Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muslimské bratrstvo působí už i v Česku, tvrdí imámka z Německa

Muslimské bratrstvo působí už i v Česku, tvrdí imámka z Německa

Seyran Atesová je známá jako „imámka“ liberální berlínské mešity v Moabitu, kde se ženy můžou modlit společně s muži, a mohou modlitby i samy předříkávat. Mešita funguje od letošního června, k nelibosti konzervativních členů muslimské komunity. Před pár dny Atesová přijela do Česka – mimo jiné s varováním o potenciálních bezpečnostních rizicích.


 

V materiálech, které s sebou do Prahy přivezla, se doslova píše: „Česká republika stále patří mezi nejbezpečnější země na světě. Potenciální riziko je už i v České republice. Muslimské bratrstvo existuje a operuje na území České republiky s centrálou v Praze.“

Muslimské bratrstvo je tradiční islamistické hnutí, které do roku 2013 také krátce vládlo v Egyptě. Má přívržence v řadě arabských i evropských zemí.

Například Egypt, Rusko, Saudská Arábie nebo Spojené arabské emiráty považují Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci. Experti se ale v jeho hodnocení neshodují.

Možná pár sympatizantů…

Bližší pohled do materiálů, které lidé z okolí Seyran Atesové (původem je to turecká právnička) dali novinářům, však výše zmíněná jednoznačná tvrzení o činnosti Muslimského bratrstva v Česku ani zdaleka nepotvrzuje.

Jedenáctistránková rešerše v angličtině sice působí důkladně, sestavena je ale z veřejně dostupných zdrojů, většinou z amerických a českých.

Mapuje organizace sdružující muslimy v České republice (respektive v Praze a Brně), místa, kde se muslimové scházejí, a přináší i profily některých čelných představitelů muslimské komunity v ČR v uplynulých 15 letech.

Klíčové tvrzení, že v České republice působí aktivně Muslimské bratrstvo, ale v celém textu podporuje vlastně jen jediná skutečnost. To, že jeden z bývalých představitelů české muslimské komunity (někdejší šéf Všeobecného svazu muslimských studentů v ČR Mohammed Barbarawi – zdroj této informace v textu je ale deset let starý) má dnes mezi facebookovými přáteli některé zástupce Muslimského bratrstva ve světě nebo osoby tomuto hnutí blízké.

Štěpán Macháček, arabista a zpravodaj Českého rozhlasu v Egyptě, informaci o působení Muslimského bratrstva v Praze také bere s rezervou.

„Jednak Muslimské bratrstvo není organizace, je to spíš myšlenkové hnutí, a pár sympatizantů v Česku určitě být může, nicméně zrovna ideologie Muslimského bratrstva sama o sobě nijak zvlášť extremistická není,“ upozorňuje.

„Není to organizace, která by něco plánovala, nebo nějak radikalizovala v Evropě své okolí. Na druhou stranu bývá často takovým snadným terčem sekularistů a nacionalistů,“ dodává.

Podle Bezpečnostní informační služby se muslimové jako celek v České republice „chovají korektně a umírněně“. Jak dodává mluvčí BIS Ladislav Šticha, existují naopak náznaky „samočistících“ mechanismů, kdy drtivá většina členů tuzemské muslimské komunity odolává ojedinělým radikálům, kteří se pokoušejí získat podporu pro svoji ideologii.

„O takové výjimečné jedince se pochopitelně BIS zajímá. Do současnosti zůstali tito radikalizovaní jedinci osamocení a ve svých pokusech neúspěšní. Naši lidé dělají maximum, abychom měli přehled o všem, co by byť jen naznačovalo nějakou potenciální hrozbu pro bezpečnost ČR,“ říká Šticha.

Konkrétní informace o působení Muslimského bratrstva komentovat nechtěl. Seyran Atesová však namítá, že takové reakce tajných služeb jsou zcela běžné.

Jako Šedí vlci

„To je právě to zajímavé, že tajné služby na podobné informace nereagují vždycky okamžitě. Tu informaci máme z různých zdrojů, mezi nimi jsou i investigativní novináři,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Atesová (celý rozhovor zveřejníme tento týden, pozn. red.).

A nabízí příklad z vlastní zkušenosti, z doby, kdy byla v září 1984 postřelena. „Když se ten případ v Německu projednával, shromáždili jsme spoustu důkazního materiálu, který jsme taky předali policii. Všechno jasně ukazovalo na „Šedé vlky“ (turecká radikálně nacionalistická organizace, pozn.red.), kteří měli dát k atentátu pokyn,“ vypráví Atesová.

„Tajná služba ale během soudního procesu tvrdila, že v Německu neexistuje žádný registrovaný spolek s názvem „Šedí vlci“, a tuhle stopu opustila. Přitom je to organizace, která zabila spoustu lidí. Nevím, jak pracují české tajné služby, ale z Německa, Francie nebo Velké Británie vím, že tahle práce neodpovídá vždycky tomu jak si to my představujeme,“ konstatuje Atesová.

Seyran Atesová i nyní dlouhodobě čelí útokům, verbálním i fyzickým. Před víc než třiceti lety přežila pokus o vraždu. Je držitelkou různých ocenění, včetně Spolkového kříže za zásluhy, a je pravidelným hostem různých fór. Žije pod neustálou ochranou bodyguardů a nechodí sama ani nakupovat.

České ministerstvo vnitra na dotaz na možné působení členů Muslimského bratrstva v Česku nereagovalo. BIS se nad rámec předchozích odpovědí omezila na ujištění, že „v tuto chvíli nedisponuje relevantními informacemi, že by byla nějaká hrozba teroristického útoku bezprostřední.“

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1