Muž na počítači své známé potají sdílel 152 tisíc filmů. Hrozí mu osm let | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž na počítači své známé potají sdílel 152 tisíc filmů. Hrozí mu osm let

Muž na počítači své známé potají sdílel 152 tisíc filmů. Hrozí mu osm let

Ze zločinu porušení autorského práva se škodou 15 milionů korun obvinila českolipská policie osmapadesátiletého muže. Počítač měl u známé na Českolipsku a nelegálně sdílel přes 152 tisíc filmů. Muži s přechodným bydliště na Ústecku hrozí až osm let vězení. ČTK o tom dnes informovala českolipská mluvčí policie Ivana Baláková.

„Stíhán je na svobodě, protože v přípravném trestním řízení s kriminalisty spolupracoval a ke své trestné činnosti se doznal,“ uvedla Baláková. Pro kriminalisty podle ní nebylo úplně snadné odhalit totožnost pachatele. „Filmy sdílel z počítače, který ovládal dálkově a měl ho uložený v bytě své známé na Českolipsku. Ta o jeho trestné činnosti neměla ani ponětí,“ řekla mluvčí. Počítač policie zajistila, na případu s ní spolupracovala Česká protipirátská unie.

Podle zjištění kriminalistů si muž přivydělával nelegálním sdílením filmů na internetu v letech 2014 až 2017. „Za tu dobu nasdílel 152.572 filmů nejrůznějších žánrů prostřednictvím filehostingových serverů několika společností. S nimi uzavřel smlouvu o prodeji kreditu, který získával ve chvíli, kdy si nahraný film někdo stáhnul,“ uvedla Baláková.

Sdílením filmů si muž vydělal za tři roky 188.000 korun. Majitelé autorských práv sice škodu vyčíslili na 88 milionů korun, policie dospěla k částce 15 milionů. Podle Balákové při vyčíslování vycházeli z nejnovějšího verdiktu Nejvyššího soudu, který definuje pro tyto případy, jak škodu vyčíslit.

„Uvedené rozhodnutí Nejvyššího soudu totiž konstatuje, že z hlediska rozhodování o náhradě škody, kterou pachatel způsobil přečinem porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle trestního zákoníku, může být ušlým ziskem poškozeného pouze takzvaná marže, kterou má na prodávaném zboží a která je zpravidla výrazně nižší, než je celková cena prodávaného zboží,“ dodala.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.