Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministr obrany Metnar: Chci se zaměřit na dokončení klíčových zakázek, nábor vojáků a transparentnost

Ministr obrany Metnar: Chci se zaměřit na dokončení klíčových zakázek, nábor vojáků a transparentnost

Nový ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) za své priority ve funkci označil dokončení klíčových obranných zakázek, nábor vojáků či transparentnost nákupů. Řekl to novinářům po dnešním uvedení do úřadu premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ve funkci nahradil Karlu Šlechtovou (za ANO).

Babiš označil za důležité, aby Metnar pokračoval v započaté práci odcházející ministryně, které za práci poděkoval. „Musíme mít jasno, že ministerstvo obrany nakupuje transparentně, že tam nejsou žádné vlivy lobbistických skupin,“ řekl Babiš. Šlechtová před svým odchodem často mluvila o vlivu zbrojařských firem na chod ministerstva. Svůj konec v čele úřadu označila za vítězství zbrojařů. Odkazovala na velké nákupy, které podle ní nyní vyšetřuje Vojenská policie.

Šlechtová avizovala, že novému ministrovi předá "v mašličkách" seznam podaných trestních oznámení. Metnar dnes potvrdil, že materiál společně s dalšími dokumenty od své předchůdkyně dostal. Babiš poznamenal, že je potřeba, aby se "všechny otázky", které Šlechtová nastolila, vyšetřily a veřejnost byla o výsledku informována.

Metnar řekl, že do čela ministerstva nastupuje s respektem, protože to není jednoduchý resort. Za jednu z priorit označil navýšení počtu vojáků. Chtěl by, aby Česká republika měla asi 30.000 vojáků z povolání, nyní jich je o necelých 6000 méně. Podporovat také bude programy dobrovolných cvičení či navýšení aktivních záloh.

Za dlouhodobý a přetrvávající problém označil zbrojní nákupy. Veřejné zakázky podle něj musí být transparentní a efektivní a musí se zrychlit. V plánu má revizi rozjetých klíčových akvizičních projektů. Obrana bude v blízké budoucnosti nakupovat za desítky miliard korun nové vrtulníky, radary, děla nebo bojová vozidla pěchoty.

Za důležitou Metnar považuje podporu domácího zbrojního průmyslu a za samozřejmé pak pokračování spolupráce v rámci OSN, EU a NATO.

Babiš připomněl, že 11. července v Bruselu začne dvoudenní summit NATO. První den bude Českou republiku zastupovat prezident Miloš Zeman, druhý den pak předseda vlády nebo první místopředseda Jan Hamáček (ČSSD), řekl premiér.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744