trestní oznámení.

Rozhodnutí mělo řadu tuzemských i zahraničních kritiků a ministr začal čelit výzvám k demisi. Volání po Staňkově konci zaznívalo z opozice, požadovalo ho několik otevřených dopisů i petic, pod něž se podepsalo několik tisíc lidí. 

Staněk svoji pozici hájil i uvnitř ČSSD, strana po ministrovi požadovala podrobnější důvody k odvolání obou mužů i zklidnění situace. Minulý týden užší vedení sociální demokracie Staňkovi uložilo, aby do konce května připravil výběrová řízení na nové šéfy Národní galerie a Muzea umění Olomouc. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) se Staňkem o situaci jednal minulý týden. Záležitost označil za vážnou, ale dotazy na odvolání kritizovaného ministra odbýval s tím, že kulturu má v gesci ČSSD a podle Babiše tak o osudu Staňka musí rozhodnout sociální demokraté. Samotný ministr po celou dobu za rozhodnutím odvolat ředitele obou kulturních institucí stál.

Kalousek: ČSSD se snaží zachránit volby. Fiala: Staněk neupěl ve funkci

„Počkejte, já ani nevím, že skončil, nicméně ČSSD se snaží zachránit volební výsledek,“ zareagoval na zprávu o konci ministra kultury šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Pan ministr Staněk ve své funkci neuspěl, svoje rozhodnutí nedokázal věrohodně vysvětlit a postavil tak proti sobě značnou část odborné veřejnosti. Jeho demise je logickým vyústěním tohoto selhání,“ zmínil pro Blesk Zprávy šéf ODS Petr Fiala. „Zodpovědnost nesou i Andrej Babiš a Jan Hamáček, kteří ministra Staňka do funkce instalovali. Je to jen další manažerský omyl této vlády,“ dodal.

Pokračování textu čtěte na webu Blesk zprávy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud