Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministryně navrhuje, aby lidé nemohli mluvit do staveb ve svém okolí. Sporná novela otestuje koalici

Ministryně navrhuje, aby lidé nemohli mluvit do staveb ve svém okolí. Sporná novela otestuje koalici

Zítra začíná předposlední schůze aktuálního volebního období Poslanecké sněmovny. Ta další se uskuteční až po letních prázdninách, tedy již v čase ostré fáze předvolební kampaně. Mimo jiné bude zajímavé sledovat, do jaké míry a zda vůbec ještě existuje koaliční většina. Její pevnost otestuje hned na úvod sporná novela stavebního zákona z rukou ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové z hnutí ANO. Zatímco podle kritiků zákon bere lidem občanská práva, ministryně novelu hájí tvrzením, že se na vstupu tzv. dotčené veřejnosti do řízení podle stavebního zákona nic nezmění, podle ní má být navíc smyslem spolků ochrana přírody a krajiny, a nikoli snaha zabránit stavbě na daném území.

Občanské spolky ministryni Šlechtové oponují. Novela podle nich vezme lidem právo spolurozhodovat o jejich prostředí. Na tuto zásadní chybu narušující demokratická práva upozorňuje politiky řada veřejných osobností, čtyři právnické fakulty, pět bývalých ministrů životního prostředí, desítky spolků a více než 8 600 lidí z celé České republiky.

Sněmovna původně v prvním kole schválenými pozměňovacími návrhy změnila ustanovení § 70 zákona o ochraně přírody a krajiny. To by v praxi znamenalo, že nově nedovoluje spolkům účastnit se územních a stavebních řízení. Ani senátoři návrh na omezení občanských práv nevyškrtli. V praxi jsou to přitom právě spolky, které jsou pro místní občany jedinou možností, jak se vyjadřovat ke stavbám či kácení stromů v jejich okolí. Jednotliví občané se účastnit řízení nemohou, pokud nevlastní v bezprostředním okolí stavby pozemek. Smůlu mají dokonce i tehdy, pokud například vlastní „jen“ byt ve společném bytovém domě.

Největší naděje tisíců lidí, odborníků a veřejně činných osobností se upínají k poslancům a poslankyním ČSSD a KDU-ČSL. V Poslanecké sněmovně totiž naposledy většina sociálních demokratů a všichni lidovci hlasovali proti seškrtání práv občanů. Návrh přesto prošel hlavně díky ANO a opozici. Opozice však brojí proti zákonu jako celku.

Poslanci a poslankyně mohou přitom zákon buď odmítnout jako celek nebo přijmou jednu z variant - sněmovní či senátní. Obě však berou lidem práva chránit své prostředí a ani jedna neurychluje povolování staveb. Jsou naopak rozsáhlejší, složitější a obsahují více výjimek než platná legislativa. Navíc by šlo o provizorium. S návrhem je nespokojeno i předkládající ministerstvo pro místní rozvoj a rovnou připravuje jeho další změny.

„Novela by do povolování staveb přinesla ještě více zmatků a průtahů. O tom, že jde o nepovedený zmetek, svědčí skutečnost, že ministryně Karla Šlechtová už připravuje další novelu. Ani stavebníci, ani ostatní občané si nezaslouží provizorium s ještě usilovnějším běháním po úřadech,“ říká k tomu Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.

Také programový ředitel hnutí DUHA Jiří Koželouh zdůrazňuje, že se ministryni Šlechtové nepodařilo prosadit u ostatních ministrů změny stavebního zákona, které by opravdu urychlily povolování staveb. „Tak dál tlačí novelu jako prázdnou káru, a aby to nebylo divné, tak na ni nechala poslance naložit omezení občanských práv. A aby bylo absurdní drama dokonalé, snaží se tvrdit, že takový náklad na káře vůbec není.“

Rozsáhlá novela stavebního zákona a čtyř desítek souvisejících zákonů má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Umožní také na pouhé stavební ohlášení postavit rodinné domy nebo rekreační chaty bez omezení stavební plochy, dosud se smí jen do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy. Ohlášení nebude potřeba ani pro skleníky nebo bazény na zastavěném pozemku u rodinného domu nebo chaty.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744